0.4 C
Czech
Středa 28. ledna 2026
ZprávySopečná erupce na Islandu: Několik domů na okraji města Grindavík zachvátily plameny

Sopečná erupce na Islandu: Několik domů na okraji města Grindavík zachvátily plameny

Na Islandu došlo k druhé sopečné erupci za necelý měsíc. Láva opět začala proudit ze země na poloostrově Reykjanes na jihozápadě ostrova, informovala v neděli islandská vysílací společnost RÚV. Poblíž pobřežního města Grindavík, které bylo přes noc kompletně evakuováno, se odpoledne otevřela čerstvá puklina a láva již dosáhla města. Několik domů na jeho okraji se ocitlo v plamenech.

Islandský prezident Gudni Johannesson oznámil, že „nikdo není v ohrožení života“, a potvrdil, že Grindavík byl přes noc úspěšně evakuován. Ohrožena může být některá infrastruktura, ale nebudou přerušena žádná letecká spojení, dodal prezident na sociální síti X.

V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 000 letů. Na záběrech RÚV je vidět rozžhavenou rudou lávu vyvěrající z dlouhého pruhu země a také pás lávy, který zasahuje domy na okraji Grindavíku, některé již začaly hořet.

Na poloostrově Reykjanes jde o pátou erupci od roku 2021. Při předvánoční erupci i české ministerstvo zahraničí občanům doporučilo, aby do tamní oblasti necestovali. Starosta Grindavíku Fannar Jonasson označil erupci za „velký šok pro obyvatele“ a situaci popisuje jako zlověstnou.

Obyvatelé se města se po první erupci mohli 22. prosince vrátit do svých domovů. V dalších týdnech byly kolem vulkánu postaveny ochranné valy v naději, že se podaří lávu odklonit od města. Stěny bariér severně od Grindavíku však byly prolomeny a láva je nyní v ulicích města.

Už několik hodin před zatím poslední erupcí zaznamenal islandský meteorologický ústav Vedurstofa novou intenzivní sérii více než 200 zemských otřesů. Nejsilnější z nich, o síle 3,5 stupně, evidoval v neděli ráno. Ústav varoval, že magma pod zemským povrchem je v pohybu a že pravděpodobnost erupce je vysoká.

„Tohle nás nepřestává překvapovat,“ řekl stanici RÚV Benedikt Ófeigsson z meteorologického ústavu. „Po začátku erupce se to celé zpomalilo, ale asi před půl hodinou nebo hodinou to začalo zase nabírat na obrátkách,“ uvedl ještě předtím, než láva dosáhla města.

Island patří k vulkanicky nejaktivnějším regionům na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních vulkanických lokalit. Ostrov leží mezi eurasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe vzdalují rychlostí přibližně dva centimetry za rok. V důsledku toho Island zažívá častá zemětřesení a sopečné erupce.

Reklama

Doporučujeme

Putin bude se Šarou jednat o ruských vojácích v Sýrii, připustil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho syrský protějšek Ahmad Šara budou dnes jednat o ruské vojenské přítomnosti v Sýrii, uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Jednat mají v soukromí i u pracovního oběda také o hospodářské spolupráci a situaci na Blízkém východě. Agentury mezitím oznámily, že Šara přicestoval do Moskvy.

Íránská diplomacie uvedla, že nepožádala o jednání se Spojenými státy

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí dnes uvedl, že v posledních dnech nebyl v kontaktu s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem a že USA o jednání nepožádal. S odkazem na íránská státní média o tom napsala agentura Reuters.

Trump vítá oslabení dolaru, investoři řeší dopady

Americký prezident Donald Trump v úterý řekl, že oslabení dolaru nepovažuje za problém. Americká měna oslabila vůči hlavním světovým měnám zhruba na nejnižší úroveň za čtyři roky a trhy teď řeší, co to může znamenat pro inflaci, zahraniční obchod i další kroky americké centrální banky.

Zelenskyj: Ukrajina vstoupí do EU v roce 2027

Ukrajina chce vstoupit do Evropské unie (EU) v roce 2027, napsal na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po telefonickém rozhovoru s několika evropskými představiteli. Oznámil jim, že Ukrajina tvrdě pracuje na dosažení důstojného míru. Vstup do EU považuje za jednu z bezpečnostních záruk.

Kvůli požáru v hotelu ve francouzských Alpách evakuovali stovky lidí

Téměř tři stovky lidí musely být evakuovány kvůli nočnímu požáru v luxusním hotelu v zimním středisku Courchevel ve francouzských Alpách. Uvedla to dnes francouzská média, podle nichž s ohněm stále bojuje více než stovka hasičů. Čtyři z nich mají lehká zranění, hoteloví hosté vyvázli bez újmy.

Pád letadla zabil zástupce šéfa vlády Maháráštry Adžita Pavara

Zástupce šéfa vlády indického státu Maháráštra Adžit Pavar zemřel při pádu menšího letadla, které mířilo do jeho domovského regionu. Nehoda se stala ve středu ráno u města Baramati, které Pavar zastupoval a kde měl mít veřejný program před místními volbami.

Španělsko chce legalizovat pobyt půl milionu migrantů bez dokladů

Španělská vláda schválila plán, který má dát legální status statisícům lidí bez povolení k pobytu. Opatření se dotkne hlavně migrantů z Latinské Ameriky a má pomoci ekonomice i trhu práce. Opozice varuje před náporem další migrace a přetížením veřejných služeb.

Kašmírský šafrán zažívá jednu z nejhorších sklizní v historii

Kašmírští pěstitelé šafránu počítají další ztracenou sezonu. Pole letos kvetla jen pár dní a úroda podle farmářů spadla pod deset procent běžného stavu. Tradiční plodina, která po staletí živila tisíce rodin, se dostává na hranici přežití. Na vině je sucho, výkyvy počasí i dlouhodobé zanedbání péče o krajinu.

Švédsko terorizují mladiství kriminálníci. Vláda chce kvůli gangům snížit trestní odpovědnost na 13 let

Švédská vláda pokračuje v přípravách zákona, který by v mimořádně závažných případech snížil věk trestní odpovědnosti z dosavadních 15 na 13 let. Reaguje tím na rostoucí problém organizovaného zločinu a stále častější řádění gangů, které využívají k páchání násilných trestných činů děti.

Kate Middleton vyrazila na sever Anglie a otevřela téma duševního zdraví

Princezna z Walesu vyrazila na první samostatnou pracovní cestu tohoto roku. Zamířila do komunit, kde se propojuje péče o duševní zdraví, kreativita a sport. Návštěva ukázala, že tato témata zůstávají pevnou součástí její agendy.

Trumpův Golden Dome o rok později: Miliardy jsou připravené, klíčová rozhodnutí chybí

Rok po svém spuštění zaznamenala iniciativa amerického prezidenta Donalda Trumpa na vybudování protiraketové obrany s názvem Golden Dome jen malý viditelný posun. Projekt brzdí technické spory a obavy týkající se vesmírných prvků systému, což zdrželo uvolnění miliard dolarů a zpomalilo jeden z nejambicióznějších bezpečnostních plánů jeho administrativy.

Nedostatek vody a lesní požáry. Pohoří Himálaj vysychá

Indické úřady řeší problém. Himálaj rychle vysychá. Kromě ledu přichází také o sníh, což ohrožuje stovky milionů lidí žijících v regionu. Na vině jsou podle odborníků klimatické změny. Kromě oteplování na tom má podíl oslabující proudění vzduchu od Středozemního moře.

Slovensko podá žalobu proti zákazu dovozu ruského plynu do EU, řekl premiér Fico

Slovensko podá žalobu proti rozhodnutí členských zemí Evropské unie postupně do začátku listopadu 2027 ukončit dovoz ruského plynu. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico. Bratislava svůj postup hodlá koordinovat s Maďarskem, jež ohlásilo v uvedené záležitosti stejné právní kroky.

Rutte k Evropě: Chcete se bránit bez USA? Tak to hodně štěstí

Pokud si myslíte, že se ubráníte bez Američanů, tak sněte dál. Taková slova přednesl Evropskému parlamentu v Bruselu generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Mark Rutte. Během projevu se postavil za amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama