Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  USA uvalí sankce na Rusko kvůli kyberútokům. Vyhostí i diplomaty

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Administrativa prezidenta Joe Bidena se chystá uvalit významné sankce na Rusko. Bude to odveta za kybernetické útoky, včetně údajné vměšování se do amerických prezidentských voleb. Informuje o tom BBC a další servery.

  Amerika by měla sankce na Rusko vyhlásit během čtvrtka. Podle BBC se dotknou nejméně třiceti ruských společností a USA vyhostí ze svého území deset ruských občanů, včetně diplomatů.

  Vztahy mezi oběma velmocemi jsou nyní obzvlášť napjaté. Biden v úterý telefonoval se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a řekl mu, že Amerika bude tvrdě hájit svoje zájmy. Navrhl také, aby se oba setkali na neutrální půdě. Český vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček už včera uvedl, že by takovým místem pro summit obou lídrů mohla být Praha. Kreml uvedl, že je v jeho zájmu normalizovat vztahy s Ruskem, ale veškeré diskuze o setkání prezidentů zatím pokládá za předčasné.

  Minulý měsíc Biden v televizním interview na otázku, zda si myslí, že je Putin zabiják, odpověděl „ano“. Uvedl také, že časy, kdy byla Amerika před ruským prezidentem v předklonu, skončily.

  „Kvůli nepřátelství a nepředvídatelnosti americké strany musíme být připraveni na nejhorší,“ řekl už minulý týden mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že Rusko další sankce očekává.

  Konflikt kvůli SolarWinds i Ukrajině

  Americké tajné služby dlouhodobě viní Rusko z hackerského útoku na americkou společnost SolarWinds. Hackeři díky němu získali přístup na 18 tisíc soukromých počítačových sítí, včetně těch vládních. Podle kyberexpertů se jednalo o nejsofistikovanější útok, jaký kdy viděl svět.

  USA rovněž varovaly Rusko před útoky na Ukrajinu. Rusko údajně navyšuje vojenské síly na východní straně Ukrajiny, Amerika se obává vyhroceného konfliktu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS