-2.4 C
Czech
Čtvrtek 22. ledna 2026
Protext ČTKVznikající iniciativa má pomoci Česku naplnit evropské startupové standardy

Vznikající iniciativa má pomoci Česku naplnit evropské startupové standardy

Praha 16. října 2024 (PROTEXT) – V prostorách pražského CAMPu se včera uskutečnilo první setkání Koordinační rady pro investory a startupy (KRIS), která si klade za cíl zlepšit podmínky pro startupy a investory v Česku. Iniciativa vznikla ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechInvest s cílem podpořit naplňování standardů Europe Startup Nations Alliance (ESNA).

„Startupy přinášejí nové technologie, inovativní řešení i přístupy k problémům. Jejich podporu vnímám jako zásadní pro zvyšování konkurenceschopnosti české ekonomiky, koneckonců se jim věnujeme také v nové Hospodářské strategii: Česko do top 10, kterou jsem minulý týden předložil vládě ke schválení. Naším cílem teď je vytvořit takové prostředí, které začínající podniky nakopne a nebude jim překážkou. Děkuji kolegům z CzechInvestu za pozvání a za uspořádání dialogu mezi státním sektorem a startupy a všem zúčastněným za velmi otevřenou diskusi o tom, co se musí změnit. Jsem pro to připraven udělat maximum,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že po svém nástupu neváhal a rád se k této dynamické iniciativě připojil.

Koordinační rada je součástí širších aktivit připravovaného Výboru pro digitální transformaci, který je institucionální reformou Národního plánu obnovy. Výbor se bude věnovat problematice ESNA a naplňování Startup Nations Standard v Česku. Jeho zřízení je plánováno do prvního čtvrtletí 2025. V rámci Výboru vznikne rovněž pracovní skupina pro startupy a spin-offy, která se bude zabývat ESNA Standardy.

„CzechInvest se dlouhodobě zaměřuje na podporu startupů a inovativních firem. Našimi prioritami jsou poradenství, propojení startupů s investory a technologický transfer. Nově ustanovená koordinační rada má usnadnit dialog mezi startupy, investory a vládními institucemi,“ uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal a dodává: „Těší mě pokrok, jakého jsme již v rozvoji startupoveho ekosystému dosáhli, ale v mezinárodním porovnání se musíme posunout ještě výše, abychom vytvořili lepší podmínky jak pro zakládání, tak pro setrvání inovativních firem v české ekonomice.“

Česko se v roce 2021 připojilo k Deklaraci Startup Nations Standard, což byl důležitý krok k zapojení ČR do evropské startupové sítě. V současnosti ČR splňuje 35 % standardů ESNA, což ji řadí do druhé poloviny mezi evropskými zeměmi. Země se dobře umisťuje v oblastech, jako je přístup k financování, veřejné zakázky na inovace a lákání talentů, ale má co zlepšovat například v oblasti zaměstnaneckých akcií (ESOP) a rychlého zakládání společností.

„Nově vzniklá platforma umožní klíčovým aktérům společně identifikovat překážky a hledat řešení pro rozvoj startupů a investic v ČR. Chceme, aby Česko bylo konkurenceschopné na globálním startupovém trhu, a k tomu potřebujeme inovace, kvalitní investiční prostředí a vhodné regulace,“ zdůraznil význam iniciativy pro startupový systém Ivo Denemark, ředitel Divize startupů a venture investic CzechInvestu.

„Jsem velmi rád, že se Česko rozhodlo vydat proaktivní cestou a zřizuje KRIS. Je to skvělá platforma, na které se státní úředníci mohou přímo setkat s potřebami a problémy začínajících technologických firem a VC investorů. Sjednocení národních postupů se Startup Nations Standards může přinést nové příležitosti pro české startupy. Naším společným zájmem je konkurenceschopná, digitální a znalostní ekonomika, která nové standardy vytváří, nikoliv pouze následuje,“ uvedl Vít Horký z Czech Founders.

Mezi klíčová témata, kterými se bude Koordinační rada zabývat, patří zlepšení přístupu k financování, implementace zaměstnaneckých akciových opcí (ESOP) a usnadnění vstupu zahraničních zakladatelů a pracovníků do českého startupového prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje spustit nové fondy z Národního plánu obnovy, které podpoří startupy v oblasti financování a růstu. Důležitou roli v propojení institucionálních investorů se startupovým prostředím bude hrát také Národní rozvojová banka.

 

www.czechinvest.org

 

 

Reklama

Doporučujeme

Sesuvy půdy na Novém Zélandě zabily nejméně dva lidi, další se pohřešují

Silné deště, které v posledních dnech zasáhly Severní ostrov Nového Zélandu, způsobily rozsáhlé sesuvy půdy, při nichž zemřeli nejméně dva lidé. Několik dalších osob je pravděpodobně pohřbeno pod troskami.

Trump narazil na Nejvyšší soud. Cook z funkce zřejmě neodvolá

Americký Nejvyšší soud se zdráhá odvolat z funkce guvernérku Federálního rezervního systému (Fed) Lisu Cook, obává se totiž ztráty nezávislosti centrální banky. Kromě toho podle právníků neexistují žádné důkazy o údajném hypotečním podvodu, kterého se měla Cook dopustit.

Trump a Rutte dosáhli rámcové dohody o Grónsku

Americký prezident Donald Trump ve středu večer oznámil, že nezavede desetiprocentní cla na osm evropských zemí, které poslaly do Grónska vojáky, neboť vedl „produktivní" rozhovor s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), jenž slíbil řešení v otázce Grónska. Dohodli se podle něj na „rámci budoucí dohody".

V Japonsku pozastavili znovuzprovoznění největší jaderné elektrárny na světě

V Japonsku po několika hodinách pozastavili restart největší jaderné elektrárny na světě. Reaktor je ale stabilní, sdělil mluvčí firmy Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), která zařízení provozuje. Firma uvedla jaderný reaktor v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa do provozu ve středu, a to navzdory přetrvávajícím obavám veřejnosti. Učinila tak poprvé od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011, po které Japonsko jaderné reaktory načas odpojilo.

Witkoff oznámil pokrok v jednáních o ukončení rusko-ukrajinské války

Jednání o ukončení rusko-ukrajinské války dosáhla velkého pokroku, zbývá dořešit poslední otázku, řekl dnes podle agentur Reuters a AFP na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff. Dodal, že během dne odcestuje do Moskvy, aby ukončení konfliktu projednal s ruskými představiteli. Hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov o něco dříve informoval o jednání s americkými zástupci v Davosu, hlavními tématy podle něj byly ekonomický rozvoj, poválečná obnova jeho země a bezpečnostní záruky.

ANALÝZA: Rusové používají zimu jako zbraň, Ukrajince ale nezlomí

Kovově šedivé nebe, prázdná okna a vyhaslé semafory se slévají do monolitické bezútěšnosti, zatímco teploty padají hluboko pod nulu. Pohled na města uprostřed zimy připomíná mrazivou dystopii. Pátý rok války a Rusové opět útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu – intenzivněji než kdy předtím. Vojáci na frontě drží, tak my musíme taky, shodují se Ukrajinci. Jejich ducha se nepříteli zlomit nedaří.

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama