menu

20.5 C
Czech
Čtvrtek 31. července 2025

Prezident Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k 90. narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.

V Kyjevě je po ruském dronovém útoku vícero zraněných

Několik obyvatel výškového domu v Kyjevě utrpělo v noci na dnešek zranění při náletu ruských dronů. Údaje o jejich počtu se liší, šéf městské vojenské správy Tymur Tkačenko informoval o osmi zraněných, starosta Vitalij Kličko a ukrajinská policie o pěti. Kvůli ruskému letectvu vzlétly polské stíhačky. Ruské ministerstvo obrany bez dalších podrobností informovalo o sestřelení sedmi ukrajinských dronů nad čtyřmi regiony. Litevské úřady pak mluví o neidentifikovaném dronu, který do Litvy ráno přiletěl z Běloruska. Tento měsíc se u hranic obou zemí zřítil dron, který byl později identifikován jako ruský.

Ukrajina poprvé použila americké rakety k útoku v Rusku, píší ukrajinská média

COP30 se bude oproti předchozím klimatickým summitům lišit. Ukáže drsnou realitu

Letošní klimatický summit Organizace spojených národů (OSN) se bude lišit od těch předchozích, konajících se v luxusních oblastech. Každá země se snažila ohromit svým pokrokem, přestože výsledky rozhovorů byly diskutabilní. COP30 však bude jiný. Postaví účastníky tváří v tvář temné realitě.

Ukrajina poprvé použila americké rakety ATACMS k útoku na arzenál v hloubi Ruska, uvedla dnes dvě ukrajinská média. Servery Censor.net a RBK-Ukrajina se přitom odvolávají na své anonymní zdroje. Dříve ukrajinský generální štáb informoval o úspěšném útoku na muniční sklad u města Karačev v Brjanské oblasti na západě Ruska, aniž by upřesnil, jakými prostředky byl ruský arzenál zasažen. Ukrajinci k útoku v Brjanské oblasti použili americké rakety, napsalo posléze ruské ministerstvo obrany na sociální síti.

„Nepřítel v noci ve 3:25 (01:25 SEČ) zaútočil šesti balistickými raketami na objekt na území Brjanské oblasti šesti. Podle potvrzených údajů použil taktické rakety ATACMS americké výroby. V důsledku vypálení protiraketových střel posádkami systémů protivzdušné obrany S-400 a Pancir bylo pět raket sestřeleno a jedna poškozena. Jejich trosky dopadly na území vojenského objektu v Brjanské oblasti, kvůli čemuž vznikl požár, mezitím uhašený,“ tvrdí ministerstvo, podle kterého se útok obešel bez obětí a škod.

Ukrajinský generální štáb dříve informoval o tuctu výbuchů a detonací v prostoru zasaženého muničního skladu.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

„Skutečně, poprvé (ukrajinští vojáci) použili ATACMS k úderu na ruském území. Útok byl veden na objekt v Brjanské oblasti, který byl úspěšně zasažen,“ citoval RBK-Ukrajina svůj anonymní zdroj z řad ukrajinské armády. Server dodal, že Karačev leží nedaleko Brjanska, asi 130 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Na sociálních sítích se objevily záběry mohutných detonací.

Muniční sklad, označený jako 67. arzenál hlavní správy dělostřelectva a raketových vojsk ruského ministerstva obrany, podle ukrajinských zdrojů obsahoval dělostřeleckou munici, a to i severokorejské výroby, řízené letecké bomby a rakety jak pro protivzdušnou obranu, tak pro raketomety. Na sklad už na počátku října zaútočily ukrajinské drony.

O prvním útoku raketami americké výroby na cíl v Rusku informoval s odvoláním na nejmenované zdroje také šéfredaktor Censor.net Jurij Butusov, podle kterého Ukrajina využila svolení amerického prezidenta Joea Bidena.

„Ruský diktátor Vladimir Putin již dříve vyhrožoval útokem proti silám NATO, pokud Ukrajina začne útočit zbraněmi dalekého doletu na území Ruské federace. Dnes byla porušena další ‚hnědá linie‘ Kremlu,“ napsal Butusov na sociální síti v ironické narážce na „nepřekročitelné meze“ vytyčované Moskvou.

„Teď bude celý svět sledovat, zda se Putin odváží k nějaké akci. Zahájení dálkových úderů na Ruskou federaci nepovede k rychlému obratu ve válce, ale způsobí značné ztráty v týlových zařízeních ruské armády, zkomplikuje přesuny a logistiku ruské armády v pohraničních oblastech, donutí ještě více roztáhnout prostředky protivzdušné obrany a nepřítel se ocitne na mušce i stovky kilometrů hluboko v Rusku,“ usoudil.

RBK-Ukrajina poznamenal, že dříve několik západních médií informovalo, že americký prezident Biden souhlasil s omezeným použitím raket ATACMS, který mají dolet až 300 kilometrů, k útokům na cíle na ruském území. Předpokládalo se však, že toto svolení se týká jen útoků v ruské Kurské oblasti, kam pronikly ukrajinské jednotky, které nyní čelí mimo jiné severokorejským vojákům nasazeným do války proti Ukrajině. Washington informace o možném využití amerických raket oficiálně nepotvrdil.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Nejméně šest lidí zemřelo po nočním ruském vzdušném útoku na Kyjev

Nejméně šest lidí přišlo o život při ruském dronovém a raketovém útoku na Kyjev. Bilanci obětí průběžně aktualizuje šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. Na telegramu napsal, že mezi mrtvými je také šestiletý chlapec, podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zahynula také chlapcova matka. Už dříve Tkačenko informoval o tom, že více než 50 lidí utrpělo zranění. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 309 dronů a osm střel s plochou dráhou letu, z nichž se 288 dronů a tři střely podařilo zneškodnit, tvrdí ukrajinské letectvo. Hlavním cílem ruského útoku byl Kyjev, dodalo.

Noční ruské útoky na Ukrajinu si vyžádaly raněné

Tři raněné - dvě ženy a muže - si vyžádaly nálety ruských dronů během noci na dnešek v Charkově, oznámil starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. Dva lidi zranily ruské drony v Dněpropetrovské oblasti, napsal na sociální síti šéf oblastní správy Serhij Lysak. Drony v regionu také poškodily nádraží v Pavlohradu, ale nálet se obešel bez obětí; železničáři a cestující se stačili včas ukrýt, uvedly ukrajinské železnice.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko a USA spolu skoro neobchodují, ať to tak zůstane, napsal Trump

Americký prezident Donald Trump dnes v příspěvku na své sociální sítí napsal, že Spojené státy s Ruskem skoro neobchodují a že by to tak mělo zůstat. K obchodním vztahům mezi Ruskem a Indii poznamenal, že mu jsou ukradené a že obě země mají "mrtvé ekonomiky" a mohou si je klidně navzájem zničit. Ruský exprezident Dmitrij Medveděv by si podle Trumpa měl dávat pozor jazyk, jelikož se pohybuje na tenkém ledě. Medveděv se následně na telegramu nechal slyšet, že Rusko má ve všem pravdu, když na jeho slova Trump reaguje nervózně, nepřímo také odkázal na ruský arzenál jaderných zbraní.

Těsně, ale přece. Jižní Korea uzavřela obchodní dohodu s Trumpem

Jižní Korea uzavřela těsně před vypršením lhůty 1. srpna obchodní dohodu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zahrnuje 15procentní clo a investice v celkové hodnotě 350 miliard dolarů (zhruba osm bilionů korun). Ohledně nich však panují určité nejasnosti podobně jako v případě Japonska.

Nejméně šest lidí zemřelo po nočním ruském vzdušném útoku na Kyjev

Nejméně šest lidí přišlo o život při ruském dronovém a raketovém útoku na Kyjev. Bilanci obětí průběžně aktualizuje šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. Na telegramu napsal, že mezi mrtvými je také šestiletý chlapec, podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zahynula také chlapcova matka. Už dříve Tkačenko informoval o tom, že více než 50 lidí utrpělo zranění. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 309 dronů a osm střel s plochou dráhou letu, z nichž se 288 dronů a tři střely podařilo zneškodnit, tvrdí ukrajinské letectvo. Hlavním cílem ruského útoku byl Kyjev, dodalo.

Hrozba tsunami opadá, po zemětřesení v Rusku se probudil obří vulkán

Zemětřesení nedaleko Kamčatky na ruském Dálném východě probudilo jeden z největších vulkánů na světě Ključevskaja. Ten se nachází zhruba 600 kilometrů od epicentra. Mezitím se evakuují tichomořské ostrovy kvůli hrozbám tsunami.

USA uvalily sankce na brazilského ústavního soudce kvůli případu Bolsonara

Spojené státy oznámily sankce vůči brazilskému soudci Alexandremu de Moraesovi, který vede proces s exprezidentem Jairem Bolsonarem. Tvrdí, že soudce potlačuje svobodu slova a svévolně zadržuje lidi. Zároveň Donald Trump zavedl 50procentní cla na brazilské zboží.

V Austrálii zakážou dětem i YouTube

Austrálie se chystá zavést celosvětově první zákaz používání sociálních sítí pro děti mladší 16 let. Nová legislativa, která začne platit v prosinci, se bude vztahovat na platformy jako TikTok, Instagram, Facebook, X, Snapchat – a nově také YouTube.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí posílila, ale pod povrchem zpomaluje

Hrubý domácí produkt Spojených států vzrostl ve druhém čtvrtletí o 3 %. Zní to jako solidní obrat po předchozím poklesu, jenže čísla zkreslil prudký propad dovozu. Domácí poptávka mezitím rostla nejpomaleji za poslední dva a půl roku.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nejméně šest lidí zemřelo po nočním ruském vzdušném útoku na Kyjev

Nejméně šest lidí přišlo o život při ruském dronovém a raketovém útoku na Kyjev. Bilanci obětí průběžně aktualizuje šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. Na telegramu napsal, že mezi mrtvými je také šestiletý chlapec, podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zahynula také chlapcova matka. Už dříve Tkačenko informoval o tom, že více než 50 lidí utrpělo zranění. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 309 dronů a osm střel s plochou dráhou letu, z nichž se 288 dronů a tři střely podařilo zneškodnit, tvrdí ukrajinské letectvo. Hlavním cílem ruského útoku byl Kyjev, dodalo.

Noční ruské útoky na Ukrajinu si vyžádaly raněné

Tři raněné - dvě ženy a muže - si vyžádaly nálety ruských dronů během noci na dnešek v Charkově, oznámil starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. Dva lidi zranily ruské drony v Dněpropetrovské oblasti, napsal na sociální síti šéf oblastní správy Serhij Lysak. Drony v regionu také poškodily nádraží v Pavlohradu, ale nálet se obešel bez obětí; železničáři a cestující se stačili včas ukrýt, uvedly ukrajinské železnice.

Ruský útok zasáhl ukrajinskou věznici a nemocnici, zemřelo nejméně 22 lidí

Rusko podniklo další sérii náletů na ukrajinské civilní cíle. Klouzavé bomby a rakety zasáhly věznici u Záporoží a nemocniční areál v Dnipru. Útoky si vyžádaly nejméně 22 mrtvých a přes stovku zraněných. Kreml i přes mezinárodní tlak pokračuje v tvrdých úderech na civilní infrastrukturu.

Dvě desítky mrtvých a asi 40 zraněných si vyžádaly ruské útoky na Ukrajinu

Nejméně 20 lidí zahynulo a dalších asi 40 utrpělo zranění v noci na dnešek při ruských útocích na Ukrajinu, uvedly tiskové agentury s odvoláním na ukrajinské úřady. V Záporožské oblasti na jihovýchodě země při ruském bombardování přišlo o život 16 lidí a další čtyři oběti si vyžádaly útoky v sousední Dněpropetrovské oblasti. Nálet ukrajinských dronů na Rostovskou oblasti na jihozápadě Ruska si vyžádal jednoho mrtvého, uvedl gubernátor Jurij Sljusar.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

COP30 se bude oproti předchozím klimatickým summitům lišit. Ukáže drsnou realitu

Letošní klimatický summit Organizace spojených národů (OSN) se bude lišit od těch předchozích, konajících se v luxusních oblastech. Každá země se snažila ohromit svým pokrokem, přestože výsledky rozhovorů byly diskutabilní. COP30 však bude jiný. Postaví účastníky tváří v tvář temné realitě.

Rusko a USA spolu skoro neobchodují, ať to tak zůstane, napsal Trump

Americký prezident Donald Trump dnes v příspěvku na své sociální sítí napsal, že Spojené státy s Ruskem skoro neobchodují a že by to tak mělo zůstat. K obchodním vztahům mezi Ruskem a Indii poznamenal, že mu jsou ukradené a že obě země mají "mrtvé ekonomiky" a mohou si je klidně navzájem zničit. Ruský exprezident Dmitrij Medveděv by si podle Trumpa měl dávat pozor jazyk, jelikož se pohybuje na tenkém ledě. Medveděv se následně na telegramu nechal slyšet, že Rusko má ve všem pravdu, když na jeho slova Trump reaguje nervózně, nepřímo také odkázal na ruský arzenál jaderných zbraní.

Těsně, ale přece. Jižní Korea uzavřela obchodní dohodu s Trumpem

Jižní Korea uzavřela těsně před vypršením lhůty 1. srpna obchodní dohodu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zahrnuje 15procentní clo a investice v celkové hodnotě 350 miliard dolarů (zhruba osm bilionů korun). Ohledně nich však panují určité nejasnosti podobně jako v případě Japonska.

Nejméně šest lidí zemřelo po nočním ruském vzdušném útoku na Kyjev

Nejméně šest lidí přišlo o život při ruském dronovém a raketovém útoku na Kyjev. Bilanci obětí průběžně aktualizuje šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. Na telegramu napsal, že mezi mrtvými je také šestiletý chlapec, podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zahynula také chlapcova matka. Už dříve Tkačenko informoval o tom, že více než 50 lidí utrpělo zranění. Rusko během noci vyslalo proti Ukrajině 309 dronů a osm střel s plochou dráhou letu, z nichž se 288 dronů a tři střely podařilo zneškodnit, tvrdí ukrajinské letectvo. Hlavním cílem ruského útoku byl Kyjev, dodalo.

Hrozba tsunami opadá, po zemětřesení v Rusku se probudil obří vulkán

Zemětřesení nedaleko Kamčatky na ruském Dálném východě probudilo jeden z největších vulkánů na světě Ključevskaja. Ten se nachází zhruba 600 kilometrů od epicentra. Mezitím se evakuují tichomořské ostrovy kvůli hrozbám tsunami.

USA uvalily sankce na brazilského ústavního soudce kvůli případu Bolsonara

Spojené státy oznámily sankce vůči brazilskému soudci Alexandremu de Moraesovi, který vede proces s exprezidentem Jairem Bolsonarem. Tvrdí, že soudce potlačuje svobodu slova a svévolně zadržuje lidi. Zároveň Donald Trump zavedl 50procentní cla na brazilské zboží.

Nová naděje pro čistou energii? Bílý vodík může být cenným nástrojem budoucnosti

Neprodukuje emise, jen vodní páru. Vzniká hluboko pod zemí a vypadá to, že ho máme víc, než jsme si mysleli. Vědci teď objevili, že horské masivy by mohly ukrývat přírodní zdroj vodíku s obrovským energetickým potenciálem.

Čtyři gorily zpět v divočině. Jejich návrat dává šanci celému druhu

Čtyři gorilí samice zachráněné z nelegálního obchodu dostaly druhou šanci – a možná ji dávají i svému druhu. Po letech strávených v péči lidí se vrátily do divočiny a překvapily i zkušené ochranáře. Jejich příběh ukazuje, že naděje pro vymírající druhy ještě není ztracená.

V Austrálii zakážou dětem i YouTube

Austrálie se chystá zavést celosvětově první zákaz používání sociálních sítí pro děti mladší 16 let. Nová legislativa, která začne platit v prosinci, se bude vztahovat na platformy jako TikTok, Instagram, Facebook, X, Snapchat – a nově také YouTube.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí posílila, ale pod povrchem zpomaluje

Hrubý domácí produkt Spojených států vzrostl ve druhém čtvrtletí o 3 %. Zní to jako solidní obrat po předchozím poklesu, jenže čísla zkreslil prudký propad dovozu. Domácí poptávka mezitím rostla nejpomaleji za poslední dva a půl roku.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás