Více
  8.8 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Změny v profesionálním Valorantu pro rok 2023 mohou znamenat nebezpečí pro hráče

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V dubnu společnost Riot Games oznámila, že ekosystém esportu Valorant projde v roce 2023 zásadní změnou. Restrukturalizovaný model se točí kolem vybraných dlouhodobých partnerských týmů, které soutěží ve třech nových ligách, jež představují nejvyšší úroveň profesionálního hraní.

  Phillip Aram, výkonný ředitel hráčské asociace League of Legends Championship Series, však uvedl, že tyto změny s sebou nesou zvýšené riziko vykořisťování hráčů partnerskými týmy prostřednictvím predátorských smluv.

  https://twitter.com/ValorantEsports/status/1519708986701885440

  „Velmi jsem se ohradil proti představě, že by z rozhodnutí, která Riot Games činí, měli konkurenční hráči z podstaty věci prospěch,“ řekl Aram.

  Jako ředitel Asociace hráčů LCS má Aram s Riot Games – vývojářem League of Legends i Valorantu – stálé vztahy. Ty se svým týmem využívá k práci na ochraně práv hráčů.

  Jaké jsou obávané změny?

  Aram nastínil minimálně tři smluvní záruky, které by podle něj měla společnost Riot nařídit, pokud jde o partnerské týmy Valorantu:

  • Výkupy smluv, které jsou vázány na dobu trvání a rozsah smlouvy. To by zajistilo, že hráč, který vydělává například 60 000 dolarů ročně, nemůže být zatížen výkupem za milion dolarů.
  • Garantovaná část smlouvy, která je vázána na dobu trvání smlouvy. Tímto způsobem by v případě zrušení dlouhodobé smlouvy hráč stále dostával určitou kompenzaci.
  • Rozšířené omezené volné hráčství, které by hráčům poskytlo větší mobilitu. Aram navrhl, aby poslední rok hráčovy smlouvy znamenal vstup do omezeného volného hráčství. Tam by mohl volně hledat nabídky od jiných organizací, které by jeho vlastní tým mohl naopak dorovnat. Hráči by tak mohli svobodně hledat nejlepší nabídku a získat svou tržní hodnotu.

  Aram uvedl, že jak současný model VCT – většinou organizátoři turnajů třetích stran a otevřené okruhy, tak franšízový model mohou vytvořit spravedlivý a robustní ekosystém esportu. Nejdůležitějším krokem k ochraně práv hráčů je ale mít jednotný, organizovaný orgán. V rámci hráčské asociace NA LCS Aram a jeho tým v současné době pracují na vytvoření hráčské unie. Podle Arama by bylo vytvoření odborů s modelem 2023 Valorant esports neuvěřitelně obtížné.

  Jako celek Aram uvedl, že nemá problém s posunem směrem k dlouhodobým partnerským týmům. Řekl, že pokud Riot zaujme aktivní postoj již na začátku a zavede záruky na ochranu hráčů, mohl by nový model skutečně pomoci snížit celkové vykořisťování hráčů.

  „Vývojář zde dobře zná všechny problematické věci a má podle našeho názoru možnost a kapacitu nastartovat tento program správným způsobem,“ řekl Aram.

  Společnost Riot Games na několik žádostí o komentář nereagovala.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS