-4 C
Czech
Sobota 17. ledna 2026
ZprávyV úterý mě zatknou, běžte protestovat, vyzval Trump na své sociální síti

V úterý mě zatknou, běžte protestovat, vyzval Trump na své sociální síti

Některá americká média reportují o tom, že by mohl být Donald Trump příští týden zatčen. Bývalý americký prezident proto v příspěvku na své sociální síti Truth Social vyzval k protestům na jeho obranu. Podezřelý je z toho, že bývalé pornoherečce Stormy Daniels zaplatil před volbami roku 2016 peníze, aby pomlčela o jejich aféře. Informoval o tom server BBC a CNN.

Bývalý americký prezident Donald Trump na sociálních sítích opět vyzval k protestům. Tentokrát se jeho prohlášení netýká výsledků prezidentských voleb, ale potenciálního zatykače. Příspěvek také nepublikoval na Twitteru, ale na své vlastní platformě Truth Social. Sledující v něm žádá, aby na jeho obranu vyšli do ulic. „Protestujte, vezměte si náš národ zpět,“ napsal podle serveru CNN. Odkazuje tím na vyšetřování týkající se jeho rozhodnutí před prezidentskými volbami roku 2016.

Tehdy měl totiž jeho právník Michael Cohen v jeho jméně zaplatit bývalé porno herečce Stormy Daniels na 130 tisíc dolarů, tedy téměř tři miliony korun. Měla je dostat výměnou za to, že pomlčí o jejich aféře. Trump obvinění odmítá, některá americká média ovšem podle serveru BBC reportují o tom, že by na jejich základě mohl být v úterý bývalý prezident zatčen. Právě z toho důvodu se také Trump obrátil na své sledující. Tvrzení podložil „nelegálními“ úniky informací z kanceláře okresního státního zástupce Manhattanu.

Pokud by byl Trump opravdu zatčen, jednalo by se o první trestní případ vedený proti bývalému americkému prezidentovi v historii. Rozhodnutí bývalého prezidenta zaplatit Daniels by se totiž rovnalo falšování obchodních záznamů, což je dle amerického trestního zákoníku přestupek. V tomto případě by byl ale podle serveru France24 rovněž spojený se snahou zakrýt druhý zločin, tedy narušení prezidentské kampaně. Kancelář státního zástupce se k situaci prozatím nevyjádřila.

Jestli přijdou Trumpa zatknout, podvolí se, prohlásil právník bývalého prezidenta

V případě, že by se obvinění prokázala jako pravdivá, jednalo se by se o velkou změnu v Trumpově oznámené kandidatuře na prezidenta ve volbách roku 2024. Mluvčí bývalého prezidenta ovšem prohlásila, že Trump prozatím od státního zástupce žádné oficiální oznámení neobdržel. Podle jeho právníka se ale v případě zatčení hodlá Trump podvolit. Bývalý prezident pak v současnosti čelí vyšetřování v několika dalších případech. V minulosti se musel potýkat také s civilními spory.

Žádný z nich se ovšem netýkal trestního provinění. Bývalá porno herečka Stormy Daniels pak měla podle jejího právníka Charlese Brewster předstoupit před státní zastupitele ve středu. „Souhlasila s tím, že případně předstoupí jako svědek nebo podstoupí další vyšetřování, pokud to bude nutné,“ vysvětlil. Vyšetřovatelé pozvali před porotu také Donalda Trumpa. Prozatím před ní ovšem bývalý prezident nevystoupil. Takové slyšení by rozhodlo o tom, zda mají státní zástupci dostatek důkazu na to, aby začali Trumpa stíhat.

Reklama

Doporučujeme

Bílý dům představil tým pro obnovu Gazy

Bílý dům oznámil složení týmu, který má dohlížet na další kroky v Pásmu Gazy po uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Americká administrativa zároveň počítá s tím, že část procesu převezme palestinský technokratický výbor, který se už sešel v Káhiře.

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, chystá jednání se spojenci

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Dnes to oznámil ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal, uvedla zpravodajská televize ntv. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Země chce kvůli energetické krizi dovážet více elektřiny, kvůli napjaté situaci připravuje online jednání se spojenci z takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, známé též jako ramsteinská skupina.

Fico se při návštěvě USA podle Bratislavy sejde s americkým prezidentem Trumpem

Slovenský premiér Robert Fico se při dnes začínající návštěvě Spojených států sejde v sobotu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, informoval ČTK úřad slovenské vlády. Ficova pracovní cesta do USA byla původně oznámena jen v souvislosti s plánovaným podpisem mezivládní dohody obou zemí o spolupráci v jaderné energetice. Slovenská opozice opět kritizovala, že vláda si připravuje půdu k tomu, aby mnohamiliardovou zakázku na výstavbu nové jaderné elektrárny na Slovensku zadala americké firmě Westinghouse bez vypsání mezinárodní soutěže. Fico v reakci slovně na opozici zaútočil.

Afghánec, který loni v Mnichově najel autem do lidí a dva zabil, jde před soud

V Mnichově začal soudní proces s pětadvacetiletým mužem obviněným z loňského útoku, při němž najel automobilem do davu lidí a zabil dvě osoby. Podle obžaloby šlo o úmyslný čin motivovaný náboženským extremismem.

Inflace v prosinci zůstala na 2,1 procenta

Meziroční inflace v Česku v prosinci 2025 zůstala na 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle statistiků klesly o 0,3 procenta.

Senátní výbor v USA pozastavil jednání o zákonu CLARITY

Americký Senát tento týden odložil plánované projednání zákona Digital Asset Market Clarity Act známého jako CLARITY Act. Jednání se mělo odehrát 15. ledna 2026 v Senátním bankovním výboru, nakonec se ale termín posunul po tom, co Coinbase stáhla podporu aktuální verzi návrhu.

Dva lidé jsou podle úřadů zranění po útoku dronu na ruskou Rjazaň

Dva lidé utrpěli zranění při útoku ukrajinského dronu na Rjazaň, město ležící jihovýchodně od Moskvy. Informoval o tom ruskojazyčný telegramový kanál Astra. Letecký poplach dnes ráno krátce platil v Kyjevě, protože k městu se blížily ruské útočné drony.

Německo navštíví syrský prezident Ahmad Šara, setká se s Merzem

Syrský prezident Ahmad Šara příští týden navštíví Německo, v úterý se setká s kancléřem Friedrichem Merzem a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Vyplývá to z dnes zveřejněného programu prezidenta a oznámení mluvčího německé vlády. Podle médií by měl Šara v Německu jednat především o dalším osudu syrských uprchlíků, ale také o německé pomoci při obnově válkou zpustošené Sýrie.

Evropské jednotky v Grónsku Trumpa neodradí, uvedl Bílý dům

Přítomnost evropských jednotek v Grónsku snahu Donalda Trumpa o získání ostrova neovlivní, řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na autonomní dánské území dorazili první evropští vojáci. Schůzka mezi dánskými, grónskými a americkými představiteli spor nevyřešila.

Machado věnovala svoji Nobelovu medaili Trumpovi

Venezuelská opoziční lídryně Maria Corina Machado předala ve čtvrtek v Bílém domě americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi medaili, kterou dostala k Nobelově ceně míru. Schůzka měla jasný cíl. Machado chce získat vliv na to, jak bude Washington formovat politickou budoucnost Venezuely.

EPA mění přístup k regulaci znečištění ovzduší

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí mění způsob, jakým posuzuje přínosy regulací ovzduší. Zdravotní dopady znečištění bude dál hodnotit, ale už jim nebude přiřazovat konkrétní finanční hodnotu. Kritici varují, že to může usnadnit oslabování ochrany zdraví i klimatu.

Prezident Pavel zahájil ve Lvově návštěvu Ukrajiny

Český prezident Petr Pavel je na Ukrajině. Schůzkou s představiteli místní správy v západoukrajinském Lvově dnes zahájil svou třetí návštěvu Ruskem napadené země od nástupu do funkce hlavy státu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Macháč v Adelaide prošel do semifinále, Siniaková si zahraje finále čtyřhry

Tomáš Macháč zvládl v Adelaide čtvrtfinále generálky na Australian Open a postoupil do semifinále. Osmý nasazený porazil Španěla Jaumeho Munara 6:4, 6:4 a čeká ho turnajová dvojka Tommy Paul. Američan v dalším zápase přehrál domácího kvalifikanta Aleksandara Vukice 6:3, 6:2.

Boeing věděl o vadě dílu spojené s pádem nákladního letadla UPS

Nákladní letadlo UPS se v listopadu v Kentucky zřítilo po dramatickém selhání u křídla a zahynulo při tom 15 lidí. Vyšetřovatelé teď popisují, že problém souvisel se strukturální vadou části uchycení motoru, kterou Boeing zaznamenal už před lety u podobných strojů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama