menu

14.6 C
Czech
Středa 12. června 2024

Vojáci KLDR překročili hranici s Jižní Koreou, její armáda reagovala varovnými výstřely

Severokorejští vojáci v neděli krátce překročili hranici s Jižní Koreou. Její armáda reagovala varovnými výstřely a přeshraničním vysíláním, uvedl jihokorejský generální štáb. Podle něj incident, k němuž došlo uprostřed napětí mezi oběma státy, nepovede k větší eskalaci.

Nejlepší turistické atrakce turecké Kappadokie – část 1

Sledujte nás na sítích

Každý, kdo cestuje do Turecka, chce navštívit Kappadokii. Skalní krajina vypadá, jako by ji vytvořili elfové. V našem článku najdete tipy na nejlepší turistické atrakce turecké Kappadokie.

Reklama

Lidé se v této oblasti usadili od doby bronzové a zanechali svou vlastní stopu na této podivné a šílené měsíční krajině tím, že svá obydlí budovali v měkké vulkanické hornině. Hlavní atrakcí jsou vesnice vytesané do skal, kostely s oslnivými freskami a labyrinty podzemních měst, kde se kdysi první křesťané skrývali před útočníky. Je to kouzelná říše divů plná míst, jež ocení milovníci přírody i historie.

Skanzen Göreme

Kousek od vesnice Göreme se nachází místo chráněné UNESCO. Göreme Open-Air Museum je klášterní shluk skalních kostelů, které obsahují nádherné fresky. Komplex pochází z 10. až 12. století, kdy byla Kappadokie významným byzantským náboženským centrem.

V komplexu je několik kostelů a kaplí, ale nejdůležitější jsou tyto: Elmali Kilise s freskou Ascension nad dveřmi, Azize Barbara Sapeli (kaple sv. Barbory) s červeno-okrovou vnitřní výzdobou, Yilanli Kilise (hadí kostel) s nástěnnými malbami sv. Jiří a jeskynní kostel Tokali Kilise s oslnivými nástěnnými malbami.

Muzeum je jedním z vrcholů návštěvy Turecka a jedná se o nejslavnější turistickou atrakci Kappadokie.

Reklama

Göreme

Dokonale fotogenická, Göreme byla zvolena jednou z nejkrásnějších vesnic na světě několika cestovatelskými časopisy z dobrého důvodu. Vesnice je napůl vestavěna v kopci a kamenné fasády jejích domů skrývají bludiště jeskynních místností.

Vesnice je hlavní základnou pro pěší, kteří chtějí vyrazit na túru. Odsud vychází nepřeberné množství stezek vedoucích několika údolími. Budete procházet kolem výstředních skalních útvarů, místně známých jako pohádkové komíny, skrytých jeskynních kostelů, až k panoramatickým výhledům.

Horkovzdušné balóny

Pro mnoho návštěvníků je jednou z nejvýznamnějších událostí v Turecku ranní let balónem v Kappadokii. V hlavní sezóně se těsně po východu slunce na obloze objeví více než 100 horkovzdušných balónů. Ptačí pohled na údolí a skalní útvary vás ohromí. Let trvá přibližně jednu hodinu a je k dispozici po celý rok, pokud to počasí dovolí.

Podzemní město Kaymakli

Místní podzemní města byla nejprve budována v době Chetitů z doby bronzové. Křesťané žili v podzemí, aby se skryly před arabskými a perskými útočníky. Podzemní město Kaymakli je nejlepším příkladem. Jedná se o labyrint místností propojených tunely, který se rozprostírá na osmi úrovních. Čtyři z těchto úrovní mohou návštěvníci prozkoumat.

Některé z tunelů jsou mimořádně úzké, takže lidé s klaustrofobií by si měli návštěvu dobře rozmyslet.

Skanzen Zelve

Díky skalním útesům posetým jeskynními obydlími je procházka skanzenem Zelve zážitkem. Osada začala život jako klášter v 9. století a až do 20. století byla prosperující vesnicí. V důsledku eroze a nebezpečí padání kamenů musela být však v roce 1952 opuštěna. Celé údolí je nyní muzeum a rozhodně se řadí mezi nejlepší turistické atrakce turecké Kappadokie.

Prohlédnout si můžete několik zajímavých kaplí. Nejvíce nedotčená je Üzümlü Kilise. Nejkrásnější je ale prosté prozkoumávání jeskynních obydlí a výhledy na okolní krajinu.

Podzemní město Derinkuyu

Podzemní město Derinkuyu je nejhlubší podzemní úkryt Kappadokie a stejně jako Kaymakli byl používán prvními křesťany jako úkryt. Tunely jsou zde místy dost klaustrofobní, protože vedou čím dál tím hlouběji do země. V tomto podzemním bludišti je k vidění jeskynní kaple a mnoho obytných a skladovacích prostor. Povšimněte si i důmyslného systému větracích šachet.

Červené a Růžové údolí

Nejkrásnější údolí Kappadokie leží mezi vesnicemi Göreme a Çavusin. Tady se vlnící skalní stěny klenou po krajině v paletě pastelově růžových, žlutých a oranžových barev. Byly vytvořeny vulkanickou explozí a tisíciletími větrné a vodní eroze. Mezi útesy se rozkládají svěží ovocné sady a zeleninové zahrady, o které pečují místní farmáři. Historie ve skalách vytesaných kostelů a úkrytů poustevníků sahá až do byzantské éry.

Jsou tu desítky turistických stezek, takže je to skvělá příležitost popadnout vycházkovou obuv a vyrazit na výlet. Tři zvláštní atrakce v Růžovém údolí jsou Kolonlu Kilise, Haçli Kilise s mamutím křížem vytesaným do stropu jeskyně a Uç Haçli Kilise s úžasně zachovanými stropními řezbami a zajímavými (i když vážně poškozenými) freskami.

Údolí Ihlara

Úzké zelené údolí na dně této 100 metrů hluboké rokle na jihozápadě Kappadokie je cílem milovníků přírody. Je obklopené drsnými strmými útesy, plné vysokých topolů a úrodných zemědělských pozemků.

Během byzantského období to bylo oblíbené útočiště pro uzavřené komunity mnichů, kteří vytesali do skal kostely a klášterní komplexy. Ve vesnici Selime stojí za návštěvu také skalnatý vrchol s klášterem.

Çavusin

Hlavními atrakcemi v malé vesnici Çavusin jsou dva krásné byzantské kostely. Hned na kraji vesnice je kostel Çavusin s ohromujícím interiérem. Ve starém centru vesnice vysoko na hřebeni se nachází kostel sv. Jana Křtitele. Ten je považován za nejstarší kostel v Kappadokii a na jeho rozměry a tlusté sloupy je působivý pohled.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Pohádkový příběh paláce Sisi na Korfu

Řecký ostrov Korfu, lemovaný Iónským mořem, měl vše, co mohla císařovna Alžběta Rakouská potřebovat ke změně prostředí. Na konci 80. let 19. století si zde Sisi, jak se jí přezdívalo, nechala postavit honosný palác.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.
Reklama

DOPORUČUJEME

Pohádkový příběh paláce Sisi na Korfu

Řecký ostrov Korfu, lemovaný Iónským mořem, měl vše, co mohla císařovna Alžběta Rakouská potřebovat ke změně prostředí. Na konci 80. let 19. století si zde Sisi, jak se jí přezdívalo, nechala postavit honosný palác.

V italských Dolomitech byla právě otevřena nová sedmidenní turistická stezka

Těsně před letní turistickou sezónou byla otevřena nová turistická stezka, která se vine divokou přírodní krajinou italského pohoří Dolomity. Okružní trasa je dlouhá 170 kilometrů a lze ji zvládnout za sedm dní.

Zapomeňte na Zermatt nebo Ženevu. Objevte cenově dostupná švýcarská města Lausanne a Basilej

Pravděpodobně máte na seznamu míst, která musíte navštívit ve Švýcarsku, Curych, Ženevu, Zermatt... Pokud však hodíte své cestovatelské sítě trochu dále, můžete ušetřit velké množství peněz.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.

Na Ukrajině padli další dva Indové bojující na ruské straně

Na Ukrajině padli dva indičtí státní příslušníci naverbovaní ruskou armádou, upozornilo indické ministerstvo zahraničních věcí. Vyzvalo Moskvu, aby vrátila jejich těla do vlasti a propustila všechny indické občany sloužící v ruské armádě.
Reklama
Reklama