Den poté, co britský ministr zdravotnictví Sajid Javid oznámil, že je pozitivní na koronavirus, odešli do dobrovolné karantény i premiér Boris Johnson a ministr financí Rishi Sunak. Oba se totiž s Javidem setkali. Oba se také původně chtěli karanténě vyhnout, informuje BBC a CNN.
Ministr zdravotnictví se nakazil covidem, ačkoliv byl plně očkovaný. A podle pravidel, která platí i dnes, když drtivá většina opatření skončí, musí jít každý, kdo se s pozitivním setkal, do desetidenní karantény.
Platí to i pro pomazané hlavy Velké Británie, premiéra Borise Johnsona a ministra financí Rishiho Sunaka. Ti se s Javidem v kritickou chvíli setkali. Oba jsou, stejně jako on, plně naočkovaní a Johnson navíc nemoc covid-19 prodělal, a to s horším průběhem. Je velmi nepravděpodobné, že by se nakazil znovu, leč pravidla jsou pravidla.
Papalášské způsoby kritizovala opozice
Oba se však snažili karanténě vyhnout, a to tím, že se stali součástí pilotního projektu denního rychlotestování. K němu ale zatím nemá přístup veřejnost, a oba politici i po opoziční kritice nechtěli působit jako papaláši. Tento způsob testování by měly v budoucnu využívat především firmy a v Downing Street už je dostupný.
Johnson i Sunak nejprve oznámili, že se izolovat nebudou. Hned nato ale otočili o 180 stupňů, protože jejich oznámení vyvolalo mezi politiky silnou vlnu nevole. „Je nefér, když mají politici přístup k VIP testování, jen proto, aby se vyhnuli karanténě,“ hřímal lídr Demokratů Jonathan Ashworth. Předseda Liberálních demokratů Ed Davey upozornil na to, že tento program je zatím jen pro „pár privilegovaných„.
A tak Johnson natočil na Twitter kajícné video, ve kterém řekl, že do karantény nastoupí. „Oba jsme krátce zvažovali účast v pilotním programu, který umožní lidem se denně testovat, ale nyní myslím, že je důležitější, aby všichni dodržovali ta samá pravidla. A proto budu v karanténě až do 26. července,“ řekl Johnson. „Pochopil jsem, že by bylo špatné, kdyby stejná pravidla neplatila pro všechny,“ kál se ministr financí.
Do domácího vězení nastoupí ve chvíli, kdy Británie oslaví „den svobody“ a rozvolní prakticky všechna opatření. Vědci a lékaři tento postup silně kritizují: v zemi nabírá na síle varianta delta a stoupají čísla nově testovaných, hospitalizovaných i mrtvých.
Kdy rozvolnit, když ne teď?
Johnson ale rozhodnutí svého kabinetu bránil. „Kdybychom nemohli rozvolnit nyní, když nám pomáhá a léto a školní prázdniny, tak bychom se museli sami sebe zeptat, jestli se tedy někdy k normálu vůbec vrátíme,“ řekl. Apeloval ale na lidi, aby byli opatrní.
„Nesmíme bohužel zapomenout na to, že virus je pořád tady. Vidíme extrémní nakažlivost delta varianty, ale není vůbec pochyb o tom, že masivní vakcinace výrazně oslabila schopnost viru zabíjet,“ řekl. Johnsonovi hraje do karet, že velká většina dospělé populace je už plně naočkovaná.
Velká Británie rozvolnila většinu opatření, stejně jako Česká republika, 2. prosince kvůli tomu, aby lidé měli „normální Vánoce“. A stejně jako v Česku se i v UK musely znovu silně utáhnout šrouby. Downing Street nyní velmi doufá, že k dalšímu zpřísňování dojít nebude muset.