Více
  28.8 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 v zemi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Severní Korea dnes poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 v zemi, dosud přitom výskyt nemoci na svém území popírala. Státní média informovala, že v Pchjongjangu byla zjištěna subvarianta vysoce nakažlivé varianty omikron. Počet nakažených však nesdělila, uvedly zahraniční agentury. Svému severnímu sousedovi už nabídla humanitární pomoc Jižní Korea.

  Severokorejský vůdce Kim Čong-un se zavázal, že „překoná“ historicky první výskyt případu covidu-19 ve své zemi, a slíbil zavést přísné kontroly dodržování karantény. Občany vyzval, aby se izolovali a omezili kontakt s okolím.

  Zpráva byla zveřejněna v době, kdy Dělnická strana projednává reakci na výskyt nemoci. Nákazu chce země, která se na začátku pandemie zcela uzavřela, překonat „díky silnému politickému uvědomění lidí,“ uvedla státní agentura KCNA.

  Boji proti koronaviru se bude muset podřídit i hospodářství. Kim nařídil izolaci pracovních a obchodních jednotek. Tento krok ještě prohloubí obtíže, se kterými se severokorejská ekonomika potýká, píše AFP.

  Jihokorejský prezidentský úřad vyjádřil ochotu poskytnout Severní Koreji humanitární pomoc, uvedl Reuters.

  Podle pozorovatelů je politika nulové tolerance v případě KLDR nezbytná, protože podfinancované zdravotnictví by se s výraznější zátěží nedokázalo vypořádat. V kombinaci s dalšími problémy, jako je například vážný nedostatek potravin, by mohlo vyvolat nestabilitu, píše AP.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS