Více
  8.8 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  5 jógových pozic pro zmírnění bolesti krku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Práce u počítače a neustálé bolesti krční páteře? Jógová praxe vám může přinést úlevu. Přečtěte si, které pozice jsou nejvhodnější.

  Podle některých odhadů nejméně polovina z nás zažije v životě bolest krku. Ale vzhledem k našemu rušnému a modernímu životu (počítače, telefony, kancelářské židle) to možná bude i více. Jóga může pomoci předcházet a zmírňovat bolesti krční páteře.

  5 jógových pozic, které pomáhají zmírnit bolesti krku

  Protažení krku v sedu

  Udržování plného rozsahu pohybu v krku může pomoci zmírnit bolest krku z dlouhodobého hlediska. V sedě otočte hlavu doprava a mírně zvedněte bradu, zadržte 3–5 dechů a vnímejte protažení podél levé strany krku a ramene. Tím se protahuje váš sternocleidomastoideus, který je často příčinou bolesti „textového krku“. Opakujte na levé straně.

  Ustrasana (velbloudí póza)

  Jedná se o skvělý posilovač předních krčních svalů, zvláště když držíte bradu staženou. Vstupte do své verze pozice velblouda a soustřeďte se spíše na přitažení brady ke krku, než aby hlava visela dozadu. Tato pozice protahuje horní trapézové svaly a může zmírnit napětí v zadní části krku a podél ramen.

  Upravená Navasana (pozice loďky) s blokem za hlavou

  Ze sedu pokrčte kolena, chodidla mějte na zemi. Oběma rukama držte pěnový blok za hlavou, široce natáhněte lokty a zakloňte se do Navasany. Bradu udržujte neutrální.

  Vasisthasana (póza bočního prkna)

  Americká akademie ortopedických chirurgů doporučuje pozici prkna nebo bočního prkna pro vytrvalostní cvičení krku. Začněte ze sedu a otočte pravé předloktí k podlaze, otočte boky do strany a natáhněte nohy. Vaše nohy mohou být na sobě, nebo za sebou pro větší podporu. Záleží na vás. Důraz je zde kladen na posílení krku, takže klidně otáčejte pohledem nahoru a dolů, podle toho, jak se cítíte pohodlně. Držte pozici na několik nádechů. Opakujte na levé straně.

  Savasana (pozice mrtvoly) s popruhem pro trakci krku

  Bezpečně upevněte popruh na jógu do velké smyčky. Najděte ve svém domě dveře, které se otevírají pryč od vás. Omotejte popruh kolem kliky dveří na opačné straně a zavřete je, přičemž velkou smyčku držte v ruce. Otestujte bezpečnost smyčky a dveří. Lehněte si na zem čelem od dveří. Položte týl hlavy do smyčky a uvolněte se do popruhu. Jak vysoko máte hlavu od země můžete změnit tím, že se posunete dál nebo blíže ke dveřím. Odpočívejte zde tak dlouho, dokud je trakce ve vašem krku pohodlná.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS