Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  Vědci našli jednu z největších a nejzachovalejších fosilií ichtyosaura v Anglii

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Paleontologové objevili v anglickém regionu East Midlands severně od Londýna deset metrů dlouhou a přibližně 180 milionů let starou zkamenělinu ichtyosaura, informoval dnes list The Guardian. Odborníci označují obřího ryboještěra za jeden z největších nálezů v historii britské paleontologie.

  Ichtyosaurus, jehož kostra měří na délku asi 10 metrů a lebka váží zhruba tunu, je zřejmě největší a nejkompletnější fosilií tohoto druhu, jaká kdy byla v Británii nalezena. Joe Davis z charitativní organizace na ochranu přírody Leicestershire and Rutland Wildlife Trust mořského ještěra objevil při terénních úpravách u vodní nádrže Rutland Water loni v únoru. Zkamenělé pozůstatky vykopal tým odborníků z celé Británie v srpnu a září.

  Ichtyosauři se objevili v prehistorických mořích na počátku období triasu (před 251 až 200 miliony let) a vyhynuli v období druhohorní křídy (před 144 až 65 miliony let), tedy ještě dříve, než na Zemi vyhynuli dinosauři. Jejich velikost se pohybovala od jednoho do více než 25 metrů a tvarem těla připomínali delfíny.

  První ichtyosaury, kterým se říká mořští draci, protože obvykle mají obrovské zuby a oči, objevila lovkyně fosilií a paleontoložka Mary Anningová na počátku 19. století.

  Je pozoruhodné, že navzdory mnoha fosiliím ichtyosaurů nalezeným v Británii je rutlandský ichtyosaurus největší kostrou, jaká kdy byla v Británii nalezena. Je to skutečně bezprecedentní objev a jeden z největších nálezů v historii britské paleontologie,“ uvedl Dean Lomax, paleontolog z Manchesterské univerzity.

  V okolí vodní nádrže byli v 70. letech 20. století nalezení dva menší a neúplní ichtyosauři. Mark Evans z britského ústavu pro výzkum Antarktidy (BAS), který se více než 20 let zabývá studiem fosilií mořských ještěrů z Rutlandu a Leicestershiru, uvedl, že již na první pohled bylo zřejmé, že se jedná o největšího ichtyosaura objeveného v této oblasti.

  Teprve po průzkumném výkopu jsme však zjistili, že je prakticky kompletní až po špičku ocasu,“ řekl Evans. „Je to velmi významný objev, jak na národní, tak na mezinárodní úrovni, ale má také obrovský význam pro obyvatele Rutlandu a okolí,“ dodal vědec.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS