Evropa chce konkurovat USA a Číně v oblasti umělé inteligence (AI). Tyto ambice by však mohly podkopat vysoké ceny energií, což je problém, který zhoršila americko-izraelská válka s Íránem. Informovala o tom stanice CNBC. Ceny ropy rostou a drží se nad psychologickou hranicí 100 dolarů za barel, upozornila televize BBC.
Úspěch v oblasti AI závisí na expanzi energeticky náročných datových center. Pokud chce Evropa dosáhnout v této oblasti pokroku, bude muset zvýšit výpočetní kapacitu a rozšířit kritickou infrastrukturu. Tyto investice jsou však citlivé na ceny energií. A ty teď v Evropě kvůli konfliktu na Blízkém východě prudce rostou.
Vítězové a poražení
Nejenže to zhoršuje vyhlídky Evropy coby konkurenceschopného hráče v oblasti umělé inteligence, ale i na starém kontinentě budou vítězové a poražení v závislosti na cenách energií. Mezi poražené bude podle expertů patřit i střední Evropa v čele s Německem.
Mezi znevýhodněné patří i Velká Británie, která sice má plán na rozšíření datových center, i ona nicméně naráží na drahé energie. Společnost OpenAI minulý měsíc uvedla, že v království pozastavuje projekt Stargate v důsledku vysokých nákladů.
High energy prices could derail Europe’s AI race with U.S. and China https://t.co/mbagI6hIra
— CNBC Tech (@CNBCtech) May 18, 2026
Mezi vítěze budou naopak patřit severské země a Francie, a to díky nízkým cenám energií a rozmanitému energetickému mixu. „Pro mě je momentálně jedničkou Norsko. Je tam téměř každá společnost zabývající se umělou inteligencí,“ uvedl Vladimir Prodanović, hlavní programový manažer společnosti Nvidia. Firmy se podle něj stěhují i do Švédska a Dánska.
Počítačový gigant Microsoft uzavřel partnerství se společností Nscale v rámci kontraktu v hodnotě 6,2 miliardy dolarů (135 miliard korun) na vybudování infrastruktury AI v Norsku. Také plánuje investovat ve Švédsku 3,2 miliardy dolarů (zhruba 70 miliard korun) a od roku 2023 působí v Dánsku, kde chce do roku 2027 investovat celkem 3 miliardy dolarů (přibližně 65 miliard korun).
V Evropě tak vznikají prohlubující se rozdíly v oblasti vývoje umělé inteligence. „Rozdíl v cenách energií po celém světě bude opravdu extrémní,“ konstatoval Michael Brown, globální investiční stratég společnosti Franklin Templeton. „Pokud investujete do energeticky náročných odvětví, půjdete tam, kde je levnější energie. Pokud bych stavěl další datové centrum za 7 miliard dolarů (zhruba 153 miliard korun), bylo by to v USA nebo Číně.“
Ceny ropy dál rostou
Ceny energií pro energeticky náročný průmysl v Evropě byly loni oproti USA v průměru zhruba dvojnásobné a o 50 procent vyšší než v Indii nebo Číně, uvedla Mezinárodní energetická agentura (IEA).
Datová centra se letos podílejí na světové spotřebě elektřiny ze dvou procent, v roce 2024 to bylo 1,7 procenta, napsal Mezinárodní úřad pro datová centra (IDCA).
Evropa tak kvůli drahým energiím ztrácí konkurenceschopnost v oblasti umělé inteligence, což může dále prohloubit válka s Íránem. Právě kvůli ní prudce rostou ceny ropy a zemního plynu. Referenční cena ropy Brent v pondělí vzrostla o 1,7 procenta na 111,13 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa WTI vzrostla o 2,1 procenta na 107,62 dolaru za barel.


