Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Rusové ostřelovali jadernou elektrárnu v Mykolajivské oblasti i město Záporoží

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruské okupační síly ostřelovaly Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedla dnes ukrajinská energetická společnost Enerhoatom. Reaktory podle ní nebyly poškozeny a pracují normálně. Podle ukrajinského generálního štábu se ruská armáda nyní v bojích na Ukrajině snaží především obsadit celou Doněckou oblast, organizovat obranu a udržet dobytá území. Ruské okupační síly v noci na dnešek ostřelovaly mimo jiné i město Záporoží. Americký Institut pro studium války (ISW) píše, že Rusko se stále více spoléhá na nepravidelné dobrovolnické síly.

  Podle společnosti Enerhoatom raketa dopadla asi 20 minut po půlnoci místního času (v neděli v 23:20 SELČ) přibližně 300 metrů od reaktorů Jihoukrajinské jaderné elektrárny a poškodila její budovy. Útok poničil také nedalekou hydroelektrárnu a elektrické vedení.

  „V současné době fungují všechny tři bloky Jihoukrajinské jaderné elektrárny normálně. Naštěstí žádný ze zaměstnanců elektrárny nebyl zraněn,“ píše Enerhoatom na telegramovém účtu, kde rovněž zveřejnil snímky, které jsou podle něj z místa. Na některých je vidět kráter v zemi, na dalších rozbitá okna budov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na stejné platformě publikoval video, na němž je vidět exploze.

  Rusko se zatím k informacím o ostřelování Jihoukrajinské jaderné elektrárny nevyjádřilo, poznamenala agentura Reuters. Kyjev a Moskva se už dříve vzájemně obvinily z ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupují ruské invazní síly.

  Starosta východoukrajinského Doněcku, který od roku 2014 ovládají proruští separatisté, dnes podle agentury TASS informoval o 13 mrtvých civilistech včetně dvou dětí. Zemřeli podle něj v důsledku ostřelování města ukrajinskou armádou. Počet raněných se upřesňuje, uvedl Alexej Kulemzin.

  Za uplynulý den bylo při ruské agresi na Ukrajině zabito deset civilistů a dalších 22 utrpělo zranění, napsala dnes s odvoláním na zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka agentura Ukrinform.

  Ruské okupační síly v noci na dnešek provedly raketový útok na město Záporoží, oznámil už dříve náčelník oblastní vojenské správy Oleksandr Staruch. Podle něj Rusové vypálili nejméně osm střel. Starosta města Anatolij Kurtjev upřesnil, že podle předběžných informací byly zasaženy dva objekty městské infrastruktury.

  Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v sobotu uvedl, že v okupovaném městě Svatove bylo zabito na 200 ruských okupantů, když exploze otřásla místní budovou bývalého autobusového nádraží, která nyní sloužila jako hotel.

  Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny sdělil, že ruské síly pokračují v ostřelování domů civilistů a objektů civilní infrastruktury. Rusko podle něj nadále soustřeďuje své úsilí na pokusy plně obsadit Doněckou oblast, organizovat obranu a udržet dobytá území, jakož i narušit akce ukrajinských obranných sil v některých oblastech.

  Během neděle tak údajně ruské síly ostřelováním poničily infrastrukturu více než 30 obcí, včetně jihoukrajinských měst Mykolajiv či Záporoží. Během uplynulého dne ukrajinské jednotky podle těchto informací odrazily útoky ruských okupačních sil v oblastech vesnic Mykolajivka, Vesela Dolyna a města Bachmut v Doněcké oblasti.

  Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

  Britské ministerstvo obrany v dnešní ranní pravidelné zprávě o aktuální situaci na bojišti uvedlo, že Rusko s vysokou pravděpodobností během posledních deseti dnů přišlo na Ukrajině o nejméně čtyři bitevníky, od začátku invaze pak zhruba o 55. Podle britského ministerstva je dost dobře možné, že jde o důsledek ochoty ruského letectva podstupovat větší riziko při poskytování vzdušné podpory pozemních sil.

  Americký institut ISW napsal, že Rusko se stále více spoléhá na nepravidelné dobrovolnické síly, místo na pravidelné vojenské jednotky. Dále ústav konstatuje, že ukrajinské síly nadále upevňují své pozice u řeky Oskil v Charkovské oblasti a že ruské síly pravděpodobně ustupují na snadněji bránitelné pozice v jižní Chersonské oblasti, aby se vyhnuly kolapsu, který zažily v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS