Více
  15.5 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Velká Británie zakáže import ruského zlata. Přidat by se mohly i ostatní členské státy G7

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Po rozhodnutí Borise Johnsona nebude Velká Británie nadále přijímat ruské importy zlata. Britský premiér to oznámil na zasedání skupiny nejsilnějších ekonomik světa G7. Přidat by se k jeho zákazu měly také zbývající členové, především Kanada, Japonsko a Spojené státy americké. Státy se tím snaží podkopat ruské možnosti dále financovat válku na Ukrajině. V neděli o tom informoval server BBC a CNBC.

  Skupina nejvlivnějších ekonomik světa G7 v neděli na zasedání v Mnichově oznámila nové sankce proti Rusku. Podle britského premiéra Borise Johnsona totiž přestane Velká Británie přijímat importy ruského zlata. Ke stejnému kroku se rozhodlo také Japonsko, Kanada a Spojené státy americké. Americký prezident Joe Biden však uvedl, že se k rozhodnutí nejspíše přidají i zbývající členové, tedy Francie, Německo a Itálie.

  Státy se zákazem importu zlata snaží podkopat ruské možnosti, jak financovat válku na Ukrajině. „Zamíříme přímo na srdce Putinovy válečné mašinerie,“ vyjádřil se například k novým sankcím Johnson. „Potřebujeme vyhladovět Putinův režim a jeho financování. Spolu se svými partnery tedy přesně to činíme,“ dodal britský premiér. V neděli o tom informoval server BBC.

  V minulém roce vydělalo Rusko na exportu zlata asi 15,4 miliardy dolarů. Podle Velké Británie se důležitost obchodu s drahým kovem ještě zvýšila po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Kvůli sankcím totiž začali ruští oligarchové investovat právě do zlata. Londýn je navíc spolu s New Yorkem hlavním globálním obchodním centrem pro prodej zlata. Londýnská asociace obchodníků se zlatem však podle serveru Financial Post vyřadila Rusko ze svého seznamu akreditovaných dodavatelů už v březnu.

  Obchodovat se zlatem může Rusko nadále s Čínou nebo státy Středního východu

  Rusko je přitom druhým největším producentem zlata na světě. Zodpovídá tak za asi 10 procent jeho světového vývozu. Server CNBC pak informoval o tom, že se dle serveru Reuters zásoby ruského zlata ztrojnásobily poté, co Rusko roku 2014 ilegálně anektovalo Krym. I přes zavedení nových limitů na import ruského zlata však může země nadále obchodovat se svými partnery v Číně nebo Blízkém východu.

  Od začátku ruské invaze na Ukrajinu dne 24. února zavedly západní státy na Rusko různé sankce, namířené jak na banky, podniky, tak státní instituce nebo jednotlivce. Dohromady tak sankcionovaly více než tisíc ruských oligarchů, politiků nebo podnikatelů. Nejnovější sankce G7 by pak měly omezit ruský vývoz v hodnotě okolo 13,5 miliard liber. Nevztahují se však na zlato už dříve vyvezené za hranice Ruska.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS