7.4 C
Czech
Pátek 7. listopadu 2025
Válka na UkrajiněUkrajina vyzvala Mongolsko, aby zatklo Putina na státní návštěvě

Ukrajina vyzvala Mongolsko, aby zatklo Putina na státní návštěvě

Ukrajina vyzvala Mongolsko, aby zatklo ruského prezidenta Vladimira Putina na jeho návštěvě země, která se uskuteční příští týden. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery. 

Jedná se vůbec o první Putinovu návštěvu členské země Mezinárodního trestního soudu (ICC) od doby, kdy na něj tento orgán vydal zatykač. Soud tvrdí, že Putin je zodpovědný za válečné zločiny. Mimo jiné proto, že nezastavil nezákonnou deportaci dětí z Ukrajiny do Ruska.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo naději, že Mongolsko si je „vědomo skutečnosti, že Vladimir Putin je válečný zločinec“. Vyzvalo orgány země, aby ruského vůdce zatkly a předaly ho prokurátorům v Haagu, sídle Mezinárodního trestního soudu v Nizozemsku.

Mluvčí ICC sdělil BBC, že mongolští představitelé „mají povinnost“ dodržovat předpisy ICC, ale upřesnil, že to nutně neznamená, že musí dojít k zatčení.

Kreml uvedl, že nemá „žádné obavy“ z návštěvy, která se má uskutečnit příští úterý. „S našimi partnery z Mongolska máme vynikající vztahy,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům v Moskvě. „Všechny aspekty prezidentovy návštěvy byly samozřejmě pečlivě připraveny,“ cituje jej Reuters.

Moskva obvinění popírá

Dr. Fadi el-Abdallah, mluvčí Mezinárodního trestního soudu, v pátek uvedl, že smluvní státy soudu – včetně Mongolska – „mají povinnost spolupracovat v souladu s kapitolou IX Římského statutu“ – dohodou, na jejímž základě byl soud zřízen. Dohoda uvádí, že za určitých okolností mohou být státy zproštěny povinnosti provést zatčení. A to pokud by byly nuceny „porušit smluvní závazek“ s jiným státem nebo pokud by tím byla porušena „diplomatická imunita osoby nebo majetku třetího státu“.

V případě nespolupráce mohou soudci ICC učinit příslušné zjištění a informovat o něm Shromáždění smluvních států. Je pak na Shromáždění, aby přijalo opatření, která považuje za vhodná,“ uvedl Dr. el-Abdallah.

Soud v loňském roce konstatoval, že ruský prezident je odpovědný za válečné zločiny. Zaměřil se přitom na nezákonné deportace dětí z Ukrajiny do Ruska. Vydal také zatykač na ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Marii Lvovou-Belovou za stejné zločiny. Moskva již dříve obvinění popřela a zatykače označila za „nehorázné“.

Mezinárodní trestní soud nemá žádné pravomoci k zatýkání podezřelých osob a může vykonávat jurisdikci pouze v rámci svých členských zemí.

V loňském roce Putin zrušil návštěvu summitu v Jihoafrické republice poté, co na něj ICC vydal zatykač. Jihoafrická republika by jako signatář soudu měla podezřelé osoby zadržovat na svém území. Prezident Ramaphosa však varoval, že Rusko by to považovalo za vyhlášení války. Uvedl, že rozhodnutí ruského vůdce neúčastnit se summitu bylo „oboustranné“.

Doporučujeme

Francie doporučila svým občanům co nejdříve opustit Mali

Francie dnes doporučila svým občanům, aby co nejdříve opustili Mali. Bezpečnostní situace v hlavním městě Bamako i v dalších oblastech země se podle francouzského ministerstva zahraničí již několik týdnů zhoršuje, přičemž hlavní silnice jsou terčem teroristických útoků. Francouzští občané mají podle ministerstva opustit zemi komerčními lety, napsala agentura AFP. Mali od začátku září čelí blokádě dovozu paliv, kterou zavedli tamní džihádisté.

Musk slaví. Akcionáři mu otevřeli cestu k tomu stát se prvním světovým bilionářem  

Elon Musk získal, co chtěl. Platový balíček v hodnotě až jednoho bilionu dolarů, pro který hlasovalo během valného shromáždění přes 75 procent akcionářů. Miliardář, možná budoucí bilionář, tak zaznamenal drtivé vítězství. Výsledky vzbudily různorodé reakce, někteří investoři je kritizují. Musk však bude muset dosáhnout náročných milníků, aby peníze získal.

Generální tajemník OSN na COP30 varoval před morálním selháním lidstva

Klimatická konference COP30 v Brazílii začala ostrými slovy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Označil neplnění cíle udržet oteplení pod 1,5 °C za „morální selhání“ a varoval, že svět stojí na pokraji nevratných změn.

Meghan se po osmi letech vrací k herectví

Vévodkyně ze Sussexu po několikaleté herecké pauze míří zpět na filmová plátna. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan, známá především ze seriálu Suits, získala menší roli ve filmu Close Personal Friends.

EK bude jednat s Belgií o reparační půjčce pro Ukrajinu ve výši 140 miliard eur

Evropská komise se snaží zintenzivnit jednání s belgickou vládou o zajištění takzvané reparační půjčky ve výši 140 miliard eur pro Kyjev, čas se totiž krátí a Ukrajině na jaře dojdou peníze, napsal bruselský server Politico. Belgický premiér Bart De Wever se proto dnes schází s vysokými úředníky Evropské komise, kteří se ho budou snažit ujistit, že veškerá finanční a právní rizika spojená s použitím zmrazených ruských aktiv pro půjčku Ukrajině jsou vyřešena.

Letiště v belgickém Lutychu bylo uzavřeno kvůli dronům, podruhé v tomto týdnu

Letiště v belgickém Lutychu dnes dočasně přerušilo provoz kvůli zpozorovaným dronům. Je to už druhý podobný incident tento týden. Informovala o tom agentura Belga s odvoláním na společnost Skeyes, která zajišťuje v Belgii letový provoz.

USA zabily tři muže při úderu na další loď v Karibiku údajně pašující drogy

Americká armáda ve čtvrtek zabila tři muže při úderu na loď, která údajně pašovala drogy v mezinárodních vodách v Karibském moři. Na sociální síti to v noci na dnešek oznámil americký ministr obrany Pete Hegseth, který zabité označil za "narkoteroristy". Podle agentury AP jde již o sedmnáctý úder, který USA od září podnikly proti plavidlům u pobřeží Venezuely a poslední dobou také ve východní oblasti Tichého oceánu. Počet obětí podle AP čtvrtečním útokem stoupl nejméně na 69.

Policie v německém Hanau zadržela Rumuna podezřelého z pomalování aut krví

Německá policie dnes zadržela 31letého Rumuna, kterého podezřívá, že pomaloval téměř 50 aut, několik poštovních schránek a několik domů v hesenském městě Hanau lidskou krví. Na mnoha místech přitom nakreslil hákové kříže. Policie o tom informovala v tiskové zprávě.

Nancy Pelosi oznámila svůj odchod z politiky. Příští rok už kandidovat nebude

Nancy Pelosi, první a dosud jediná žena v čele Sněmovny reprezentantů USA a jedna z nejvýraznějších postav Demokratické strany, odchází do politického důchodu. Oznámila, že po téměř čtyřech desetiletích v Kongresu už nebude znovu kandidovat.

Královna deblu Siniaková slaví pátý titul světové jedničky

Kateřina Siniaková potvrdila pozici světové jedničky. Po dvou výhrách na Turnaji mistryň v Rijádu má jisté semifinále i trofej pro nejlepší deblistku sezony. WTA jí k tomu uspořádala slavnostní ceremoniál. „Tohle je pro mě úžasné. Jsem moc šťastná, že jsem to znovu dokázala,“ řekla česká hráčka.

Varování před COP30: Chudší země stále nemají dostatečný přístup k ochraně v oblasti klimatu

Do brazilského města Belém se sjíždějí světoví lídři, aby se zúčastnili klimatické konference COP30. Jedním z hlavních témat bude opět financování boje proti klimatické krizi. Problémem je zejména obtížný přístup rozvojových států k prostředkům.

Trump v nejistotě. Soudci jsou skeptičtí ohledně legitimity cel

Ve středu začal Nejvyšší soud projednávat jeden z největších právních sporů administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Soudci se snaží vyložit znění zákona z roku 1977 o mezinárodních mimořádných ekonomických pravomocích (IEEPA), použitého k uvalení rozsáhlých tarifů na celý svět, a rozhodnout o jejich legitimitě.

Letiště v německém Hannoveru muselo kvůli dronu přerušit provoz

Letiště v Hannoveru na severozápadě Německa muselo ve středu pozdě večer přerušit provoz kvůli neznámému dronu. Informovala o tom dnes agentura DPA. Letiště bylo uzavřeno tři čtvrtě hodiny, na jiných místech kvůli tomu musela přistát tři letadla.

Stažení amerických sil z Rumunska neoslabuje východní křídlo NATO, uklidňuje Rutte

Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Mark Rutte se během návštěvy Bukurešti snažil zmírnit obavy z oznámeného stažení amerických vojáků z Rumunska. Trval na tom, že Washington nadále bude bránit zájmy východního křídla aliance. Odmítl také strach z toho, že tohle rozhodnutí vysílá Moskvě „nebezpečný signál“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama