EkonomikaStarbucks: Pracovníci organizují své první americké odbory

Starbucks: Pracovníci organizují své první americké odbory

50 pracovníků obchodního řetězce Starbucks se snaží vytvořit odborovou organizaci. Pokud by k tomu došlo, jednalo by se o první odbory v USA pro tento řetězec s kávou. Ani jedna z více než 8 tisíc poboček v Americe odbory nemá. Informuje o tom The Guardian.

V minulém týdnu skupina pracovníků společnosti Starbucks v oblasti Buffala veřejně oznámila, že organizuje odbory a zakládá svůj organizační výbor Starbucks Workers United. Napsali to v dopise, který putoval do rukou generálního ředitele Starbucks Kevina Johnsona.

Jedním ze zakládajících členů výboru je Alexis Rizzo. Ta v řetězci pracuje 6 let, od svých 17 let. Zdůraznila, že cílem je zlepšit pracovní prostředí, ve kterém ráda pracuje.

Byli jsme nazýváni partnery Starbucks a chceme se stát skutečnými partnery, abychom mohli mít hlas, který zlepší naši práci a zlepší zkušenosti našich zákazníků,“ řekla Rizzo pro The Guardian.

Dle Rizzo i dalších pracovníků je zde mimo jiné problémem nedostatek zaměstnanců a komunikační nedostatky mezi pracovníky a korporátem. Některé z problémů se tak snaží vyřešit právě prostřednictvím odborů.

Jsme ti, kteří jsou tváří společnosti, kteří dělají tuto práci každý den. Víme lépe než kdokoli, co bychom mohli udělat, aby to bylo lepší, ne jen pro sebe, ale pro naše zákazníky, protože jejich zkušenosti nejsou dobré,“ dodala. Uvedla také, že obchody milují a starají se o ně. Chtějí z nich ale udělat lepší místo pro práci a lepší místo, kam zajít.

Starbucks uvedlo, že odbory nejsou nutné

Na dopis se podepsal také barista Brian Murray. V den, kdy pracovníci veřejně oznámili odbory, vedení přišlo do jeho obchodu. Diskutovalo s pracovníky o tom, co by mohlo být učiněno pro zlepšení pracoviště. To ho ovšem ponechalo samotného řídit drive-thru na několik hodin.

I dle něj je problémem nedostatek pracovníků. Směny se navíc rozhodují na základě předpokládaného týdenního prodeje spíše, než aby došlo k zajištění konzistentního personálu. S tím souhlasí i další zaměstnanec Roisin Doherty. „Skončíme se zákazníky čekajícími v řadě půl hodiny až hodinu pro jejich nápoje,“ uvedl. Pandemie poté k nedostatku pracovníků přispěla.

Dle vedení jsou však odbory zbytečné. „Pevně věříme, že naše pracovní prostředí, spolu s našimi mimořádnými kompenzacemi a benefity, činí odbory ve Starbucks zbytečnými. Respektujeme právo našich partnerů je organizovat, ale domnívali jsme se, že to nebudou shledávat nezbytným vzhledem k našemu partnerskému prostředí,“ uvedl mluvčí Starbucks.

Doporučujeme

Blesková povodeň a sesuv půdy v Nepálu a Tibetu si vyžádaly desítky obětí

Nejméně 17 lidí zemřelo při přívalových povodních a sesuvu půdy na hranici Nepálu a Tibetu, uvedla stanice BBC s odvoláním na nepálskou policii. Nepálská správa cestovního ruchu zároveň eviduje 384 pohřešovaných cestovatelů, z nichž 291 jsou cizinci. Záchranné práce pokračují, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy klesly. Investoři s nadějí sledují íránsko-ománská jednání

Ceny ropy ve středu klesly o více než dva dolary za barel na dvoutýdenní minimum. Důvodem jsou pokračující jednání mezi Íránem a Ománem, která oživila naděje, že by Hormuzský průliv mohl být znovu otevřen bez omezení, která ovlivňují dodávky ropy, zemního plynu a dalších komodit na Blízkém východě.

Bitcoin se po třech měsících vrátil nad 80 tisíc dolarů

Bitcoin v úterý krátce překonal hranici 80 tisíc dolarů, na kterou se nedostal od května. Růst podpořil návrat peněz do spotových burzovně obchodovaných fondů i lepší nálada mezi investory.

Zaměstnanec letiště ve Frankfurtu zemřel na „letištní malárii“

V Německu na malárii zemřel zaměstnanec letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, jehož nakazil komár, který se do země dostal v letadle. Informují o tom dnes server hessenschau.de a agentura DPA.

Angola má až pětkrát více rašelinišť, než se dosud odhadovalo

Rozsáhlé rašeliniště v centrální Angole je mnohem větší, než naznačovaly dosavadní odhady. Mokřady zadržují uhlík, regulují průtok významných afrických řek a pomáhají udržovat zásoby vody pro miliony lidí.

KOMENTÁŘ: Chcete po AI zázračné tipy na akcie? Vědecké studie ukazují smutnou pravdu

Lidé implementují AI do každodenních aktivit a investování není výjimkou. Investoři věří, že jim umělá inteligence díky přístupu k ohromnému množství dat předá zaručené tipy na skryté akciové klenoty. Krátká praxe ale ukazuje, že vydělávání na trzích díky AI snazší není.

Útoky dronů zabíjely v Rusku i na Ukrajině, hořel také obří sklad

Nejméně dva lidé přišli o život při ruském útoku na Černihiv na severu Ukrajiny, oznámily dnes místní úřady. O dvou obětech útoku ukrajinského dronu informoval gubernátor ruské Lipecké oblasti. Ukrajinské drony znovu napadly a zapálily sklad největšího ruského internetového prodejce Wildberries v Tambovské oblasti. Útok potvrdila společnost.

Putin přitvrzuje: Stát nově může převzít jakoukoli soukromou firmu

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který dá vládě pravomoc dočasně převzít správu a kontrolu nad kritickou infrastrukturou, kterou soukromí vlastníci dostatečně nechrání před ukrajinskými dronovými útoky a jinými hrozbami.

Velitel kurdských Syrských demokratických sil oznámil jejich rozpuštění

Velitel kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí dnes oznámil jejich rozpuštění a plné začlenění do státních institucí. Učinil tak v televizním projevu vysílaném z prezidentského paláce v Damašku. Podle agentury AFP jde o naplnění dohody s prozatímním prezidentem Sýrie Ahmadem Šarou, který usiluje o sjednocení země. Zvláštní vyslanec USA pro Sýrii Tom Barrack označil rozhodnutí za "naprosto historické".

Pákistán vyšetřuje požár nemocnice, při němž zemřelo 14 novorozenců

Nejméně 14 novorozenců zemřelo při středečním požáru ve státní nemocnici v pákistánském Islámábádu. Oheň zachvátil oddělení šestinedělí v největší veřejné nemocnici ve městě. Jedno dítě se podařilo zachránit, premiér Šáhbáz Šaríf nařídil okamžité vyšetření tragédie.

Požár v plynochemickém závodě na ruském Dálném východě zabil nejméně sedm lidí

Požár v plynochemickém závodě v Amurské oblasti na ruském Dálném východě zabil nejméně sedm lidí, včetně šesti Číňanů. Dalších devět Číňanů se pohřešuje. Přes 150 lidí zdravotníci ošetřili, 36 bylo převezeno do nemocnic. Informují o tom dnes agentury TASS a Reuters. Požár vypukl v úterý odpoledne a už se ho podařilo uhasit. Jeho příčinu agentury neuvedly.

Při požáru v pákistánské nemocnici zemřelo 14 novorozenců

Při požáru nemocnice v pákistánské metropoli Islámábádu zemřelo nejméně 14 novorozenců, informují agentury AFP či AP s odvoláním na místní úřady. Některá pákistánská média dříve psala o 15 obětech. Příčinou tragédie byla závada na klimatizaci.

Čtyři mrtvé si vyžádaly ruské útoky na Ukrajině

Dva mrtvé si vyžádal ruský útok na ukrajinské Záporoží. Město zasáhla řízená letecká bomba, informoval brzy ráno náčelník oblastní správy Ivan Fedorov. Další člověk zahynul při ostřelování průmyslové zóny Charkova ruskými raketami, napsal na sociální síti starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. V Chersonu ruský dronový útok zabil muže, oznámil pak odpoledne šéf městské správy Jaroslav Šaňko.

Zemřela Dolly Parton, legendě country hudby bylo 80 let

Ve věku 80 let zemřela americká zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Parton. Jedna z nejvýraznějších osobností country hudby proslula skladbami Jolene, I Will Always Love You nebo 9 to 5 a během více než šesti desetiletí kariéry se stala celosvětovou kulturní ikonou. Příčina její smrti zatím zveřejněna nebyla.

Orangutani přicházejí o lesy i čas

Orangutani patří mezi nejinteligentnější tvory na Zemi, přesto bojují o přežití. Kácení pralesů, pytláctví a střety s lidmi je připravují o bezpečný domov. Světový den orangutanů proto letos připomíná, že ochrana těchto lidoopů úzce souvisí také s budoucností lidí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama