Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Severní Korea hlásí první úmrtí v souvislosti s covidem-19

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Severní Korea v pátek informovala o prvním úmrtí na covid-19, den poté, co úředníci potvrdili výskyt prvního případu v zemi. Další desítky tisíc lidí se podle státních médií potýkají s horečkou. Píší o tom servery BBC, Deutsche Welle a agentura Reuters.

  Severokorejská oficiální tisková agentura KCNA v pátek informovala o úmrtí šesti lidí, kteří měli horečku. Jeden z nich byl pozitivně testován na variantu omikron.

  „Horečka, jejíž příčinu nebylo možné potvrdit, se od konce dubna explozivně rozšířila po celé zemi… Zemřelo šest lidí,“ stálo dle Deutsche Welle ve zprávě. Podle agentury je kvůli léčbě izolováno téměř 190 tisíc lidí. U zhruba 350 tisíc občanů se objevila horečka, přičemž jen ve čtvrtek tento příznak nově ohlásilo 18 tisíc lidí, uvedla KCNA.

  Kee Park z Harvard Medical School, který pracoval na projektech zdravotní péče v Severní Koreji, prohlásil, že země každý týden testuje asi 1400 lidí, což dle jeho slov zdaleka nestačí.

  „Co je znepokojivější, je už jen počet symptomatických případů,“ dodal. „Při použití konzervativní smrtnosti 1 % a za předpokladu, že nárůst je způsoben variantou omikron, může Severní Korea v této vlně očekávat 3 500 úmrtí,“ poznamenal pro agenturu Reuters.

  Zatímco odborníci se podle BBC domnívají, že virus se v zemi vyskytuje již nějakou dobu, úřady informovaly o prvních případech až ve čtvrtek, přičemž v hlavním městě Pchjongjangu bylo zaznamenáno šíření varianty omikron. Severní Korea v této souvislosti vyhlásila celostátní lockdown. KCNA v páteční aktualizaci uvedla, že epidemie se rozšířila i mimo Pchjongjang.

  Severní Koreji chybí očkovací program

  Podle analytiků mohou nejnovější údaje ze státních médií naznačovat, že země zažívá epidemii nebývalého rozsahu. Tlak na zdravotnický systém KLDR tak bude značný. Situaci navíc komplikuje chybějící očkovací program v zemi s 25 miliony obyvatel.

  Severní Korea odmítla dodávky z globálního programu sdílení vakcín Covax, stejně jako vakcínu od společnosti Sinovac Biotech z Číny.

  Nový jihokorejský prezident Jun Sok-jol, který se ujal úřadu tento týden, plánuje poskytnout Severokorejcům vakcíny proti covidu-19 a další lékařskou podporu, přičemž podrobnosti vláda projedná s Pchjongjangem, informovala v pátek jeho mluvčí bez dalších podrobností.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS