1.3 C
Czech
Sobota 14. února 2026
Protext ČTKVeletrhy Brno a ČEZ ESCO plánují snížit uhlíkovou stopu a šetřit energie

Veletrhy Brno a ČEZ ESCO plánují snížit uhlíkovou stopu a šetřit energie

Trendy dekarbonizace, snižování spotřeby energie a uhlíkové stopy se týkají všech byznysových odvětví včetně veletržního byznysu. Tuzemský lídr moderní energetiky proto spojuje síly s největším pořadatelem veletrhů ve střední Evropě, společností Veletrhy Brno (BVV).

ČEZ ESCO chce v budoucnu brněnskému veletržnímu areálu pomoci s komplexními projekty dekarbonizace a energetických úspor.

„Tuzemští i zahraniční vystavovatelé kladou stále větší důraz na udržitelnost a snižování uhlíkové stopy. Jako lídr veletržního byznysu v České republice chceme jít příkladem a naše rozsáhlé výstavní prostory také postupně přizpůsobit energetickým trendům 21. století. Kromě nezanedbatelných finančních úspor to pro nás znamená i snížení uhlíkové stopy z provozu našich budov, sálů i kanceláří,“ říká generální ředitel Veletrhů Brno Jan Kubata.

BVV v poslední době řadu opatření ochrany životního prostředí už zavedlo. Firma mimo jiné provozuje vlastní recyklační centrum umožňující opakované využití výstavářského materiálu. Loni také proběhla výstavba nového centra odpadového hospodářství. Do vozového parku společnosti přibylo první elektroauto, které v rámci areálu zajišťuje rozvoz materiálů a zařízení výstav. U hlavního vstupu do areálu BVV stojí také dobíjecí nabíjecí stanice pro elektromobily. Díky strategickému partnerství s ČEZ ESCO získává BVV další klíčové know-how k již probíhající spolupráci se společností Teplárny Brno, která v rámci koncernu městských firem řeší energetická témata.

Velký zájem výstavních a kongresových prostorů o energetické úspory dokládá i spolupráce ČEZ ESCO s Kongresovým centrem Praha, které od roku 2016 snížilo náklady na energie o 244 milionů korun. Jen za posledních dvanáct měsíců činí úspora 35 milionů. Díky rozsáhlému EPC projektu emise skleníkových plynů klesly o 83.000 tun, což je důležitý ukazatel i pro firmy, které si největší konferenční budovu v Česku pronajímají. 

„Jsme velmi rádi, že můžeme s BVV navázat spolupráci a v budoucnu nabídnout naše dlouholeté zkušenosti největšímu hráči českého veletržního byznysu. BVV sídlí jak v novějších objektech, tak v budovách s historií sahající do dob první republiky. Naše EPC projekty v Rudolfinu nebo Národním divadle ukázaly, že umíme energeticky modernizovat i budovy ještě starší a že se s podobnými výzvami umíme velmi dobře vypořádat. Potenciál může být na brněnském výstavišti i v rozvoji obnovitelných zdrojů energie. V ČEZ ESCO jsme připraveni o jakýchkoliv dekarbonizačních opatřeních s BVV jednat a s jejich realizací pomoci,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Veletrhy Brno jsou největší veletržní společností ve střední Evropě a ročně se na brněnském výstavišti odehrává zhruba 100 akcí, kterých se účastní okolo 700 tisíc návštěvníků. Nejdůležitější každoroční akcí je Mezinárodní strojírenský veletrh. Významné jméno z celosvětového hlediska si vybudovaly také veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET a veletrh zemědělské techniky TECHAGRO. Více na www.bvv.cz

ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren. ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má cca 2000 zaměstnanců. Mezi jeho dceřiné společnosti patří AirPlus, AZ KLIMA, CAPEXUS, ČEZ Energetické služby, ČEZ Energo, Domat Control System, ENESA, EP Rožnov, HORMEN, KART nebo ŠKO-ENERGO. Více na www.cezesco.cz.

Reklama

Doporučujeme

Merz chce silnější Evropu a opravu transatlantické důvěry

Amerika už podle německého kancléře Friedricha Merze naráží na limity, když chce řešit světové krize sama. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k opravě transatlantické důvěry, ale zároveň k tomu, aby Evropa posílila vlastní obranu. Zmínil i první rozhovory s Emmanuelem Macronem o možnosti, že by se Německo opřelo o francouzské jaderné odstrašení.

Jílek má olympijské zlato

Rychlobruslař Metoděj Jílek vyhrál na zimních olympijských hrách závod na 10 000 metrů a přidal pro Česko další cenný kov. Po stříbru z pětky tak během jednoho týdne získal druhou olympijskou medaili.

Adamczyková vybojovala na olympiádě stříbro

Česká výprava má na zimních hrách v Itálii třetí medaili. Eva Adamczyková dojela ve finále snowboardcrossu v Livignu druhá, od zlata ji dělily čtyři setiny sekundy. V programu dne zaujalo i další Klaebovo vítězství v běhu na lyžích a solidní umístění českých reprezentantů.

Logistika se stala novou obětí AI nervozity na trzích

Akcie dopravních a logistických firem ve čtvrtek prudce oslabily poté, co malá společnost Algorhythm Holdings představila nový nástroj pro plánování přeprav s využitím umělé inteligence. Investoři se obávají, že podobné systémy mohou snížit potřebu služeb části trhu a roztočily se další výprodeje napříč sektory.

Svět bojuje o kritické suroviny

Bez lithia, kobaltu nebo mědi dnes ve světě nefunguje moderní ekonomika. Tyto suroviny pohánějí elektromobily, větrné turbíny, solární panely i datová centra. Zároveň ale jejich těžba zatěžuje přírodu, vodu i místní komunity. Státy proto řeší složitou rovnici. Jak zajistit dostatek nerostů a přitom nezhoršit ekologické škody ani geopolitické napětí.

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.

Sbírka na podporu rodiny Jamese Van Der Beeka vybrala přes 2 miliony dolarů

Jen pár hodin po oznámení smrti Jamese Van Der Beeka vznikla veřejná sbírka na podporu jeho manželky a šesti dětí. Reakce fanoušků i hollywoodských hvězd byla okamžitá. Částka překonala původní cíl během jediného dne.

Venezuelská prezidentka slíbila svobodné volby, lhůtu pro ně ale neuvedla

Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v rozhovoru s americkou stanicí NBC News slíbila, že uspořádá svobodné volby. Nezmínila ale žádnou lhůtu. Agentura AFP dnes také informovala, že venezuelský parlament ve čtvrtek odložil přijetí zákona o amnestii, který má vést k masovému propuštění politických vězňů a který Rodriguezová pod tlakem Washingtonu slíbila prosadit.

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k ISS

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start přenášel živě na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi jsou Američané Jessica Meirová a Jack Hathaway, Francouzka Sophie Adenotová a Rus Andrej Feďajev. Na ISS by podle agentury Reuters měli dorazit v sobotu odpoledne.

Ruský útok na přístav v Oděské oblasti má jednu oběť, na Kramatorsk čtyři

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla útok na přístav v ukrajinské Oděské oblasti. Jeden člověk přišel o život, dalších šest utrpělo zranění, oznámil na telegramu ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Čtyři lidé zahynuli ve čtvrtek večer v Kramatorsku, kde ruská armáda zasáhla rodinný domek. Ruské úřady hlásí tři zraněné po ukrajinském dronovém útoku z Volgogradu a okolí.

Šéf Microsoft AI: Kancelářské práce se zautomatizují do 18 měsíců

Většina, ne-li všechny úkoly „bílých límečků" budou automatizovány umělou inteligencí (AI) během příštího roku nebo příštího roku a půl. V rozhovoru pro deník Financial Times to řekl ředitel AI divize Microsoftu Mustafa Suleyman.

Bangladéšská BNP si připsala ve volbách drtivé vítězství

Bangladéšská nacionalistická strana (BNP) Taríka Rahmána, syna někdejší premiérky Bégam Chálidy Zijá, v pátek drtivě vyhrála v parlamentních volbách – prvních od povstání generace Z v roce 2024, které vedlo ke svržení autokratického režimu. Volby jsou také považovány za první spravedlivé po dvaceti letech. Slibují ukončení nepokojů a nestability v zemi.

Portugalsko a Španělsko sužují další silné bouře

Iberský poloostrov dál bičují silné deště a vítr. Portugalsko i Španělsko vyhlásily nejvyšší stupně varování. Bouře ničí infrastrukturu, přerušují dopravu a zavírají školy. V Portugalsku si série extrémů vyžádala nejméně 16 obětí a škody jdou do stovek milionů eur.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama