Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Ukrajinci evakuovali malou část obyvatel Mariupolu, evakuace pokračovala i jinde

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ukrajina dnes podle vicepremiérky Iryny Vereščukové plánovala evakuaci civilistů z obléhaných či ostřelovaných měst deseti humanitárními koridory. Podle místních úřadů evakuace úspěšně pokračovala z okolí Kyjeva a také se poprvé podařila evakuace alespoň malé části obyvatel obléhaného Mariupolu, kam se ale kvůli ruskému ostřelování podle Vereščukové ani dnes nepodařilo dopravit humanitární pomoc. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že z deseti koridorů nakonec Kyjev akceptoval jen tři, a to ty, které nevedly do Ruska. Ukrajinská prokuratura dnes informovala, že od zahájení ruské invaze zahynulo na Ukrajině 90 dětí a přes 100 jich bylo zraněno. Bilanci nelze nezávisle ověřit.

  „Příměří v naší oblasti trvá, i když je občas velmi nestálé,“ uvedl gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba.

  Na dohodu o humanitárních koridorech přistoupily Moskva a Kyjev už na začátku března, snahy o evakuaci ale mařilo porušování příměří, ze kterého se obě strany obviňovaly navzájem. V posledních dnech se ale záchrana civilistů daří, podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k nedělnímu odpoledni celkem do bezpečí odešlo na 125.000 civilistů.

  „Zelený koridor pro evakuaci civilistů z Mariupolu dnes nakonec úspěšně fungoval, z města mohla odjet více než padesátka soukromých aut,“ napsala na svém ruskojazyčném webu stanice BBC s odvoláním na zástupce starosty Petra Andrjuščenka. Podle něj zmíněná padesátka vozidel směla odjet směrem na Berďansk a Záporoží a podle dostupných informací projížděla kontrolními stanovišti bez problémů. Současně upozornil, že místní úřady nemohou zaručit bezpečnost na této cestě, „ale je to jediný koridor, který byl oficiálně dohodnut a který nyní fakticky funguje“, dodal.

  V Mariupolu, který je dlouhodobě vystaven intenzivnímu ruskému ostřelování, trpí statisíce lidí nedostatkem vody, potravin, léků, elektřiny či tepla. Od začátku ruské invaze zde přišlo o život už více než 2500 obyvatel, tvrdí místní úřady. V přístavním městě strategického významu žilo před válkou více než 430.000 lidí.

  Od 24. února, kdy ruská vojska vpadla na Ukrajinu, v zemi podle ukrajinského nejvyššího státního zastupitelství přišlo o život 90 dětí, nejvíce v Kyjevě, Charkově, Doněcku, Černihivu, Sumách, Chersonu, Mykolajivu a Žytomyru.

  Počet civilních obětí ruské agrese monitoruje mimo jiné Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva, kterému se podle posledních údajů z nedělního večera podařilo nezávisle ověřit úmrtí 85 dětí z celkového počtu 596 zabitých civilistů. Podle úřadu ale budou skutečné počty obětí mnohem vyšší, protože příjem informací se opožďuje a mnoho ohlášených případů ještě nebylo potvrzeno.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS