Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Joe Biden je americkým prezidentem. Ve svém projevu vyzval k jednotě

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Joe Biden před několika okamžiky složil přísahu, stal se tak 46. prezidentem Spojených států. V prvním prezidentském projevu Američany vyzval k jednotě a ochraně demokracie. Ještě ve středu během prvních hodin ve funkci plánuje vydat 17 exekutivních příkazů a nařízení, informovala stanice CNN.

  „Za ty, kteří mě nepodporovali, budu bojovat stejně tvrdě jako za ty, kteří mě podporovali,“ řekl Biden ve svém úvodním proslovu.

  Osmasedmdesátiletý Biden je nejstarším americkým prezidentem v historii USA. Na ceremoniálu ve Washingtonu, který byl z velké části zbaven obvyklé okázalosti z důvodu pandemie a obav o bezpečnost po útoku příznivců Donalda Trumpa na americký Kapitol z 6. ledna, své spoluobčany nabádal ke vzájemnému pochopení a respektu.

  „Musíme ukončit tuto válku nezdvořilosti, která staví červenou proti modré, venkov proti městu, konzervativní proti liberálnímu. Můžeme to udělat, pokud namísto zatvrzení našich srdcí otevřeme svou duši,“ apeloval Biden.

  „Podívejte se na mě a mé srdce. Pokud stále nesouhlasíte, budiž. To je demokracie. To je Amerika. Právo na pokojný nesouhlas v rámci limitů naší republiky je možná největší silou tohoto národa. Přesto mě poslouchejte pozorně. Nesouhlas nesmí vést k rozpadu. A slibuji vám toto. Budu prezidentem pro všechny Američany. Všechny Američany,“ prohlásil nový prezident.

  Biden se zásadními změnami nebude otálet

  Ve snaze odstranit některé aspekty dědictví svého předchůdce Donalda Trumpa bude Biden postupovat rychleji a agresivněji než kterýkoli jiný prezident v moderních dějinách.

  K řešení pandemie, ekonomické krize, změn klimatu a rasové nerovnosti Joe Biden odpoledne podepíše exekutivní nařízení a memoranda v Oválné pracovně. Zároveň požádá agentury, aby podnikly kroky ve dvou dalších oblastech, uvedla podle agentury Reuters nová tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaki.

  Biden vydá příkaz k založení nové kanceláře Bílého domu pro koordinaci reakce na pandemii covidu-19, kterou Donald Trump opakovaně bagatelizoval a která si již vyžádala více než 400 000 amerických životů. Koordinátor bude odpovídat za distribuci vakcín a zdravotnického materiálu.

  Dále dojde k zastavení procesu vystoupení ze Světové zdravotnické organizace, kde doktor Anthony Fauci, nejvyšší vládní expert na infekční choroby, povede delegaci USA.

  Nový americký prezident také zahájí proces opětovného připojení k Pařížské dohodě o změně klimatu. Vydá rovněž rozsáhlé nařízení k řešení klimatických změn, včetně zrušení prezidentského povolení uděleného kontroverznímu ropovodu Keystone XL.

  „Budeme silným a důvěryhodným partnerem pro mír, pokrok a bezpečnost,“ řekl Joe Biden ve svém prvním prezidentském projevu.

  Mezi řadou nařízení týkajících se přistěhovalectví Biden zruší Trumpovu nouzovou deklaraci, která pomohla financovat stavbu hraniční zdi s Mexikem. Prezident zároveň zruší zákaz cestování pro některé většinově muslimské země.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS