Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Tuva, vzdálená ruská republika, o které jste pravděpodobně nikdy neslyšeli

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Republika Tyva neboli Tuva, jak se jí častěji říká, se nachází na hranici mezi Ruskem a Mongolskem. Existuje nezávisle na svých dvou sousedech a má vlastní odlišný jazyk, kulturu a tradice.

  Tuva, kterou znají jen ti nejodvážnější cestovatelé, je jedním z nejlépe střežených tajemství Eurasie. Až do počátku 20. století bylo území Tuvy součástí velké mandžuské dynastie poté, co strávilo velkou část své předchozí historie pod kontrolou mongolských kmenů. Od roku 1912 je však republika spravována Ruskem. Nejprve jako dobrovolný člen Sovětského svazu a dnes jako člen Ruské federace, kde má status federálního subjektu Ruska.

  Dostat se sem není jednoduché

  Nachází se v jižní Sibiři, na hranici s Mongolskem. Tuva je vzdálená od zbytku světa a dodnes například nemá železniční systém. Chcete-li se tam dostat, existují pouze tři hlavní silnice, z nichž dvě vyžadují překročení horských oblastí ve vysoké nadmořské výšce a jsou často neprůjezdné kvůli špatnému počasí. Život zde existuje nezávisle na moderní společnosti a většina obyvatel Tuvy žije v oblasti, jejíž hranice tvoří pohoří Sajany na východě a pohoří Altaj na západě.

  Obyvatelé Tuvy jsou historicky nomádští a dodnes někteří z nich žijí v tradičních jurtách – velkých stanech z látky nebo zvířecích kůží, které fungují jako mobilní domy. V tuvanské kultuře hraje důležitou roli ústně předávaný folklór a existuje zde bohatá tradice vyprávění, jež se v moderní době bohužel vytrácí. V regionu jsou dva úřední jazyky: tuvanština a ruština. První z nich je turkický jazyk, který si hodně půjčuje z mongolštiny a tibetštiny.

  Tradiční hrdelní zpěv je součástí UNESCO

  Jedním z nejpozoruhodnějších rysů tuvanské kultury je tradiční styl písní známý jako hrdelní zpěv nebo alikvotní zpěv. Zpěváci využívají vzduch procházející jejich hrdly k vytváření zvuků, které dohromady tvoří harmonii. Od roku 2009 byl tento typ hudby, také běžný v sousedním Mongolsku, zařazen jako součást nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

  Tuva má jedno z nejrozmanitějších přírodních prostředí na světě, je domovem téměř všech typů přírodních prostředí na Zemi s výjimkou savany: stepí, tundry, slaných jezer, tajgy, alpských luk i vysokých hor. To z ní dělá skutečný ráj pro milovníky přírody. Tato bohatá přírodní rozmanitost hraje důležitou roli v tuvanské kultuře, zejména její duchovní a náboženské tradici, kde je příroda jádrem léčebných a bohoslužebných praktik.

  Šamanismus stále přežívá

  Po mnoho staletí spolu v Tuvě šťastně koexistovaly buddhismus a šamanismus. Zatímco většina Tuvanů se hlásí k tibetskému buddhismu, původní šamanismus je stále rozšířený. Ve většině případů je kombinován s jinými náboženstvími. Šamanismus je považován za starověkou víru Tuvanců, která sahá až do doby bronzové, ale v současné době prochází obrodou po konci restriktivní politiky Sovětského svazu. Šaman působí jako prostředník mezi tímto a dalším životem, prostředník mezi světem lidí a světem duchů.

  Tato odlehlá republika je okolnímu světu většinou neznámá. Cestovní ruch v Tuvě je relativně málo rozvinutý, i když v posledních letech tuto oblast navštěvuje stále více dobrodruhů pro její výjimečnou krajinu a divokou zvěř. Působivá přírodní krása Tuvy, stejně jako její jedinečná směs kultur a bohatého folklóru z ní činí nesmírně zajímavou destinaci. Rozhodně má co nabídnout těm, kteří jsou připraveni vykročit z vyšlapaných cest.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Trhy v Indii

  Čerstvé ovoce i drahokamy. Na tradičních trzích v Indii seženete vše

  Při návštěvě Indie nesmíte vynechat místní tržiště. Je to jako výlet do jiného světa. Všechen ten barevný mumraj vás okouzlí na první pohled.
  Světlušky

  Do Vietnamu za světluškami

  Pozorovat maličkatá létající stvoření, která vyzařují blikající, teplé světlo, a přitom poslouchat uklidňující zvuky cvrčků, je skvělým zážitkem. Vydejte se za ním do Vietnamu.
  Nákupní centrum Čína

  Do kostela jako na koncert. Jak se slaví Vánoce v Číně

  V západních zemích křesťané slaví Vánoce většinou ve vší vážnosti, aby si připomněli narození Ježíše Krista. Oproti tomu v Číně je to spíše legrace a komerční záležitost.
  Trhy v Indii

  Tradiční trhy v Indii, které stojí za prozkoumání – část 2

  Směsice barev, vůní i chutí, to jsou tradiční indické trhy. Koupíte tu téměř vše, na co pomyslíte. A pokud nechcete nakupovat, alespoň se po nějakém trhu projděte, je to zážitek sám o sobě.
  tradiční trhy v Indii

  Tradiční trhy v Indii, které stojí za prozkoumání – část 1

  Hledáte autentický indický zážitek? Chcete si koupit lokální zboží za dostupné ceny? Putování labyrintem tradičních trhů je správnou cestou.
  hřbitov Highgate

  Jedním z nejkrásnějších míst v Londýně je hřbitov

  Highgate Cemetery je místem posledního odpočinku některých z nejznámějších londýnských obyvatel. Jedná se o místo s nezaměnitelnou atmosférou.
  Reklama

  3 KOMENTÁŘE

  1. Tuva není republika jako byly svazové republiky, je to autonomní oblast které se někdy říká neoficiálně autonomní republika.

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama