-3.1 C
Czech
Pátek 30. ledna 2026
ZprávySeverní Korea odpálila tři balistické rakety. Pár hodin po odletu Bidena z...

Severní Korea odpálila tři balistické rakety. Pár hodin po odletu Bidena z Asie

Dnes ráno Severní Korea odpálila trojici balistických střel, včetně jedné mezikontinentální. KLDR provedla test den poté, co americký prezident Joe Biden navštívil Jižní Koreu a Japonsko v rámci diskusí o odstrašení Pchjongjangu. Severní Korea testuje balistické rakety v době, kdy se potýká s více než milionem nakažených covidem-19, informuje stanice BBC News a agentura Reuters. 

Dnes brzy ráno Severní Korea odpálila podle jihokorejského Soulu trojici balistických střel, uvádí BBC News. Rakety vzlétly z oblasti Sunan nedaleko metropole Pchjongjang. Byla mezi nimi nejspíše i jedna mezikontinentální balistická střela (ICBM), upozorňuje Reuters

Japonsko rovněž potvrdilo dva ranní středeční testy těchto střel. Připustilo však, že jich mohlo být více. 

Den předtím přitom americký prezident Joe Biden navštívil Jižní Koreu a Japonsko kvůli společným otázkám o odstrašení KLDR. Američtí i Jihokorejští představitelé předem varovali, že Severní Korea je na testy připravena a že k nim dojde možná už během Bidenovi návštěvy. 

Biden a jeho jihokorejský protějšek Jun Sok-jol se dohodli na společných větších vojenských cvičeních. V případě potřeby USA rozmístí v regionu „strategické prostředky” s cílem odradit KLDR od stále častějších raketových testů. Americký prezident Asii opustil v úterý večer.

Režim neodradil ani covid-19 

V rámci dnešního testu dosáhla podezřelá střela ICBM vzdálenosti 360 kilometrů a výšky 540 kilometrů. Balistická raketa krátkého doletu (SRBM) dosáhla vzdálenosti 760 kilometrů a výšky 60 kilometrů. Třetí z vypálených raket selhala uprostřed letu. 

Japonský ministr obrany Nobuo Kishi potvrdil odpal střely s doletem asi 300 kilometrů a dosažené výšky zhruba zhruba 550 kilometrů a rakety s doletem asi 750 kilometrů ve výšce zhruba 50 kilometrů. 

Kishi odpaly raket označil za nepřijatelnou hrozbu pro mír, stabilitu a bezpečnost Japonska a mezinárodní společenství. Jihokorejská bezpečnostní rada na schůzi kroky KLDR označila za „vážnou provokaci”. 

Severní Korea se uchýlila k testům svých balistických zbraní uprostřed pandemické pohotovosti kvůli nákaze prokázané u víc než milionu lidí. Rakety odpálila 12. května v den vyhlášení nouzového stavu kvůli „horečce”, jak nemoc covid-19 nazývá. 

Reklama

Doporučujeme

Kurdové se podle nové dohody s Damaškem postupně začlení do syrské armády

Kurdové s Damaškem uzavřeli novou dohodu o příměří, podle které se jejich síly postupně začlení do syrské armády a policie. Uvedla to dnes Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF). Dohoda podle agentury AFP bere Kurdům naději, že se jim podaří obnovit autonomii na severovýchodě Sýrie, kterou vyhlásili během občanské války mezi lety 2011 a 2024 a kterou předchozí syrská vláda ani ta současná neuznaly.

Dokument o Melanii Trump stáhli z kin v Jižní Africe těsně před premiérou

Dokument Melania, který sleduje první dámu během příprav na návrat do Bílého domu, měl tento týden vstoupit do kin po celém světě. V Jižní Africe se ale nakonec neobjeví. Distributor film stáhl jen pár dní před premiérou a důvody zůstávají nejasné.

USA uvolnily většinu sankcí dříve uvalených na venezuelský ropný průmysl

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek večer (v noci na dnešek SEČ) uvolnila velkou část sankcí dříve uvalených na venezuelský ropný průmysl. Děje se tak souběžně s tím, jak Venezuela schválila reformu místního ropného sektoru. Informovala o tom agentura Reuters, která připomíná, že Trumpova administrativa hodlá v této jihoamerické zemi rozšířit těžbu poté, co americké síly před necelým měsícem unesli ze země prezidenta Nicoláse Madura. Nynější krok má usnadnit americkým společnostem prodej venezuelské surové ropy a washingtonská administrativa uvedla, že brzy budou zrušeny další restrikce vůči Venezuele. V platnosti zatím zůstávají stávající americké sankce na samotnou produkci venezuelské ropy.

Trump pohrozil uvalením nových cel na zboží ze zemí, které dodávají ropu na Kubu

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer (v noci na dnešek SEČ) pohrozil uvalením nových cel na zboží ze zemí, které dodávají ropu na Kubu. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž tak Washington stupňuje svou kampaň proti této komunistické zemi a vyvíjí v tomto směru tlak zejména na Mexiko. Vedení ostrova tento krok označilo za snahu o genocidu kubánského lidu.

Trump v pátek ráno oznámí, kdo bude novým předsedou Fedu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že v pátek ráno zveřejní jméno nového předsedy Federálního rezervního systému (Fed). Zatím není jasné, o koho se jedná, trhy však sázejí na bývalého člena Rady guvernérů Kevina Warshe.

Z Buči do Bruselu cesta nevede. EU zvažuje zákaz vstupu ruským vojákům

Konec války na Ukrajině je spojován hlavně s hrozbou další ruské agrese. Existuje ale nebezpečí, o němž se dosud příliš nemluvilo –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ záplava Evropy ruskými veterány. Evropská unie (EU) na výzvu Estonska zvažuje zákaz jejich vstup do bloku. Ruští veteráni mají doma na svědomí smrt nebo zranění stovek lidí.

Spogomi mění sbírání odpadků na mezinárodní sport

Sbírání odpadků se proměnilo v soutěž, která spojuje pohyb, taktiku a péči o okolí. Sport jménem spogomi vznikl v Japonsku a dnes se hraje po celém světě. Týmy závodí v tom, kdo nasbírá víc odpadu a správně ho roztřídí. Hráči říkají, že skutečným vítězem je planeta.

Hlavním bodem jednání o konci války na Ukrajině je otázka území, řekl Ušakov

Hlavním bodem jednání o možném ukončení války na Ukrajině je otázka území, řekl poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Podle agentur on i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podotkli, že s Moskvou nikdo nekoordinoval bezpečnostní záruky pro Ukrajinu.

Fico a Macron jednali v Paříži o jaderné energetice a zbrojařském průmyslu

Slovenský premiér Robert Fico dnes v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem jednal o spolupráci obou zemí v jaderné energetice a zbrojařském průmyslu, uvedl premiér na svém profilu na síti Facebook. Dalšími tématy byla také konkurenceschopnost Evropské unie a konflikt na Ukrajině. Podle Fica se při téměř dvouhodinovém rozhovoru v Elysejském paláci prokázala blízkost mezi oběma státy vyplývající z dohody o strategickém partnerství. Macron na síti X popsal jednání jako strategické probuzení.

Ministr obrany USA Pete Hegseth asi nepojede na schůzku ministrů NATO

Americký ministr obrany Pete Hegseth se pravděpodobně nezúčastní únorové schůzky ministrů obrany NATO v Bruselu. Agentuře Reuters to dnes řekli nejmenovaný americký představitel a diplomat z NATO. Jestliže se Hegseth pravidelného zasedání ministrů nezúčastní, bude již druhým ministrem USA v řadě, který tak učiní. Na schůzku se svými aliančními kolegy v prosinci do sídla NATO nepřijel ani ministr zahraničí Marco Rubio.

Senátorka Klobuchar oznámila, že se bude ucházet o post guvernérky Minnesoty

Americká senátorka Amy Klobuchar dnes oznámila, že se bude ucházet o post guvernérky státu Minnesota. Přislíbila, že se nenechá zastrašit administrativou prezidenta Donalda Trumpa a že bude usilovat o sjednocení státu, který čelil řadě výzev i předtím, než tam tento měsíc federální imigrační agenti v Minneapolisu zastřelili dva americké občany. Informuje o tom agentura AP.

Jako v seriálu Narcos: Brutalitu gangů v Ekvádoru dokládá nález pěti lidských hlav na pláži

Ne, tohle není díl ze série Narcos. Návštěvníci pláže v Ekvádoru našli pět useknutých lidských hlav s děsivým vzkazem. „Město je naše." Podle předběžného vyšetřování patří hlavy obětem vyřizování sporů drogových kartelů, jejich těla se zatím nenašla.

Starmer při setkání se Sim vyzval k prohloubení vztahů mezi Británií a Čínou

Britský premiér Keir Starmer dnes při setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu vyzval k prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi a uvedl, že svět zažívá náročné časy. Informovala o tom agentura AP. Podobně se vyjádřil Si, který podle agentury AFP hovořil o potřebě posílit vazby. Starmer je na čtyřdenní návštěvě Číny jako první britský premiér od roku 2018.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama