Reklama
9.9 C
Czech
Pátek 20. března 2026
MagazínZara Rutherford (19) si splnila sen. Sólo obletěla svět jako nejmladší pilotka...

Zara Rutherford (19) si splnila sen. Sólo obletěla svět jako nejmladší pilotka v historii

Belgicko-britská teenagerka se ve čtvrtek stala nejmladší ženou, která sama obletěla svět. Je zároveň první osobou, jíž se to podařilo v ultralehkém letadle. Náročná cesta přes pět kontinentů devatenáctileté rekordmance zabrala pět měsíců. Napsaly o tom agentura Reuters a list The Guardian.

Zara Rutherford přistála zpět na Mezinárodním letišti Kortrijk-Wevelgem v Belgii poté, co uletěla 51 000 kilometrů přes 52 zemí od svého odletu 18. srpna v ultralightu Shark, který patří k nejrychlejším strojům své kategorie.

Když se její letadlo konečně zastavilo, na ranveji propukl jásot. „Je to opravdu šílené, ještě jsem to nezpracovala,“ řekla usmívající se letkyně novinářům zahalená v britské a belgické vlajce.

Po středečním předposledním úseku do německé vesnice Rutherford řekla, že její cesta byla odvážným kouskem, který už nikdy nezopakuje.

Po přeletu Jižní a Severní Ameriky letkyně na měsíc uvázla na Aljašce kvůli, a to kvůli počasí a zpoždění víz. Zimní bouře si vynutila další dlouhou zastávku v Rusku, než se vydala do jižní Asie, na Střední východ a zpět do Evropy.

Rutherford na své cestě musela překonat řadu překážek

Mezi oblíbené destinace pilotka zařadila New York a aktivní sopku na Islandu. Byly však i chvíle, kdy se podle svých slov bála o život. Šlo především o let přes zamrzlé pustiny Sibiře a moment, kdy se za špatného počasí jen těsně vyhnula vstupu do severokorejského vzdušného prostoru.

„Testovali rakety bez varování,“ řekla o svých obavách, když uvažovala o překročení hranice během přeletu z Ruska do Jižní Koreje.

„Pokud na své obrazovce uvidí… letadlo, které je docela nízko a míří k jejich zemi, je velmi pravděpodobné, že někoho pošlou, aby to prověřil,“ sdělila agentuře Reuters ve čtvrtek. „A upřímně, o to jsem opravdu zájem neměla!“ podotkla letkyně.

Aby Rutherford splnila kritéria pro let kolem světa, na planetě si určila dva body proti sobě, Jambi v Indonésii a kolumbijské město Tumaco.

Rutherford převzala rekord po Američance Shaesty Wais narozené v Afghánistánu, která prvenství získala v roce 2017 ve svých 30 letech. Nejmladšímu mužskému rekordmanovi, Američanu Masonovi Andrewsovi, bylo v roce 2018 18 let.

Nebojte se udělat něco bláznivého, říká po svém návratu

„Snem bylo skutečně letět kolem světa. Ale vždy jsem si myslela, že je to nemožné. Je to drahé, nebezpečné, komplikované, logistická noční můra,“ řekla podle Guardianu začátkem tohoto měsíce v televizním rozhovoru.

„Takže jsem o tom nikdy tolik nepřemýšlela. A pak jsem končila školu a pomyslela si: ‚pokud hodlám ve svém životě udělat něco bláznivého, teď je ideální chvíle,‘“ popsala začátek své cesty za splněním cíle.

Rekordmanka získala pilotní licenci v roce 2020 poté, co trénovala s otcem od svých 14 let. Nyní chce od září studovat technický obor na americké nebo britské univerzitě. Jejím největším snem je stát se astronautkou.

Nejmladší pilotka, která kdy sama obletěla svět, doufá, že její cesta ženy přiláká ke studiu a práci v oblastech vědy, techniky a letectví.

„Dívky jsou často povzbuzovány, aby byly krásné, milé a úslužné. Svým letem chci mladým ženám ukázat, že mohou být odvážné, ambiciózní a splnit si své sny,“ uvedla na svém webu.

Po návratu do Belgie měla pro všechny další vzkaz: „Udělejte něco trochu bláznivého! Pokud máte příležitost, jděte do toho, protože život máte jen jeden.“

Reklama

Doporučujeme

Izrael zabil mluvčího íránských gard po jeho tvrzení o pokračující výrobě střel

Mluvčí íránských revolučních gard Alí Mohammad Náíní dnes popřel čtvrteční tvrzení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že Írán po 20 dnech války již není schopen vyrábět balistické střely. Krátce poté byl Náíní podle gard zabit při izraelském útoku, píše agentura AFP. Izraelská armáda smrt Naíního potvrdila, uvedl server The Times of Israel. Izrael a USA zaútočily na Írán 28. února, ten odpovídá odvetnými údery.

Ruský útok poškodil v Oděské oblasti dvě civilní lodě s obilím

Noční ruský dronový útok na Oděskou oblast poškodil dvě civilní nákladní lodě s obilím, dva lidé utrpěli zranění. Na platformě Telegram to dnes uvedl ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba, podle něhož jde o lodě plavící se pod vlajkami Palau a Barbadosu. V době útoku kotvily. V přístavu jsou poškozené i administrativní budovy a sklad s obilím, doplnil šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Moskva na tyto informace nereagovala. Ukrajina i Rusko zároveň hlásí mrtvé po nepřátelských útocích.

Šéf IAEA: Íránský jaderný program přežil

Íránské jaderné kapacity byly během amerického úderu z loňského roku významně poškozeny, ale ne zničeny. Jaderný program islámské republiky to ochromilo, Teherán ale neztratil schopnost obohacovat uran. S takovými slovy vystoupil generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Rafael Grossi. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hovořil o nutnosti pozemní invaze.

Papuchalky na pobřeží Atlantiku zabíjí bouře a hlad

Na pobřeží Atlantiku v západní Evropě se hromadí mrtví a umírající mořští ptáci. Nejčastěji jde o papuchalky, ale také o alkouny a tereje. Vědci mluví o takzvaném „wrecku“, tedy hromadném úhynu.

Ruské útoky si vyžádaly životy čtyř lidí, uvedly ukrajinské úřady

Rusko při dnešních útocích na ukrajinskou Sumskou oblast zabilo tři lidi, z toho dva bratry, uvedla agentura AFP s odvoláním na ukrajinské úřady. Ve městě Vilňansk ruský útok na infrastrukturu připravil o život 78letého muže, oznámil šéf Záporožské oblasti Ivan Fedorov. V noci ruské drony podle ukrajinských činitelů zasáhly obytné domy v Oděse, kde tři lidé utrpěli zranění, a ve středu večer ruský bezpilotní letoun ve Lvově zaútočil na sídlo tajné služby SBU. Ze Sevastopolu na Ruskem okupovaném Krymu je po ukrajinském dronovém útoku hlášen jeden mrtvý.

Trump oznámil, že neplánuje vyslat do Íránu americké jednotky

Americký prezident Donald Trump dnes v Oválné pracovně uvedl, že íránské vedení bylo zničeno a tamní vojáci dezertují. Před novináři také řekl, že neplánuje vyslat americké jednotky do země, na kterou americké a izraelské síly ze vzduchu útočí od 28. února.

Kryptofirmy v Emirátech zatím fungují navzdory válce s Íránem

Válka mezi USA, Izraelem a Íránem zatím podle Reuters výrazně nenarušila fungování kryptofirem ve Spojených arabských emirátech. Zatímco energetika a doprava v regionu čelí problémům, kryptosektor těží z toho, že většina jeho byznysu funguje online a na dálku.

Útok na plynové pole v Íránu zvýšil napětí na Blízkém východě

Izraelský úder na íránské plynové pole South Pars dál zvyšuje napětí na Blízkém východě a prohlubuje obavy o dodávky energií. Jde o další posun ve válce, která už zasáhla i klíčovou infrastrukturu v Perském zálivu a dál tlačí vzhůru ceny ropy a plynu.

Přechod Rafah z Gazy do Egypta byl znovu otevřen, přešel omezený počet osob

Hraniční přechod z Pásma Gazy do Egypta kontrolovaný Izraelem byl dnes poprvé od začátku izraelsko-americké války proti Íránu znovu otevřen, píše agentura AFP s odvoláním na egyptskou televizní stanici Al-Káhira. Počet lidí, kteří mohou přes přechod přecházet, je nicméně pro oba směry omezen na několik desítek denně, píše AFP s odvoláním na činitele egyptské pohraniční policie.

Babiš v Bruselu znovu tlačí na změnu emisních povolenek

Premiér Andrej Babiš na summitu Evropské unie v Bruselu znovu otevřel téma emisních povolenek. Tvrdí, že současný systém EU ETS zvyšuje tlak na český průmysl i ceny energií, a Česko proto chce jeho rychlou revizi. Do debaty navíc vstupují i rostoucí obavy z drahých energií v době dalšího napětí na Blízkém východě.

Nebezpečná eskalace: Ceny ropy a plynu dál kvůli válce s Íránem rostou

Ceny ropy a plynu ve čtvrtek výrazně vzrostly poté, co útoky na klíčovou energetickou infrastrukturu na Blízkém východě prohloubily obavy z globálního nedostatku surovin, píše server CNBC. Trhy reagují na rychlou eskalaci konfliktu, která začíná zasahovat samotné jádro světových dodávek.

Babiš se obává růstu cen plynu, útok Izraele označil za nepochopitelný

Premiér Andrej Babiš (ANO) se obává, že v důsledku středečního útoku Izraele na íránskou infrastrukturu pro těžbu výrazně stoupne cena plynu. Útok Izraele označil za nepochopitelný. Řekl to dnes novinářům před odletem na summit EU v Bruselu.

Saúdská Arábie si vyhrazuje právo vojensky zasáhnout proti Íránu

Veškerá důvěra mezi Rijádem a Teheránem byla otřesena a Saúdská Arábie si vyhrazuje právo vojensky zasáhnout proti Íránu, prohlásil v noci na dnešek podle agentury Reuters saúdský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán. Uvedl to poté, co Írán ve středu zaútočil balistickými střelami na Rijád, zatímco v saúdskoarabské metropoli jednali ministři zahraničí muslimských zemí.

FBI vyšetřuje bývalého šéfa protiteroristického střediska USA

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyšetřuje již bývalého ředitele Národního protiteroristického centra (NCTC) Joea Kenta kvůli údajnému úniku informací. Dlouholetý spojenec prezidenta Donalda Trumpa rezignoval na svou pozici kvůli nesouhlasu s válkou s Íránem.

„Není to naše válka.“ Evropa řekla Trumpovi ne

Evropské státy se odmítají připojit k americko-izraelské operaci proti Íránu. Zpochybňují její smysl a kritizují, že USA údery předem se spojenci nekonzultovaly. Přednost by podle nich mělo mít diplomatické řešení. Spor dál zatěžuje vztahy s Washingtonem i jednotu NATO.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama