Více
  -1.2 C
  Czech
  Pátek 2. prosince 2022

  Učíte jógu? Učte dál i během pandemie covid-19

  Všechny hromadné akce jsou zrušené, vnitřní volnočasové aktivity zakázané a učitelé jógy (stejně jako mnoho dalších profesí) mají strach ze ztráty příjmů a z budoucnosti. Dáme vám 10 tipů, co udělat, abyste mohli dál smysluplně pokračovat ve výuce. Přispějete tím ke kolektivnímu zdraví, pomůžete nejen ostatním, ale i sobě.

  Celosvětová pandemie je budíčkem pro celou společnost. Dotýká se všech. Covid-19 nediskriminuje, pokud jde o to, koho zasáhne (i když průběh nemoci není u všech stejný). Zároveň se do našich životů vkrádá strach, úzkost a stres. Dost důvodů, proč cvičit jógu. Svět dnes potřebuje jógu více než kdy dříve. Co ale svět momentálně potřebuje nejvíce, je zůstat doma.

  Čtěte také: Jóga může pomoci zvládat úzkost spojenou s pandemií koronaviru

  Nemáte plán B? Je načase s tím něco udělat

  Tato velká změna životního stylu v důsledku covid-19 a všech souvisejících omezení, může být i novou příležitostí. Dává prostor pro kreativitu. Je třeba vymyslet, jak zůstat ve spojení se světem a podporovat se navzájem. Máme prostor pro inovaci.

  Jak na tuto situaci zareagovat?

  1. Nejdříve se postarejte o sebe

  Sami se vnitřně vyrovnejte se vzniklou situací, než se pokusíte pomoci ostatním. Hledejte útěchu ve své jógové praxi, zastavte se a nadechněte. Zpracujte vlastní úzkost a strach a pak přejděte k produktivitě.

  2. Zůstaňte u toho, co umíte

  Jóga je praxe založená na vědomí. Pokud nemáte také kvalifikaci v oblasti zdravotnictví, nesnažte se působit mimo své odborné znalosti. Dělejte to, co umíte nejlíp.

  3. Prozkoumejte možnosti digitálních nástrojů

  Zjistěte, která platforma bude nejlepší pro komunikaci s komunitou. Příklady nástrojů vhodných pro propojování na dálku: FaceTime, služba Instagramu IGTV, Facebook Live, Youtube Live, Zoom.

  4. Nelpěte na estetice

  Nemusíte vypadat perfektně. Ani prostředí vašeho obýváku nemusí být dokonalé a připomínat profesionální jógové studio. Studenti vám to jistě odpustí a budou rádi, že si s vámi mohou vůbec zacvičit. Vše, co potřebujete, je chytrý telefon s obstojným fotoaparátem.

  5. Vytvořte rozvrh

  Časový plán online lekcí bude užitečný nejen pro studenty. Vašim dnům dá řád.

  6. Zvažte, jestli budete dávat vše zdarma

  Poskytovat druhým cokoliv zadarmo je jistě velkorysé. Vezměte ovšem v úvahu i potřeby ostatních učitelů, kteří si to možná nemohou dovolit. Pokud budete učit jen bezplatně, ztížíte tím jejich situaci. Asi nejrozvážnějším a nejudržitelnějším přístupem je nabídnout některý obsah zdarma a další buď za dobrovolný příspěvek, nebo za poplatek.

  7. Komunikujte

  Komunikujte jasně a přímo. Buďte upřímní a nebojte se vaši komunitu požádat o pomoc.

  8. Podporujte se navzájem

  Teď není vhodný čas pro soutěžení. Měli bychom se semknout a snažit se toto období zvládnout pomocí vzájemné spolupráce.

  9. Zamyslete se nad nestálostí

  Jedinou jistotou je změna. Tato situace nebude trvat navěky.

  10. Dodržujte své zvyky a rituály

  Zvyky a rituály vám pomohou ukotvit se a soustředit na přítomný okamžik. Zmenšíte tak své obavy z budoucnosti.

  Jaký je tedy ideální postup: Uvědomte si, jak se cítíte. Spočítejte ztráty. Sepište své možnosti. Až budete připraveni, identifikujte příležitosti. Buďte produktivní. A snažte se podpořit ty, kdo to potřebují. Držím vám palce.

  Sledujte nás na sítích

  Babička byla životní optimistkou. Princ William při návštěvě USA zavzpomínal na královnu Alžbětu

  Princ William a jeho manželka Kate ve středu dorazili do Bostonu, přičemž se jedná o první cestu páru do Spojených států po osmi letech. Princ z Walesu při této příležitosti uctil památku své babičky, královny Alžběty, která zemřela v září. Připomněl i její návštěvu Bostonu v 70. letech.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Babička byla životní optimistkou. Princ William při návštěvě USA zavzpomínal na královnu Alžbětu

  Princ William a jeho manželka Kate ve středu dorazili do Bostonu, přičemž se jedná o první cestu páru do Spojených států po osmi letech. Princ z Walesu při této příležitosti uctil památku své babičky, královny Alžběty, která zemřela v září. Připomněl i její návštěvu Bostonu v 70. letech.