Protext ČTKSpolečnost Huawei s partnery získala zvláštní cenu Světového festivalu UI v Cannes...

Společnost Huawei s partnery získala zvláštní cenu Světového festivalu UI v Cannes za ochranu ohrožených volně žijících lososů atlantských v Norsku

Cannes (Francie) 13. února 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – Společnost Huawei a její partneři byli včera na Světovém festivalu UI v Cannes (World AI Cannes Festival) 2023 oceněni zvláštní cenou poroty Neurons Awards za své řešení pro ochranu ohrožených volně žijících lososů atlantských, druhu původního pro Norsko, pomocí umělé inteligence.

Divocí lososi atlantští (obecní) jsou nedílnou součástí norské národní identity, kultury a ekonomiky. Jejich počet však od 80. let 20. století klesl na polovinu v důsledku šíření lososa tichomořského (známého také jako losos gorbuša), invazního druhu, který svému atlantskému příbuznému konkuruje v boji o potravu a rozmnožuje se v obrovských počtech.

V roce 2021 se společnost Huawei v rámci iniciativy Huawei TECH4ALL spojila s loveckým a rybářským sdružením oblasti Berlevåg (Berlevåg Jeger-og Fiskerforening (BJFF), aby společně navrhli a nasadili filtrační systém řízený umělou inteligencí, který má zabránit šíření lososa tichomořského v norských řekách. Pilotní projekt se uskutečnil na řece Storelva v Berlevågu. Řešení identifikuje lososy tichomořské pomocí podvodní videotechnologie a umělé inteligence. Automatický systém brány pak tento invazní druh odfiltruje do záchytné nádrže a zabrání mu v plavbě proti proudu řeky za účelem rozmnožování. Divokým lososům atlantským a arktickým lososům červeně skvrnitým systém umožňuje proplout a svůj rozmnožovací cyklus dovršit.

Kromě ochrany lokální biologické rozmanitosti je přežití volně žijících lososů atlantských zásadní také pro norský rybářský průmysl – genetický materiál pro chov lososů na farmách se získává z populace volně žijících lososů.

„Divokou lososí populaci v Norsku ohrožují konkurenční druhy, například losos gorbuša či uprchlí lososi z farem. Monitorovací systém využívající umělou inteligenci tomu pomáhá zabránit a umožňuje správu řek s perspektivou do budoucna,“ uvedl představitel BJFF Tor Schulstad.

Výpočetní infrastrukturu řešení zajišťuje platforma Ascend od společnosti Huawei, rozpoznávací algoritmus a automatický třídicí mechanismus pak vyvinuli lokální partneři Simula Consulting a Troll Systems.

„Účast na tomto projektu byla skutečně vzrušující a motivující. Ve společnosti Simula Consulting se snažíme zpřístupnit deep tech pro každého – a je povzbudivé vidět, že se to může týkat i divoké zvěře,“ řekl Dr. Omar Richardson, úřadující technologický ředitel společnosti Simula Consulting.

Zvláštní cena poroty Neurons Awards, která byla na festivalu umělé inteligence v Cannes zavedena letos, oceňuje projekty, které využívají umělou inteligenci pro obecné blaho a vytváření lepší budoucnosti. Vítěze vybírá porota složená z 12 zástupců podnikatelské sféry, akademické obce a politické komunity.

„Je nám ctí stát se prvními laureáty zvláštní ceny Neurons Awards na WAICF. Společnost Huawei pevně věří v sílu digitálních technologií pro budování inkluzivnější a udržitelnější společnosti,“ řekl zástupce generálního ředitele společnosti Huawei France Zhang Minggang. „Tento projekt je důkazem toho, že umělá inteligence dokáže přispět k ochraně planety, a na dalších pozitivních změnách prostřednictvím inovací chceme s našimi partnery spolupracovat i nadále. Právě s tímto přesvědčením jsme spustili naši iniciativu TECH4ALL, jejímž prostřednictvím se společnost Huawei již zapojila do desítek projektů, které mají příznivý vliv na komunity, lidi a životní prostředí po celém světě.“

Po úspěšném pilotním projektu v Berlevågu může být toto škálovatelné řešení potenciálně rozšířeno na celý systém 500 norských řek, které se s problémem invazních tichomořských lososů potýkají také.

O iniciativě Huawei TECH4ALL

TECH4ALL je dlouhodobá iniciativa společnosti Huawei pro digitální začleňování budující svět, ve kterém nezůstává nikdo opomíjený. Zaměřuje se na čtyři oblasti: umožnění rovnosti ve vzdělání a kvalitního vzdělávání, ochranu přírody pomocí technologií, zpřístupnění inkluzivní zdravotní péče a rozvoj.

Více informací naleznete na webových stránkách Huawei TECH4ALL na adrese https://www.huawei.com/en/tech4all.

Sledujte nás na Twitteru:

https://twitter.com/HUAWEI_TECH4ALL

Video – https://mma.prnewswire.com/media/1999202/video.mp4

Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2000701/KOV_3603.jpg

KONTAKT: xingjingfan@huawei.com

Doporučujeme

Povstalci zabili na východě Konga 69 lidí

Ozbrojenci z povstaleckého uskupení CODECO zabili na východě Konga nejméně 69 lidí. K útoku v provincii Ituri došlo již na konci dubna, přítomnost povstalců v oblasti ale způsobila, že těla obětí byla nalezena s mnohadenním zpožděním, sdělily v sobotu agentuře AFP zdroje z konžských bezpečnostních složek.

Izrael deportoval dva aktivisty, které zadržel na flotile mířící do Gazy

Izrael dnes deportoval dva aktivisty, které zadržel na flotile směřující do Pásma Gazy. Oba byli vyhoštěni poté, co bylo ukončeno jejich vyšetřování, uvedlo podle agentury Reuters izraelské ministerstvo zahraničí. Izraelské úřady vinily Španěla Saifa Abu Kesheka a Brazilce Thiaga Ávilu z vazeb na palestinské teroristické hnutí Hamás prostřednictvím organizace PCPA, která sdružuje Palestince v zahraničí. Oba tato obvinění odmítli. Není zřejmé, kam byla dvojice deportována.

Nový Zéland chce přiznat velrybám právní osobnost

Nový Zéland řeší neobvyklý návrh zákona. Poslanec za Zelené Teanau Tuiono předložil parlamentu takzvaný Whale Health Bill, který by velrybám přiznal právní osobnost a vlastní práva. Návrh navazuje na dlouholetou snahu původních obyvatel Polynésie o silnější ochranu oceánu a mořských savců.

Slavistickou ostudu komentuje i bývalý oblíbenec z Edenu

Ostudný závěr pražského derby mezi Slavií a Spartou má další dozvuky. K řádění části fanoušků v Edenu se vyjádřil i bývalý brazilský fotbalista Adauto, který ve Slavii působil na začátku tisíciletí a mezi fanoušky patřil k oblíbeným tvářím. Jeho vzkaz byl krátký, ostrý a pro sešívané hodně nepříjemný.

Cestující z lodi zasažené hantavirem čeká vylodění u Tenerife

Výletní loď MV Hondius, na které se objevil hantavirus, se přiblížila k Tenerife. Španělské úřady tam připravily řízené vylodění a repatriaci 147 cestujících do jejich domovských zemí. S nákazou jsou spojena tři úmrtí, další lidé byli z plavidla už dříve evakuováni k léčbě.

Nový parlament zvolil Magyara coby premiéra Maďarska

Noví poslanci dnes na ustavujícím zasedání parlamentu formálně zvolili maďarským premiérem šéfa středopravicové strany Tisza Pétera Magyara. Informovaly o tom světové agentury. Tisza drtivě zvítězila v dubnových volbách a po 16 letech tak končí éra národně konzervativního premiéra Viktora Orbána. Ten už dříve řekl, že se vzdá poslaneckého mandátu.

Putin v projevu na Rudém náměstí odsoudil NATO

Ruský prezident Vladimir Putin využil tradiční oslavy Dne vítězství na moskevském Rudém náměstí k obhajobě války na Ukrajině a k ostré kritice NATO.

Nová předsedkyně maďarského parlamentu nařídila vrátit na budovu vlajku EU

V Maďarsku dopoledne začalo ustavující zasedání nového parlamentu, který vzešel z dubnových voleb, v nichž drtivě zvítězila středopravicová strana Tisza. Nově jmenovaná předsedkyně zákonodárného sboru Ágnes Forsthofferová nařídila, aby se na budovu instituce vrátila vlajka Evropské unie, napsala agentura AFP. Očekává se, že dnes zákonodárci zvolí premiérem země šéfa vítězného politického uskupení Pétera Magyara. Dosavadní předseda vlády Viktor Orbán končí v čele kabinetu po 16 letech vlády a dříve řekl, že se vzdá poslaneckého mandátu. Podle AP dnes novou přísahu nesložil.

Fico se v Moskvě sešel s Putinem, vojenské přehlídky se nezúčastnil

Slovenský premiér Robert Fico se dnes v Moskvě sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Do ruského hlavního města přijel na oslavy spojené s 81. výročím vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Dopolední tradiční přehlídky na Rudém náměstí se ale šéf slovenské vlády nezúčastnil, napsalo ruské vydání stanice BBC. Fico je jediným lídrem ze zemí Evropské unie, který je oslavám ke Dni vítězství v Moskvě přítomen.

Mexico City se propadá až o dva centimetry za měsíc

Mexico City se už desítky let pomalu propadá do země. Nová satelitní měření NASA teď ukazují, jak rychle se některé části obří metropole s více než 20 miliony obyvatel posouvají dolů. V některých místech jde podle dat až o více než dva centimetry za měsíc.

Trump vyjednal třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou

Rusko a Ukrajina potvrdily třídenní příměří, které má platit od 9. do 11. května. Oznámil ho americký prezident Donald Trump, podle něhož se obě strany dohodly také na výměně 1000 zajatců z každé strany.

Amsterdam zakázal reklamy na maso a fosilní paliva

Amsterdam od začátku května zakázal reklamy na maso a produkty spojené s fosilními palivy ve veřejném prostoru. Z tramvajových zastávek, billboardů nebo stanic metra zmizely propagace burgerů, letenek, SUV i benzinových aut. Nizozemská metropole se tak stala první hlavní městem na světě, které podobné opatření zavedlo.

Evropa může kvůli nedostatku paliva sáhnout po amerických zásobách

Evropské aerolinky by mohly začít více využívat letecké palivo vyráběné ve Spojených státech. Důvodem jsou obavy z možného nedostatku paliva po narušení dodávek z oblasti Perského zálivu. Situaci komplikuje válka USA a Izraele s Íránem, která už výrazně zvedla cenu paliva pro evropské dopravce.

EK: Aerolinky kvůli drahému palivu nesmějí zpětně zdražovat letenky

Aerolinky kvůli růstu cen paliva způsobenému válkou na Blízkém východě nesmějí dodatečně navyšovat ceny již zakoupených letenek prostřednictvím palivových příplatků. Dopady války v Íránu na trh s leteckým palivem nejsou natolik závažné, aby ospravedlnily plošné omezení práv cestujících. Uvedla to Evropská komise v nových pokynech pro dopravní sektor EU vytvořených s ohledem na současnou krizi na Blízkém východě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama