Více
  1.4 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Náhodný objev studenta v Panamě. Mravenci opravují poškození v kmenech stromů

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vztah mezi mravenci Azteca alfari a jejich domovskými stromy je vědcům dobře znám. Hmyz chrání stromy před býložravci, a ty jim na oplátku dávají potravu v podobě olejových výměšků z listů. Náhodný objev učinil student v Panamě, když střelil prakem do kůry jednoho ze stromů. Hmyz poškození v kmeni stromu překvapivě rychle opravil.

  Když se středoškolský student v Panamě toulal mezi stromy rodu Cekropie, do jednoho z nich udělal díru hliněnou koulí vystřelenou z praku. Do 24 hodin však nebylo po poškození ani památky.

  Podle serveru ScienceAlert si student přizval kamarády a etologa Williama Wcisloa. Skupina vrtala do stromů díry a sledovala, jak je mravenci opravují. Jejich poznatky byly publikovány na serveru Journal of Hymenoptera Research v rámci dobrovolnického programu Smithsonian Tropical Research Institution.

  Výsledky mě naprosto překvapily,přiznal Wcislo. Pokaždé, když byly do stromů vyvrtány díry, mravenci je zacelili materiálem pocházejícím ze samotného kmenu.

  Mravenčí stav pohotovosti

  Výzkumný” tým se domnívá, že mravencům nejde o blahobyt jejich domovských stromů. Nasvědčuje tomu pozorování, že hmyz před opravami děr evakuuje své potomstvo. Nejspíše to souvisí také s tím, že bylo opraveno pouze 14 z 22 děr.

  Mravenci možná zacelují pouze ty díry, které bezprostředně vystavují larvy vnějším patogenům, predátorům či jiným rizikům plynoucím z vnějšího prostředí. Nelze však vyloučit, že z jejich počínání nepramení výhody ani pro stromy, jako jsou vylučované antibakteriální výměšky kolem poškození.

  Díry nejsou pro stromy problém, ale pro mravence mohou být osudové. Nabízejí totiž příležitosti pro mravenečníky a jejich trubkovitě protáhlé čelisti.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama

  1 komentář

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama