menu

15.5 C
Czech
Sobota 5. července 2025

Izraelská armáda zničila raketu vypálenou z Jemenu povstaleckými Húsíi

Izraelský systém protivzdušné obrany zachytil raketu vypálenou z Jemenu povstaleckými Húsíi. V noci na dnešek o tom s odvoláním na armádu informovala agentura DPA. Húsíové na Telegramu uvedli, že terčem raketového útoku bylo letiště Ben Guriona u Tel Avivu a že rovněž vyslali drony na tři citlivé cíle v Izraeli.

V ruské Lipecké oblasti zemřela žena, spadly na ni trosky ukrajinského dronu

Sedmdesátiletá žena zemřela a další dva lidé byli zraněni v západoruské Lipecké oblasti poté, co na ně spadly trosky ukrajinského bezpilotního letounu. Naopak ruské útoky na několikapodlažní obytný dům v Oděse na jihu Ukrajiny zranily pět lidí, včetně sedmiletého chlapce a devítileté dívky. Dnes o tom s odvoláním na místní úřady informovala agentura Reuters. Ukrajina čelí ruské vojenské agresi čtvrtým rokem. Obě strany konfliktu odmítají, že by útočily na civilisty, ale zabity jich byly tisíce, v drtivé většině šlo o Ukrajince.

Historická arktická bouře zasáhla USA. Tisíce letů zrušeny, dálnice uzavřeny

Let společnosti American Airlines byl odkloněn kvůli podezřelé SMS zprávě

Let společnosti American Airlines směřující do Dallasu byl odkloněn do San Juanu v Portoriku poté, co si jeden z cestujících všiml podezřelé SMS zprávy na mobilu cestujícího na vedlejším sedadle. Mluvčí letecké firmy sdělil, že cestující měl obavy o bezpečnost letu a ohlásil to. Let po kontrole pokračoval do cíle.

Nebezpečně mrazivá arktická vzduchová masa ve čtvrtek zasáhla rozsáhlé území Spojených států. Zimní bouře historických rozměrů hrozí zničit plány na vánoční cestování milionům Američanů. Informovala o tom agentura Reuters, NDTV a další servery.

Chicago: Zimní bouře, která se objeví jednou za generaci. S teplotami až -40 stupňů Celsia způsobila ve čtvrtek cestovní chaos ve Spojených státech. Byly zrušeny tisíce letů a hlavní dálnice jsou uzavřeny. Husté sněžení a kvílení větru překazily prázdninové plány v jednom z nejrušnějších období roku, když se z Arktidy přihnala obrovská studená fronta.

Očekávalo se, že blížící se bouře přinese před vánočním víkendem do oblasti Velkých jezer sněhové vánice, silné deště následované bleskovými mrazy na východním pobřeží, nárazy větru o rychlosti 100 km/h a mráz na jihu země.

Bouře se zformovala ve čtvrtek večer. Meteorologický jev známý jako „bomb cyclone“ neboli explozivní cyklogeneze se pravděpodobně vyvinul z „rychle se prohlubujícího nízkotlakého“ systému, uvedla Národní meteorologická služba.

Mrazivé teploty, silnice zasypané závějemi

Cyklon způsobil sněžení o síle 1,25 cm za hodinu a silný vítr od horního středozápadu až po vnitrozemí severovýchodu. To způsobilo téměř nulovou viditelnost, uvedla meteorologická služba.

Posádky využívají všechny dostupné zdroje z celého státu k vyčištění silnic a obnovení cestování,“ uvedlo ministerstvo dopravy Jižní Dakoty.

„Několik dálnic je v současné době označeno jako neprůjezdné… cestování po silničním segmentu je fyzicky nemožné kvůli hlubokému sněhu a závějím,“ cituje server NDTV.

V kombinaci s arktickým chladem byly v oblasti High Plains, severních Skalistých horách a Great Basin předpovězeny teploty až -40 stupňů Celsia, píše agentura Reuters. Vystavení těmto podmínkám bez dostatečné ochrany může způsobit omrzliny během několika minut.

Výpadky elektřiny byly pravděpodobně způsobeny silným větrem, sněhem a ledem v kombinaci s celkově vyššími energetickými nároky. Očekává se, že bouře nejspíše prakticky znemožní cestování.

„Je to nebezpečné a ohrožující,“ řekl prezident Joe Biden v Bílém domě. Vyzval Američany, co se chystají na cesty, aby neotáleli a vyrazili už ve čtvrtek.

Zrušeno bylo 4 500 letů

Odpoledne bylo ve více než 48 státech od Washingtonu po Floridu vydáno varování před mrazem. Upozornění se vztahuje na více než 200 milionů lidí, tedy zhruba na 60 % populace USA, uvedla meteorologická služba.

Čtvrteční mapa s hrozícími meteorologickými nebezpečími, táhnoucími se od hranice k hranici a pobřeží k pobřeží, „zobrazuje jeden z největších rozsahů zimních varování a upozornění na počasí všech dob,“ uvedla agentura.

Americká automobilová asociace odhaduje, že 112,7 milionu lidí plánuje od 23. prosince do 2. ledna cestovat 80 km nebo více z domova. To je o 3,6 milionu cestujících více než v loňském roce a počet se blíží číslům před pandemií.

Více než 4 500 amerických letů naplánovaných na čtvrtek a pátek bylo zrušeno. Jen dvě velká letiště v Chicagu zrušila více než 1 200 letů.

Mráz je i na Floridě

V únoru 2021 zemřely ve státě Texas stovky lidí, když státní elektrická síť uprostřed zimních bouří selhala a miliony lidí zůstaly bez elektřiny. Organizace Electric Reliability Council of Texas, která od té doby pracuje na ochraně své sítě, „očekává v tuto chvíli dostatečnou výrobu pro pokrytí předpokládané poptávky,“ uvedla mluvčí Christy Penders.

Teploty na Floridě jsou pod bodem mrazu. To je asi 25 stupňů pod normálem. Georgia se už ve středu připojila k Severní Karolíně a Kentucky při vyhlášení výjimečného stavu. Teploty na severu Georgie měly podle předpovědi atakovat mínus 12 stupňů Celsia.

„Očekáváme počasí, jaké jsme neviděli deset nebo více let,“ řekl guvernér Georgie Brian Kemp na tiskové konferenci pro média.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Slonice v Zambii zabila dvě turistky

Dvě ženy přišly o život poté, co je během pěšího safari v jihozápadní Zambii napadla slonice s mládětem. Tragédie se odehrála v národním parku South Luangwa, jednom z nejznámějších afrických útočišť pro slony a jinou divokou zvěř.

Požáry v Řecku jsou pod kontrolou, v Turecku mají nejméně dvě oběti

Požáry na řeckém ostrově Kréta a v okolí Atén jsou pod kontrolou, uvedla dnes s odvoláním na řecké hasiče agentura DPA. Země ale očekává další vlnu veder, riziko vzniku požárů proto stále trvá. Na Krétě úřady evakuovaly více než 5000 lidí včetně desítek českých turistů. Stále hoří i v sousedním Turecku, kde zahynuli nejméně dva lidé.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.

Slonice v Zambii zabila dvě turistky

Dvě ženy přišly o život poté, co je během pěšího safari v jihozápadní Zambii napadla slonice s mládětem. Tragédie se odehrála v národním parku South Luangwa, jednom z nejznámějších afrických útočišť pro slony a jinou divokou zvěř.

Požáry v Řecku jsou pod kontrolou, v Turecku mají nejméně dvě oběti

Požáry na řeckém ostrově Kréta a v okolí Atén jsou pod kontrolou, uvedla dnes s odvoláním na řecké hasiče agentura DPA. Země ale očekává další vlnu veder, riziko vzniku požárů proto stále trvá. Na Krétě úřady evakuovaly více než 5000 lidí včetně desítek českých turistů. Stále hoří i v sousedním Turecku, kde zahynuli nejméně dva lidé.

Lukašenko pogratuloval Trumpovi, vyzval k normalizaci vztahů s USA

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v blahopřání americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi k dnešnímu americkému svátku, Dni nezávislosti, vyzval k normalizaci vztahů mezi Minskem a Washingtonem. Lukašenko obvykle negratuluje vůdcům "nikoli přátelských" zemí, poznamenal běloruský server Naša Niva. Agentura AFP dala blahopřání do souvislosti s tvrdými západními sankcemi, které doléhají na Minsk.

V Římě explodovala čerpací stanice, přes 20 lidí utrpělo zranění

Nejméně 21 zraněných si vyžádal výbuch na jedné z čerpacích stanic na východě Říma. Informuje o tom agentura APA. Mezi zraněnými je nejméně jeden hasič a zdravotník a osm policistů. Pět lidí je v nemocnici, všichni jsou mimo ohrožení života.

Kongres schválil Trumpův „velký a krásný“ zákon. Sníží daně bohatým a potopí chudé

Americký Kongres schválil „velký a krásný“ zákon (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco v Senátu prošel o jeden hlas, ve Sněmovně reprezentantů rozhodly čtyři hlasy. To poukazuje na značnou kontroverzi legislativy, do níž šéf Bílého domu vložil své předvolební sliby. Cupují ji hlavně demokraté. Trump prohlásil, že ho nenávidí a že on zase nenávidí je.

Viceprezident Transněfti je mrtev, jeho tělo našli pod oknem

Viceprezident ruské společnosti Transněfť Andrej Badalov zemřel v Moskvě, napsala dnes agentura TASS s odvoláním zdroj z justičních orgánů, podle kterého Badalov nejspíše spáchal sebevraždu. Podle sociálních sítí vyskočil z okna svého bytu v 17. podlaží na prestižní adrese. Zprávy o smrti svého viceprezidenta později potvrdila sama společnost. Jde o přinejmenším 11. záhadnou smrt v ropném odvětví od rozpoutání války Ruska proti Ukrajině, napsal server The Moscow Times.
Reklama

DOPORUČUJEME

Slonice v Zambii zabila dvě turistky

Dvě ženy přišly o život poté, co je během pěšího safari v jihozápadní Zambii napadla slonice s mládětem. Tragédie se odehrála v národním parku South Luangwa, jednom z nejznámějších afrických útočišť pro slony a jinou divokou zvěř.

Požáry v Řecku jsou pod kontrolou, v Turecku mají nejméně dvě oběti

Požáry na řeckém ostrově Kréta a v okolí Atén jsou pod kontrolou, uvedla dnes s odvoláním na řecké hasiče agentura DPA. Země ale očekává další vlnu veder, riziko vzniku požárů proto stále trvá. Na Krétě úřady evakuovaly více než 5000 lidí včetně desítek českých turistů. Stále hoří i v sousedním Turecku, kde zahynuli nejméně dva lidé.

Lukašenko pogratuloval Trumpovi, vyzval k normalizaci vztahů s USA

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v blahopřání americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi k dnešnímu americkému svátku, Dni nezávislosti, vyzval k normalizaci vztahů mezi Minskem a Washingtonem. Lukašenko obvykle negratuluje vůdcům "nikoli přátelských" zemí, poznamenal běloruský server Naša Niva. Agentura AFP dala blahopřání do souvislosti s tvrdými západními sankcemi, které doléhají na Minsk.

V Římě explodovala čerpací stanice, přes 20 lidí utrpělo zranění

Nejméně 21 zraněných si vyžádal výbuch na jedné z čerpacích stanic na východě Říma. Informuje o tom agentura APA. Mezi zraněnými je nejméně jeden hasič a zdravotník a osm policistů. Pět lidí je v nemocnici, všichni jsou mimo ohrožení života.

Viceprezident Transněfti je mrtev, jeho tělo našli pod oknem

Viceprezident ruské společnosti Transněfť Andrej Badalov zemřel v Moskvě, napsala dnes agentura TASS s odvoláním zdroj z justičních orgánů, podle kterého Badalov nejspíše spáchal sebevraždu. Podle sociálních sítí vyskočil z okna svého bytu v 17. podlaží na prestižní adrese. Zprávy o smrti svého viceprezidenta později potvrdila sama společnost. Jde o přinejmenším 11. záhadnou smrt v ropném odvětví od rozpoutání války Ruska proti Ukrajině, napsal server The Moscow Times.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.

Slonice v Zambii zabila dvě turistky

Dvě ženy přišly o život poté, co je během pěšího safari v jihozápadní Zambii napadla slonice s mládětem. Tragédie se odehrála v národním parku South Luangwa, jednom z nejznámějších afrických útočišť pro slony a jinou divokou zvěř.

Požáry v Řecku jsou pod kontrolou, v Turecku mají nejméně dvě oběti

Požáry na řeckém ostrově Kréta a v okolí Atén jsou pod kontrolou, uvedla dnes s odvoláním na řecké hasiče agentura DPA. Země ale očekává další vlnu veder, riziko vzniku požárů proto stále trvá. Na Krétě úřady evakuovaly více než 5000 lidí včetně desítek českých turistů. Stále hoří i v sousedním Turecku, kde zahynuli nejméně dva lidé.

Lukašenko pogratuloval Trumpovi, vyzval k normalizaci vztahů s USA

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v blahopřání americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi k dnešnímu americkému svátku, Dni nezávislosti, vyzval k normalizaci vztahů mezi Minskem a Washingtonem. Lukašenko obvykle negratuluje vůdcům "nikoli přátelských" zemí, poznamenal běloruský server Naša Niva. Agentura AFP dala blahopřání do souvislosti s tvrdými západními sankcemi, které doléhají na Minsk.

V Římě explodovala čerpací stanice, přes 20 lidí utrpělo zranění

Nejméně 21 zraněných si vyžádal výbuch na jedné z čerpacích stanic na východě Říma. Informuje o tom agentura APA. Mezi zraněnými je nejméně jeden hasič a zdravotník a osm policistů. Pět lidí je v nemocnici, všichni jsou mimo ohrožení života.

Kongres schválil Trumpův „velký a krásný“ zákon. Sníží daně bohatým a potopí chudé

Americký Kongres schválil „velký a krásný“ zákon (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco v Senátu prošel o jeden hlas, ve Sněmovně reprezentantů rozhodly čtyři hlasy. To poukazuje na značnou kontroverzi legislativy, do níž šéf Bílého domu vložil své předvolební sliby. Cupují ji hlavně demokraté. Trump prohlásil, že ho nenávidí a že on zase nenávidí je.

Viceprezident Transněfti je mrtev, jeho tělo našli pod oknem

Viceprezident ruské společnosti Transněfť Andrej Badalov zemřel v Moskvě, napsala dnes agentura TASS s odvoláním zdroj z justičních orgánů, podle kterého Badalov nejspíše spáchal sebevraždu. Podle sociálních sítí vyskočil z okna svého bytu v 17. podlaží na prestižní adrese. Zprávy o smrti svého viceprezidenta později potvrdila sama společnost. Jde o přinejmenším 11. záhadnou smrt v ropném odvětví od rozpoutání války Ruska proti Ukrajině, napsal server The Moscow Times.

Nehoda autobusu v Německu si vyžádala přes 20 zraněných, cestovali v něm i Češi

Nejméně 23 zraněných si v noci na dnešek vyžádala nehoda dálkového autobusu společnosti Flixbus na severu Německa. Autobus se převrátil na bok, příčina nehody není podle policie spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko zatím známá. Mezi cestujícími byli i Češi. Jestli jsou ale i mezi zraněnými, není zatím jasné, řekla ČTK mluvčí policejního prezidia v Rostocku. Podle rezervačního systému společnosti Flixbus jezdí tento spoj i přes Českou republiku.

Hamás ještě nerozhodl o návrhu na příměří, jedná s dalšími skupinami

Hamás pořád ještě nerozhodl o návrhu na příměří s Izraelem, uvedlo toto teroristické hnutí v noci na dnešek podle agentury Reuters. Návrh projednává s dalšími palestinskými skupinami. Zda navržené příměří přijme, hnutí sdělí zprostředkovatelům jednání na konci konzultací s palestinskými organizacemi.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás