Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Nejlepší turistické atrakce turecké Kappadokie – část 1

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Každý, kdo cestuje do Turecka, chce navštívit Kappadokii. Skalní krajina vypadá, jako by ji vytvořili elfové. V našem článku najdete tipy na nejlepší turistické atrakce turecké Kappadokie.

  Lidé se v této oblasti usadili od doby bronzové a zanechali svou vlastní stopu na této podivné a šílené měsíční krajině tím, že svá obydlí budovali v měkké vulkanické hornině. Hlavní atrakcí jsou vesnice vytesané do skal, kostely s oslnivými freskami a labyrinty podzemních měst, kde se kdysi první křesťané skrývali před útočníky. Je to kouzelná říše divů plná míst, jež ocení milovníci přírody i historie.

  Skanzen Göreme

  Kousek od vesnice Göreme se nachází místo chráněné UNESCO. Göreme Open-Air Museum je klášterní shluk skalních kostelů, které obsahují nádherné fresky. Komplex pochází z 10. až 12. století, kdy byla Kappadokie významným byzantským náboženským centrem.

  V komplexu je několik kostelů a kaplí, ale nejdůležitější jsou tyto: Elmali Kilise s freskou Ascension nad dveřmi, Azize Barbara Sapeli (kaple sv. Barbory) s červeno-okrovou vnitřní výzdobou, Yilanli Kilise (hadí kostel) s nástěnnými malbami sv. Jiří a jeskynní kostel Tokali Kilise s oslnivými nástěnnými malbami.

  Muzeum je jedním z vrcholů návštěvy Turecka a jedná se o nejslavnější turistickou atrakci Kappadokie.

  Göreme

  Dokonale fotogenická, Göreme byla zvolena jednou z nejkrásnějších vesnic na světě několika cestovatelskými časopisy z dobrého důvodu. Vesnice je napůl vestavěna v kopci a kamenné fasády jejích domů skrývají bludiště jeskynních místností.

  Vesnice je hlavní základnou pro pěší, kteří chtějí vyrazit na túru. Odsud vychází nepřeberné množství stezek vedoucích několika údolími. Budete procházet kolem výstředních skalních útvarů, místně známých jako pohádkové komíny, skrytých jeskynních kostelů, až k panoramatickým výhledům.

  Horkovzdušné balóny

  Pro mnoho návštěvníků je jednou z nejvýznamnějších událostí v Turecku ranní let balónem v Kappadokii. V hlavní sezóně se těsně po východu slunce na obloze objeví více než 100 horkovzdušných balónů. Ptačí pohled na údolí a skalní útvary vás ohromí. Let trvá přibližně jednu hodinu a je k dispozici po celý rok, pokud to počasí dovolí.

  Podzemní město Kaymakli

  Místní podzemní města byla nejprve budována v době Chetitů z doby bronzové. Křesťané žili v podzemí, aby se skryly před arabskými a perskými útočníky. Podzemní město Kaymakli je nejlepším příkladem. Jedná se o labyrint místností propojených tunely, který se rozprostírá na osmi úrovních. Čtyři z těchto úrovní mohou návštěvníci prozkoumat.

  Některé z tunelů jsou mimořádně úzké, takže lidé s klaustrofobií by si měli návštěvu dobře rozmyslet.

  Skanzen Zelve

  Díky skalním útesům posetým jeskynními obydlími je procházka skanzenem Zelve zážitkem. Osada začala život jako klášter v 9. století a až do 20. století byla prosperující vesnicí. V důsledku eroze a nebezpečí padání kamenů musela být však v roce 1952 opuštěna. Celé údolí je nyní muzeum a rozhodně se řadí mezi nejlepší turistické atrakce turecké Kappadokie.

  Prohlédnout si můžete několik zajímavých kaplí. Nejvíce nedotčená je Üzümlü Kilise. Nejkrásnější je ale prosté prozkoumávání jeskynních obydlí a výhledy na okolní krajinu.

  Podzemní město Derinkuyu

  Podzemní město Derinkuyu je nejhlubší podzemní úkryt Kappadokie a stejně jako Kaymakli byl používán prvními křesťany jako úkryt. Tunely jsou zde místy dost klaustrofobní, protože vedou čím dál tím hlouběji do země. V tomto podzemním bludišti je k vidění jeskynní kaple a mnoho obytných a skladovacích prostor. Povšimněte si i důmyslného systému větracích šachet.

  Červené a Růžové údolí

  Nejkrásnější údolí Kappadokie leží mezi vesnicemi Göreme a Çavusin. Tady se vlnící skalní stěny klenou po krajině v paletě pastelově růžových, žlutých a oranžových barev. Byly vytvořeny vulkanickou explozí a tisíciletími větrné a vodní eroze. Mezi útesy se rozkládají svěží ovocné sady a zeleninové zahrady, o které pečují místní farmáři. Historie ve skalách vytesaných kostelů a úkrytů poustevníků sahá až do byzantské éry.

  Jsou tu desítky turistických stezek, takže je to skvělá příležitost popadnout vycházkovou obuv a vyrazit na výlet. Tři zvláštní atrakce v Růžovém údolí jsou Kolonlu Kilise, Haçli Kilise s mamutím křížem vytesaným do stropu jeskyně a Uç Haçli Kilise s úžasně zachovanými stropními řezbami a zajímavými (i když vážně poškozenými) freskami.

  Údolí Ihlara

  Úzké zelené údolí na dně této 100 metrů hluboké rokle na jihozápadě Kappadokie je cílem milovníků přírody. Je obklopené drsnými strmými útesy, plné vysokých topolů a úrodných zemědělských pozemků.

  Během byzantského období to bylo oblíbené útočiště pro uzavřené komunity mnichů, kteří vytesali do skal kostely a klášterní komplexy. Ve vesnici Selime stojí za návštěvu také skalnatý vrchol s klášterem.

  Çavusin

  Hlavními atrakcemi v malé vesnici Çavusin jsou dva krásné byzantské kostely. Hned na kraji vesnice je kostel Çavusin s ohromujícím interiérem. Ve starém centru vesnice vysoko na hřebeni se nachází kostel sv. Jana Křtitele. Ten je považován za nejstarší kostel v Kappadokii a na jeho rozměry a tlusté sloupy je působivý pohled.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS