2.9 C
Czech
Úterý 27. ledna 2026
Protext ČTKSpolečnost Adani poprvé nasadí nákladní vozidla na vodíkový pohon

Společnost Adani poprvé nasadí nákladní vozidla na vodíkový pohon

Ahmedábád (Indie) 18. ledna 2023 (PROTEXT/PRNewswire) –

• Společnost Adani Enterprises jako první v Asii a jedna z prvních na světě zavede pro těžební účely nákladní vozidla s vodíkovými palivovými články.

• První nákladní vozidlo má být v Indii nasazeno v roce 2023.

• Toto oznámení je podporou vize Gautama Adaniho o možném nastartování vodíkové ekonomiky, kde bude mít Indie náskok.

Společnost Adani Enterprises Limited (AEL), která je součástí diverzifikovaného portfolia společností Adani, dnes podepsala dohodu o zahájení pilotního projektu vývoje elektrického nákladního vozidla na vodíkové palivové články (FCET) pro logistiku a přepravu v těžebním průmyslu s indickou společností Ashok Leyland a kanadskou společností Ballard Power.

Tato spolupráce představuje první plánované těžební nákladní vozidlo na vodíkový pohon v Asii. Demonstrační projekt povede společnost AEL, která se zaměřuje jak na těžební činnost, tak na rozvoj projektů ekologického vodíku v oblasti získávání, přepravy a vybudování infrastruktury pro doplňování vodíku. Společnost Ballard, přední výrobce motorů s PEM palivovými články, dodá pro vodíkový nákladní automobil motor s palivovými články FCmoveTM a společnost Ashok Leyland, jeden z největších výrobců autobusů na světě, poskytne platformu vozidla a technickou podporu. Nákladní vozidlo na vodíkové palivové články bude v Indii uvedeno do provozu v roce 2023.

Skupina Adani Group už dříve oznámila, že v příštích deseti letech plánuje investovat více než 50 miliard USD do zeleného vodíku a souvisejících ekosystémů, což odpovídá kapacitě až 3 milionů tun zeleného vodíku ročně.

Ředitel společnosti Adani Enterprises Limited a generální ředitel Adani Natural Resources Vinay Prakash uvedl: „Tento průkopnický a ambiciózní ekologický vodíkový projekt je velkým příslibem pro budoucí energetickou soběstačnost Indie a je v souladu s vizí předsedy skupiny Adani Gautama Adaniho urychlit využívání technologie palivových článků na vodíkový pohon v komerční dopravě. Tato zkušenost s vodíkem jako palivem pro komerční vozový park nejenže předznamenává nástup vodíkové technologie v těžebním a logistickém sektoru v zemi, ale umožní i dalším podnikům zvolit dlouhodobě udržitelná řešení a převést vozový park v přístavech, na letištích a v průmyslových provozech na ekologické palivo.“

Těžební vozidlo na vodíkový pohon bude vážit 55 tun, bude mít tři vodíkové nádrže, dojezd 200 km a bude poháněno technologií palivových článků PEM společnosti Ballard o výkonu 120 kW.

„Po loňském podpisu memoranda o porozumění se skupinou Adani Group se nemůžeme dočkat, až se naše partnerství posune dál, a vítáme možnost spolupracovat se špičkovými podniky, jako je Adani,“ řekl generální ředitel společnosti Ballard Power Systems Randy MacEwen. „Naše technologie nabízí pro její těžká těžební vozidla vysokou hodnotu, protože naše motory s nulovými emisemi umožňují dlouhý dojezd, rychlé doplňování paliva a vysokou nosnost.“

„Společnost Ashok Leyland je nadšená, že může spolupracovat se společnostmi Adani a Ballard na uvedení užitkových vozidel s palivovými články v těžebním a logistickém sektoru v Indii,“ řekl technický ředitel společnosti Ashok Leyland Dr. N. Saravanan. „Díky našim zkušenostem s vývojem jedinečných a nových produktů, technologickým znalostem společnosti Ballard v oblasti palivových článků a neochvějné oddanosti společnosti Adani vodíkovému pohonu má Indie významnou příležitost dekarbonizovat nákladní i osobní dopravu.“

O společnosti Adani Enterprises Ltd

Adani Enterprises Limited (AEL) je vlajkovou lodí skupiny Adani Group, jedné z největších indických obchodních organizací. V průběhu let se společnost Adani Enterprises zaměřila na budování podniků v oblasti nové infrastruktury, které přispívají k rozvoji státu, a na jejich následný převod do samostatných subjektů kótovaných na burze. Společnost úspěšně vybudovala jednorožce, jako jsou Adani Ports & SEZ, Adani Transmission, Adani Power, Adani Green Energy, Adani Total Gas a Adani Wilmar, a díky svému portfoliu robustních podniků významně přispěla k soběstačnosti země. To také vedlo k vysokým výnosům pro naše akcionáře, které za více než 25 let dosáhly CAGR ve výši 38 %.

Další generace strategických obchodních investic se soustředí na ekologický vodíkový ekosystém, správu letišť, silnice, datová centra a primární průmysl, jako je měď a petrochemie, kde je značný prostor pro uvolnění hodnoty.

Logo –
https://mma.prnewswire.com/media/1716106/Adani_Group_Logo.jpg

Pro dotazy médií kontaktujte: Adani Group, Roy Paul, roy.paul@adani.com +91-7925550000

Reklama

Doporučujeme

Nedostatek vody a lesní požáry. Pohoří Himálaj vysychá

Indické úřady řeší problém. Himálaj rychle vysychá. Kromě ledu přichází také o sníh, což ohrožuje stovky milionů lidí žijících v regionu. Na vině jsou podle odborníků klimatické změny. Kromě oteplování na tom má podíl oslabující proudění vzduchu od Středozemního moře.

Slovensko podá žalobu proti zákazu dovozu ruského plynu do EU, řekl premiér Fico

Slovensko podá žalobu proti rozhodnutí členských zemí Evropské unie postupně do začátku listopadu 2027 ukončit dovoz ruského plynu. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico. Bratislava svůj postup hodlá koordinovat s Maďarskem, jež ohlásilo v uvedené záležitosti stejné právní kroky.

Rutte k Evropě: Chcete se bránit bez USA? Tak to hodně štěstí

Pokud si myslíte, že se ubráníte bez Američanů, tak sněte dál. Taková slova přednesl Evropskému parlamentu v Bruselu generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Mark Rutte. Během projevu se postavil za amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Rusko zaútočilo na infrastrukturu ve Lvovské oblasti, nikdo nebyl zraněn

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na zařízení infrastruktury ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny. Na síti Telegram o tom informoval šéf Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj, který neupřesnil, o jaké zařízení se jedná. Podle prvních informací nebyl při útoku nikdo zraněn, dodal Kozyckyj s tím, že na místě zasahují všechny relevantní služby, napsala agentura Reuters.

Británie chystá zahrady na budoucí nedostatek vody

Britská Royal Horticultural Society (RHS) mění přístup k vodě. Po extrémním roce investuje hlavně do jejího zachytávání a ukládání. Organizace zároveň vyzývá miliony zahrádkářů, aby se připravili na sušší budoucnost.

Portugalská policie zabavila rekordních 9 tun kokainu z „narko-ponorky“ u Azor

Portugalská policie popisuje zásah jako největší záchyt kokainu v historii země. Úřady zastavily poloponorné plavidlo u Azor a z moře vytáhly balíky drogy v celkovém objemu zhruba devíti tun. Podle vyšetřovatelů mohl náklad vynést organizovaným skupinám stovky milionů eur.

Bovino byl odvolán z funkce velitele americké pohraniční stráže, vláda to popírá

Greg Bovino byl v pondělí odvolán z funkce velitele v terénu americké pohraniční stráže a odvelen do Kalifornie, kde by měl brzy odejít do důchodu. S odvoláním na server Atlantic, zástupce ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) a dva další zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Jde o reakci na sobotní zastřelení 37letého zdravotníka Alexe Prettiho v Minneapolisu příslušníkem federálního Úřadu pro imigraci a cla (ICE), o němž Bovino šířil sporná tvrzení. DHS jeho odvolání podle agentury AFP popřelo.

Aktivisté hlásí přes 6 tisíc mrtvých při potlačování protestů v Íránu

Aktivisté tvrdí, že při zásahu proti celostátním protestům v Íránu zemřely tisíce lidí a další se stále pohřešují. Teherán uvádí výrazně nižší čísla. Do regionu mezitím dorazila americká letadlová loď a dvě Íránem podporované skupiny naznačily možnost nových útoků.

Francie varuje před krypto firmami bez licence. Regulátor jich řeší 90

Francouzský regulátor AMF upozornil, že před koncem přechodného období je ve Francii stále zhruba 90 krypto firem, které fungují bez potřebného povolení. Úřad tím znovu připomněl, že evropská regulace MiCA postupně utahuje podmínky pro burzy a další poskytovatele krypto služeb.

Schumacher už není upoután na lůžko, píše britský deník

Britský Daily Mail přišel s tvrzením, že Michael Schumacher už není jen trvale připoután na lůžko a může se s pomocí okolí pohybovat na vozíku. Rodina dlouhodobě drží jeho zdravotní stav pod pokličkou, takže jakákoli nová informace okamžitě vyvolá velký zájem i pochybnosti.

Izrael získal ostatky posledního rukojmího z Gazy

Izraelská armáda oznámila, že v Pásmu Gazy našla a získala ostatky posledního rukojmího, který tam zůstával. Jde o policistu Rana Gviliho, zabitého 7. října 2023, jehož tělo bylo od té doby drženo v Gaze. Návrat jeho ostatků má podle Izraele otevřít cestu k dalším krokům plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa pro poválečné uspořádání Pásma Gazy.

KOMENTÁŘ: Trump, cla a strach, který trvá. Proč zlato stojí tolik, kolik stojí?

Člověk by musel hodně pátrat v historii, aby našel etapu, ve které by se zlatu tak dařilo. Po bezprecedentních výkonech v minulém roce má drahý kov zjevně dost sil pro další růst. Katalyzátory tohoto růstu totiž nikam neodešly. Naopak jsou ještě silnější.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama