menu

15.5 C
Czech
Úterý 13. května 2025

Francie brzdí Dukovany, dopis eurokomisaře způsobil roztržku

Evropská komise zkoumá, jestli jihokorejská KHNP získala v jaderném tendru na Dukovany nepovolenou finanční podporu. Francouzská firma EDF, která ve výběrovém řízení neuspěla, mezitím zablokovala podpis smlouvy žalobou. Premiér Fiala tvrdí, že dopis z Bruselu nebyl oficiálním stanoviskem Komise.

Rusové v noci na Ukrajinu útočili s využitím více než stovky dronů, uvedl Kyjev

Ruské síly v noci na dnešek zaútočily na Ukrajinu s využitím 108 dronů, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo na telegramu. Protivzdušná obrana dokázala zneškodnit celkem 55 dronů různých typů, včetně těch označovaných jako Šáhed. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. O osudu ostatních se sdělení letectva nezmiňuje. Ruské ministerstvo obrany mezi půlnocí a devátou hodinou ranní SELČ o ukrajinském vzdušném útoku neinformovalo.

Z proslulého mostu sebevrahů v San Franciscu Golden Gate Bridge už nepůjde skočit. Nainstalovali na něj sítě

Reklama

Vyplatí se věrnost jedné bance? Nejde jen o úroky, ale i o klid a přehled

Zůstat věrný jedné bance se může zdát jako ta nejjednodušší možnost, ale dává to smysl i v době, kdy není problém mít účet u několika institucí zároveň? Výhody dlouhodobého vztahu s bankou mohou sahat dál než jen k lepším úrokům. Někdy vám ušetří čas, jindy i starosti.

Američtí sebevrazi to budou mít těžší. Síť pro prevenci sebevražd na mostě Golden Gate Bridge v San Francisku byla podle úředníků konečně dokončena. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.

Je známo, že od otevření mostu v roce 1937 skočilo z tohoto amerického města přibližně dva tisíce lidí. A rodiny, které na mostě ztratily své blízké v důsledku sebevraždy, po desetiletí volaly po řešení.

Síť, která by měla zrazovat případné sebevrahy, je nyní součástí přibližně 95 procent mostu o délce necelých tří kilometrů, píše BBC. „Účelem sítě je snížit počet úmrtí spojených se skoky osob z mostu,“ stojí v prohlášení dálničního a dopravního okrsku Golden Gate Bridge.

Síť je osvědčenou konstrukcí, která odrazuje lidi od skoku. Slouží jako symbol péče a naděje pro zoufalé jedince. V případě potřeby nabízí lidem druhou šanci,“ stojí v prohlášení.

Síť z nerezové oceli úřady schválily v roce 2014. Práce na ní ale začaly až o čtyři roky později. Objevily se také námitky těch, kteří tvrdili, že brání ve výhledu, nebo že opatření je příliš drahé.

Přeživší síť chválí

Kevin Hines je jedním z pouhých asi čtyřiceti lidí, kteří po skoku z mostu přežili. Od té doby se stal propagátorem prevence sebevražd. Právě Hines byl jedním z těch, kteří se zasazovali o vybudování sítě.

Kdyby tam ta síť byla, zastavila by mě policie a já bych okamžitě dostal potřebnou pomoc. Nikdy bych si nezlomil páteř, nerozdrtil tři obratle a nikdy bych nebyl v situaci, jaké jsem byl,“ uvedl Hines. „Jsem moc vděčný, že malá skupina stejně smýšlejících lidí nevzdala boj za tak důležitou věc,“  dodal.

Heather Quisenberry, která na mostě přišla o syna, jenž spáchal sebevraždu, popsala pocity z dokončení stavby jako smíšené. „Na jedné straně jsem vděčná, že síť, za kterou jsme tak dlouho bojovali, je hotová a v budoucnu zabrání dalším sebevraždám,“ řekla. „Ale na druhou stranu, kdyby tu nějaké opatření proti sebevraždám bylo dříve, můj syn a další lidé nemuseli zemřít,“ cituje ji The Guardian.

Dálniční a dopravní okrsek Golden Gate Bridge uvedl, že síť už plní svůj účel. Podle jeho statistik se ročně na mostě potvrdí v průměru kolem třiceti sebevražd. Ale v roce 2023, kdy byla síť ještě ve výstavbě, bylo sebevražd jen čtrnáct. „Průměrný počet sebevražd se tak snížil o více než polovinu“, stojí v prohlášení.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Online seznamky mění účel, uživatelé tam nehledají vztahy, ale vlastní hodnotu

Lidé už na online seznamkách dávno nehledají spřízněné duše, ale potvrzení, že jsou stále žádoucí, říká terapeutka zaměřená na mezilidské vztahy Jordal Pickell. Uživatelům stačí pouhé přijímání komplimentů. Zajímá je to více než lidé, od nichž pocházejí, nehledě na jejich atraktivitu.

Macron a další západní lídři jedou na kokainu, tvrdí dezinformátoři. Elysejský palác fámy vyvrací

Francouzský prezident Emmanuel Macron cestuje s dalšími západními lídry z takzvané koalice ochotných vlakem do Kyjeva na jednání o 30denním příměří. Všichni mají dobrou náladu a skvěle se baví. Do kupé však přijdou novináři s kamerami. Macron urychleně bere do ruky bílý předmět, německý kancléř Friedrich Merz sklízí něco, co vypadá jako párátko. Internetem se rychle šíří zprávy o tom, že západní lídři berou kokain.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.
Reklama

DOPORUČUJEME

Online seznamky mění účel, uživatelé tam nehledají vztahy, ale vlastní hodnotu

Lidé už na online seznamkách dávno nehledají spřízněné duše, ale potvrzení, že jsou stále žádoucí, říká terapeutka zaměřená na mezilidské vztahy Jordal Pickell. Uživatelům stačí pouhé přijímání komplimentů. Zajímá je to více než lidé, od nichž pocházejí, nehledě na jejich atraktivitu.

Macron a další západní lídři jedou na kokainu, tvrdí dezinformátoři. Elysejský palác fámy vyvrací

Francouzský prezident Emmanuel Macron cestuje s dalšími západními lídry z takzvané koalice ochotných vlakem do Kyjeva na jednání o 30denním příměří. Všichni mají dobrou náladu a skvěle se baví. Do kupé však přijdou novináři s kamerami. Macron urychleně bere do ruky bílý předmět, německý kancléř Friedrich Merz sklízí něco, co vypadá jako párátko. Internetem se rychle šíří zprávy o tom, že západní lídři berou kokain.

Turista si spletl krokodýla se sochou, skončil v nemocnici s 50 stehy

Na Filipínách došlo k bizarnímu a extrémně nebezpečnému incidentu. Devětadvacetiletý muž přelezl plot do výběhu, aby si pořídil selfie s domnělou sochou krokodýla. Jenomže to nebyla socha, ale skutečné zvíře. Půl hodiny mladík trpěl v jeho drtivém sevření, a dokonce přežil manévr, kterým krokodýli usmrcují kořist. Skončil v nemocnici s 50 stehy.

Zloděj chtěl ukrást telefon, dav kolemjdoucích s ním zatočil

Že se krást nevyplácí, se přesvědčil zloděj v centru Londýna. Při pokusu odcizit mobilní telefon ho zadržel jeden kolemjdoucí. Všiml si toho ale dav, který ho obklíčil a prošacoval. V jeho kapsách našel další kradené mobily a peněženky. To ale lidem nestačilo. Chtěli, aby si poníženě sundal kuklu. Na tohle dotyčný jen tak nezapomene. Ozývá se ale kritika, že ho nechali jít.
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

Klimatické změny pohání hlavně životní styl boháčů, potvrdila nová studie

Že mají bohatí lidé vyšší uhlíkovou stopu než chudí, se ví už delší dobu, věnovalo se tomu v minulosti více studií. Ta nová však důsledky nerovnosti mezi příspěvkem k oteplování mezi bohatými a chudými lidmi kvantifikuje. A její výsledky jsou znepokojivé. Za klimatické změny podle ní přímo zodpovídají zejména boháči.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás