Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Útoky na ukrajinskou jadernou elektrárnu ohrožují svět. OSN vyzývá k vytvoření demilitarizované zóny

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rusko a Ukrajina se navzájem obviňují z ostřelování největší evropské jaderné elektrárny. To umocnilo obavy z katastrofy. Šéf OSN prohlásil, že by se z ní měla stát demilitarizovaná zóna. Ukrajina požaduje stažení ruských jednotek. Informovala o tom agentura Reuters, BBC či France 24.

  Ukrajinská agentura Energoatom uvedla, že komplex Záporoží na jihu střední Ukrajiny byl ve čtvrtek pětkrát zasažen. Jeden zásah byl dokonce poblíž místa, kde jsou uloženy radioaktivní materiály. Představitelé jmenovaní Ruskem uvedli, že Ukrajina ostřelovala elektrárnu dvakrát, čímž narušila výměnu směny, uvedla ruská tisková agentura TASS, kterou citovala Reuters.

  Je nezbytné zajistit bezpečnost

  Ve čtvrtek se sešla Rada bezpečnosti OSN, aby situaci projednala. Generální tajemník António Guterres vyzval obě strany, aby zastavily veškeré boje v blízkosti elektrárny.

  „Zařízení nesmí být použito jako součást žádné vojenské operace. Místo toho je zapotřebí naléhavá dohoda na technické úrovni o bezpečném území demilitarizace, aby byla zajištěna bezpečnost oblasti,“ uvedl Guterres v prohlášení.

  Rusko se zmocnilo Záporoží v březnu po invazi na Ukrajinu 24. února. Elektrárnu v blízkosti frontové linie drží ruské jednotky a obsluhují ji ukrajinští dělníci.

  Záporoží je největší jaderná elektrárna v Evropě, zásobuje Ukrajinu 20 % její elektřiny. „Existuje podezření, že Rusové chtějí elektrárnu odříznout od zbytku Ukrajiny a znovu ji připojit k ruské a krymské síti, ale v tuto chvíli neexistuje žádný důkaz,“ hlásí Rob Parsons, zahraniční zpravodaj France 24.

  Na zasedání Rady bezpečnosti Spojené státy podpořily výzvu k vytvoření demilitarizované zóny a vyzvaly Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby místo navštívila.

  Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia řekl, že svět je tlačen „na pokraj jaderné katastrofy, srovnatelné co do rozsahu s Černobylem“. Řekl, že představitelé MAAE by mohli místo navštívit již tento měsíc.

  Francie stojí za Zelenským: vrátit elektrárnu Ukrajině

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje, aby Rusko vrátilo elektrárnu pod kontrolu Ukrajiny. „Pouze úplné stažení Rusů… a obnovení plné ukrajinské kontroly nad situací kolem elektrárny může zaručit obnovení jaderné bezpečnosti pro celou Evropu,“ řekl ve video projevu.

  Francie zopakovala Zelenského požadavek a uvedla, že ruská okupace jaderné elektrárny ohrožuje svět. „Přítomnost a akce ruských ozbrojených sil v blízkosti elektrárny výrazně zvyšují riziko havárie s potenciálně ničivými následky,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

  Kdo stojí za útoky na Záporožskou jadernou elektrárnu?

  Z útoků na elektrárnu se navzájem obviňují Rusko a Ukrajina. Ta také podle BBC obvinila Rusko z odpalování raket na ukrajinská města z okolí dobyté jaderné elektrárny s vědomím, že by pro ukrajinské síly bylo příliš riskantní palbu opětovat.

  Ukrajinský generální štáb v pátek oznámil rozsáhlé ostřelování a letecké útoky ruských sil na desítky měst a vojenských základen, zejména na východě.

  Guvernér Dněpropentovské oblasti Valentyn Rezničenko uvedl, že při nočním ostřelování byli ve městě Marhanec zraněni tři civilisté, včetně jednoho chlapce. Guvernér Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko v Telegramu uvedl, že za posledních 24 hodin bylo zabito sedm civilistů a 14 zraněno.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS