Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Terminátor se zlobí. Schwarzeneggera rozčilují světoví lídři a jejich politika v oblasti klimatu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Politici, kteří tvrdí, že boj proti změně klimatu poškozuje ekonomiku, jsou „hloupí nebo lháři“, míní herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Před klimatickým summitem COP26 jeden z nejúspěšnějších kulturistů historie pro BBC tento týden uvedl, že snížení emisí uhlíku hospodářství prospěje.

  V rozsáhlém rozhovoru pro sérii BBC 39 Ways to Save the Planet Schwarzenegger prohlásil, že pokračující ekonomický úspěch Kalifornie a tvorba pracovních míst dokazují, že snižování množství oxidu uhličitého a zvyšování bohatství jdou ruku v ruce.

  „Jsou to lháři, jsou hloupí. Nebo nevědí, jak to udělat, protože jsme přišli na to, jak to udělat a jde jen o to mít na to koule,“ argumentoval.

  Schwarzenegger se v letech 2003 až 2011, kdy zastával post guvernéra, stal přeborníkem v oblasti čistého vzduchu a obnovitelné energie, když stanovil cíle pro snížení emisí skleníkových plynů. Poté, co úřad opustil, využil své slávy a vlivu k prosazování politik snižování emisí uhlíku, zejména s iniciativou Schwarzenegger Climate Initiative.

  Bývalý šampion v kulturistice podle svých slov za posledních několik let snížil příjem masa přibližně o tři čtvrtiny a jen tím získal. „Od té doby, co jím více zeleniny a potravin rostlinného původu, můj kardiolog mi řekl, že se mé tepny přestaly zužovat,“ poznamenal. „Tak v čem jsem se něčeho vzdal? Získal jsem zdraví, dalo mi to dva roky navíc,“ dodal Schwarzenegger.

  Schwarzenegger také věří, že řešení přinášejí také nové technologie a jako důkaz zmínil svůj Hummer. Rakousko-americký herec podle svého vyjádření přešel z dieselového motoru na baterie, přičemž elektrická verze je rychlejší s vyšším výkonem.

  Nakupujte lokální produkty, radí Schwarzenegger

  Herec známý ze série filmů Terminátor se zaměřil také na znečištění způsobené mezinárodním obchodem. Zvláštní znepokojení vyjádřil nad znečištěním ovzduší a emisemi skleníkových plynů, k nimž dochází v důsledku transportu zboží.

  Nejdůležitější věcí, kterou jako jednotlivci můžeme udělat, je nakupovat lokální zboží, míní bývalý guvernér. „Nakupujte místní produkty. Pokaždé, když si koupíte něco ze zámoří, je to zlé pro životní prostředí. Je to to nejhorší, co můžete udělat,“ varoval.

  Schwarzenegger se plánuje zúčastnit rozhovorů o klimatu v Glasgow, velkou důvěru v systém „shora dolů“ však nemá. Raději vidí řešení přicházející z tlaku lidu a technologických změn, řekl v rozhovoru. Přesto zůstává optimistou a stále věří, že „neexistuje žádný osud, kromě toho, který si sami vytvoříme“.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS