menu

17.2 C
Czech
Středa 3. září 2025

Izrael bombardoval předměstí města Gaza, v celém pásmu nejméně 18 mrtvých

Izrael v noci na dnešek podle agentury Reuters bombardoval předměstí města Gaza, ničil domy a vyhnal další rodiny z této oblasti, v níž v pátek zahájil novou ofenzivu. Útoky a střelba izraelských vojáků si dnes podle zdravotních úřadů v celém Pásmu Gazy vyžádaly nejméně 18 mrtvých, včetně 13, kteří se pokoušeli získat potravinovou pomoc v centrální části území, kde přes dva miliony Palestinců přežívají v extrémně těžkých podmínkách.

Počet obětí ruského útoku na Kyjev stoupl na 14, včetně tří dětí, uvedly úřady

Při nočním ruském raketovém a dronovém útoku na Kyjev zemřelo nejméně osm lidí včetně dvou dětí, dalších 38 lidí je zraněných, uvedli dnes ráno ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Útoky jsou podle Zelenského jasnou odpovědí Ruska všem, kdo po týdny a měsíce vyzývali k příměří a skutečné diplomacii. V Chersonské oblasti za uplynulý den ruské útoky zabily další čtyři lidi a pět jich zranily, napsala agentura Ukrinform.

Ruský ministr obrany podal Putinovi hlášení o dobytí oceláren Azovstal

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o „úplném osvobození oceláren Azovstal a města Mariupolu“. Stalo se tak poté, co se poslední obránci této východoukrajinské bašty vzdali, uvedla dnes večer agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Ukrajinské velení dalo obráncům mariupolského metalurgického komplexu Azovstal rozkaz zastavit odpor proti ruským útokům v zájmu zachování života ukrajinských vojáků, uvedl dnes po poledni ve videoprohlášení velitel ukrajinského pluku Azov Denis Prokopenko. Řekl také, že těžce ranění vojáci byli z areálu evakuováni a že se plánuje jejich následná výměna za ruské zajatce.

Generální štáb ukrajinské armády již v noci na úterý sdělil, že vojáci v Mariupolu „splnili svoji misi“ a že vrchní vojenské velení nařídilo velitelům jednotek umístěných v Azovstalu, aby chránili životy personálu.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že v ruských rukou jsou i podzemní prostory pod ocelárnami. Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov podle Interfaxu uvedl, že velitele pluku Azov odvezli z oceláren ve speciálním obrněném automobilu, aby jej tak ochránili „před nenávistí obyvatel města, kteří jej toužili lynčovat za četná zvěrstva“.

Podle mluvčího Konašenkova se od 16. května vzdalo 2439 ukrajinských vojáků, obklíčených v ocelárnách. „Dnes se do zajetí vzdala poslední skupina v počtu 531 vojáků,“ řekl.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo videonahrávku, která údajně zachycuje kapitulaci obránců Azovstalu. Na videu je vidět zástup neozbrojených mužů, jak se blíží k příslušníkům ruské armády před ocelárnou a hlásí svá jména. Rusové je potom pečlivě prohledávají a podle všeho je také vyzývají, aby ukázali svá tetování.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ukrajinské letectvo se snažilo dopravil letecky do Mariupolu zásoby, ale bylo odraženo a utrpělo velké ztráty. „Velké množství našich pilotů při tom, bohužel, zahynulo,“ řekl prezident v ukrajinské televizi. „Byli to hrdinové, kteří věděli, že dopravit do Azovstalu léky, potraviny a vodu a vrátit se s těly mrtvých a se zraněnými je téměř nemožné,“ dodal.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko prohlásil, že o obraně Azovstalu se bude jednou učit na vojenských školách. Podle Heraščenka lidé uvnitř neměli pitnou vodu, prakticky žádné zdravotnické potřeby a jedli jen jednou denně. „Víte, co je to amputovat končetinu bez anestetik? To, co je vidět v hollywoodských hororových filmech, není nic ve srovnání s tím, co viděli a přetrpěli obránci Azovstalu,“ řekl v ukrajinské televizi Heraščenko.

Ruská propaganda vykresluje příslušníky pluk Azov jako neonacisty. Ale podle ukrajinských médií ukrajinská veřejnost vnímá obránce Mariupolu jako hrdiny. Ruské jednotky obléhaly strategicky položené přístavní město u Azovského moře od 1. března. Po dobytí většiny Mariupolu zůstal rozlehlý areál oceláren Azovstal, nacházející se přímo ve městě, poslední baštou ukrajinského odporu, který vedli právě vojáci pluku Azov spolu s námořními pěšáky a příslušníky dalších jednotek.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Na ukončení války jsme se s Trumpem na Aljašce dohodli, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Aljašce minulý měsíc „dosáhli porozumění“ ve věci ukončení války na Ukrajině. Zda je ale ochoten usednout k mírovým jednáním se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, neupřesnil.

Ruské jednotky poblíž Dobropillje byly obklíčeny, tvrdí ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda obklíčila okupační ruské síly poblíž města Dobropillja v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Řekl to v sobotu rozhlasové stanici Radio NV vojenský mluvčí ukrajinské armády Viktor Trehubov.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Channing Tatum v Doomsday zmírní přízvuk a po zranění spoléhá na dubléra

Channing Tatum ubezpečuje, že jeho Gambit nebude karikaturou s přehnaným cajunským přízvukem. Při natáčení si ale poranil nohu a většinu akčních scén za něj převezme dublér. Simu Liu mezitím chválí návrat Roberta Downeyho Jr. v roli Doctora Dooma a slibuje silný výkon. Premiéra je naplánovaná na 18. prosince 2026.

Musk vidí 80 procent hodnoty Tesly v robotech Optimus

Elon Musk znovu přesměrovává pozornost od aut k umělé inteligenci. Tvrdí, že většina budoucí hodnoty společnosti Tesla bude pocházet z humanoidních robotů Optimus. Firma tak sází na robotaxi a automatizaci v době, kdy její dodávky elektromobilů slábnou. Vize má obdiv i ostré kritiky.

Zlín pokračuje v první lize, licenční prohřešek řeší komise

Hokejový Zlín si i přes porušení licenčního řádu zahraje nadcházející sezonu v první lize. Výkonný výbor svazu klub z druhé nejvyšší soutěže nevyloučil. Případ ale posílá k dořešení disciplinární komisi. Licenci pro sezonu získaly všechny kluby první i druhé ligy.

Wall Street klesá kvůli nejistotě kolem cel a před klíčovými daty

Americké akcie po sváteční pauze oslabily na nejnižší úroveň za více než týden. Investoři řeší verdikt odvolacího soudu, který většinu cel prezidenta Donalda Trumpa označil za nezákonnou, ale ponechal je v platnosti do 14. října. Výnosy dlouhých dluhopisů rostou a nervozitu přiživuje i zářijový kalendář dat, v čele s pátečními payrolls. Technologické tituly táhnou trh dolů, naopak PepsiCo po vstupu aktivisty roste.

Začíná poslední část procesu s exprezidentem Bolsonarem kvůli pokusu o puč

Brazilský exprezident Jair Bolsonaro se nezúčastní závěrečné fáze soudního procesu, která začíná dnes v metropoli Brasília, informovala agentura AFP. Bolsonaro, jemuž hrozí až 43 let vězení, čelí se sedmi dalšími lidmi, mezi nimiž jsou i dva exministři obrany, bývalý šéf tajné služby či bývalý velitel námořnictva, obžalobě z pokusu o převrat po prezidentských volbách v roce 2022. Očekává se, že nejvyšší soud rozsudek vynese příští týden, jednání je naplánováno do 12. září.

Pracující v USA na Den práce protestovali proti Trumpovi a vlivu miliardářů

V amerických městech se v pondělí na Den práce konaly demonstrace svolané odborovými svazy proti prezidentu Donaldu Trumpovi a dalším miliardářům, kteří mají podle protestujících přílišný vliv na americkou vládu. Z agendy Trumpovy administrativy podle nich nejvíce těží bohatší část Američanů. Demonstrující rovněž kritizovali opatření vlády, které považují za autoritářské, včetně razií proti pracujícím přistěhovalcům a nasazení Národní gardy ve Washingtonu. Píší o tom americká média.
Reklama

DOPORUČUJEME

Na ukončení války jsme se s Trumpem na Aljašce dohodli, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Aljašce minulý měsíc „dosáhli porozumění“ ve věci ukončení války na Ukrajině. Zda je ale ochoten usednout k mírovým jednáním se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, neupřesnil.

Ruské jednotky poblíž Dobropillje byly obklíčeny, tvrdí ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda obklíčila okupační ruské síly poblíž města Dobropillja v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Řekl to v sobotu rozhlasové stanici Radio NV vojenský mluvčí ukrajinské armády Viktor Trehubov.

Rusko v noci podniklo útok na energetickou infrastrukturu Oděské oblasti

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu v Oděské oblasti, po němž přes 29.000 odběratelů zůstalo bez dodávek elektřiny, informovala ukrajinská média. Přístavní město Čornomorsk ležící v tomto regionu podle svého starosty zažilo největší útok od roku 2022, kdy celoplošná ruská invaze na Ukrajinu začala.

Zelenskyj svolává nová jednání s Evropou a USA, s lídry chce mluvit příští týden

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj usiluje o nová jednání s mezinárodními partnery, včetně prezidenta USA Donalda Trumpa a evropských lídrů. Cílem je hledat cestu k ukončení více než tříleté války s Ruskem. Podle Zelenského by se setkání měla uskutečnit příští týden.

Kallas chce, aby Rusko platilo reparace, pokud bude chtít zpět svůj majetek

Není možné uvažovat o uvolnění zmrazených ruských prostředků, pokud nebude Moskva po skončení války na Ukrajině platit reparace, je přesvědčena šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. Řekla to dnes podle agentury Reuters v Kodani před neformálním jednáním ministrů zahraničí zemí EU, jehož hlavním tématem je právě ruská agrese vůči Ukrajině a možnosti využití zmrazeného ruského majetku k podpoře bránící se země.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Channing Tatum v Doomsday zmírní přízvuk a po zranění spoléhá na dubléra

Channing Tatum ubezpečuje, že jeho Gambit nebude karikaturou s přehnaným cajunským přízvukem. Při natáčení si ale poranil nohu a většinu akčních scén za něj převezme dublér. Simu Liu mezitím chválí návrat Roberta Downeyho Jr. v roli Doctora Dooma a slibuje silný výkon. Premiéra je naplánovaná na 18. prosince 2026.

Musk vidí 80 procent hodnoty Tesly v robotech Optimus

Elon Musk znovu přesměrovává pozornost od aut k umělé inteligenci. Tvrdí, že většina budoucí hodnoty společnosti Tesla bude pocházet z humanoidních robotů Optimus. Firma tak sází na robotaxi a automatizaci v době, kdy její dodávky elektromobilů slábnou. Vize má obdiv i ostré kritiky.

Zlín pokračuje v první lize, licenční prohřešek řeší komise

Hokejový Zlín si i přes porušení licenčního řádu zahraje nadcházející sezonu v první lize. Výkonný výbor svazu klub z druhé nejvyšší soutěže nevyloučil. Případ ale posílá k dořešení disciplinární komisi. Licenci pro sezonu získaly všechny kluby první i druhé ligy.

Wall Street klesá kvůli nejistotě kolem cel a před klíčovými daty

Americké akcie po sváteční pauze oslabily na nejnižší úroveň za více než týden. Investoři řeší verdikt odvolacího soudu, který většinu cel prezidenta Donalda Trumpa označil za nezákonnou, ale ponechal je v platnosti do 14. října. Výnosy dlouhých dluhopisů rostou a nervozitu přiživuje i zářijový kalendář dat, v čele s pátečními payrolls. Technologické tituly táhnou trh dolů, naopak PepsiCo po vstupu aktivisty roste.

Začíná poslední část procesu s exprezidentem Bolsonarem kvůli pokusu o puč

Brazilský exprezident Jair Bolsonaro se nezúčastní závěrečné fáze soudního procesu, která začíná dnes v metropoli Brasília, informovala agentura AFP. Bolsonaro, jemuž hrozí až 43 let vězení, čelí se sedmi dalšími lidmi, mezi nimiž jsou i dva exministři obrany, bývalý šéf tajné služby či bývalý velitel námořnictva, obžalobě z pokusu o převrat po prezidentských volbách v roce 2022. Očekává se, že nejvyšší soud rozsudek vynese příští týden, jednání je naplánováno do 12. září.

Pracující v USA na Den práce protestovali proti Trumpovi a vlivu miliardářů

V amerických městech se v pondělí na Den práce konaly demonstrace svolané odborovými svazy proti prezidentu Donaldu Trumpovi a dalším miliardářům, kteří mají podle protestujících přílišný vliv na americkou vládu. Z agendy Trumpovy administrativy podle nich nejvíce těží bohatší část Američanů. Demonstrující rovněž kritizovali opatření vlády, které považují za autoritářské, včetně razií proti pracujícím přistěhovalcům a nasazení Národní gardy ve Washingtonu. Píší o tom americká média.

Až se ostrovní země potopí, co se stane s jejich státností a suverenitou?

Tuvalu, Kiribati, Maledivy, Marshallovy ostrovy. Tyto a další ostrovní státy mizí pod hladinou. Stoupající moře, silnější bouře, nedostatek sladké vody a poškozená infrastruktura ohrožují nejen jejich obyvatelnost, ale i existenci. Nastává otázka: budou tyto země ještě existovat, když přijdou o obyvatele i území?

Severokorejský vůdce Kim Čong-un zřejmě přicestoval svým vlakem do Pekingu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes zřejmě přicestoval do Pekingu, kde by se mohl setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Agentury Reuters a AFP s odvoláním na svědky informovaly, že do hlavního města Číny odpoledne tamního času dorazil vlak pod vlajkou KLDR, jenž odpovídá popisu obrněného vlaku, v němž cestuje severokorejský vůdce. Kim se na jednu ze svých vzácných zahraničních cest vydal na pozvání čínského lídra a stejně jako více než dvě desítky dalších šéfů států a vlád včetně slovenského premiéra Roberta Fica se ve středu zúčastní čínských oslav konce druhé světové války.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás