Více
  10.5 C
  Czech
  Sobota, 24 září, 2022

  Ruský filmový štáb natáčel první film ve vesmíru, vrátil se na Zemi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nejspíše ne vždy bude ve filmech potřeba efekt vesmíru dodělat v postprodukci. Ruský filmový štáb strávil ve vesmíru natáčením scén pro první film na oběžné dráze téměř dva týdny. Nyní bezpečně přistál v Kazachstánu. Informuje o tom The Guardian a BBC.

  Ruská herečka Yulia Peresild a režisér Klim Shipenko přistáli podle plánu v odlehlé oblasti Kazachstánu brzy v neděli. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byli 12 dní.

  Filmaři se vydali do vesmíru z Ruskem pronajatého kosmodromu Baikonur nacházejícím se v Kazachstánu začátkem tohoto měsíce. Na ISS se dostali ve společnosti kosmonauta Antona Shkaplerova, zpět je dopravil kosmonaut Oleg Novitsky, uvádí The Guardian.

  Vítejte doma,“ stálo na Twitteru ruské vesmírné agentury Roskosmos.

  Na vesmírné stanici natočil ruský filmový štáb scény pro film The Challenge (Výzva). Děj filmu je z většiny, stejně jako rozpočet, tajný. Mělo by se však jednat o příběh doktorky (ztvárněna Yulií Peresild), která byla odeslána na Mezinárodní vesmírnou stanici, aby zachránila kosmonauta.

  Ve filmu si údajně zahrají i Shkaplerov spolu se dvěma ruskými kosmonauty, kteří již byli na palubě ISS. Objeví se tam také záběry z přistání, řekl agentuře AFP Konstantin Ernst, koproducent The Challenge.

  Mise se však setkala s problémy. Při připojování k ISS byl Shkaplerov nucen přepnout na manuální řízení. Během testování kosmické lodi Sojuz MS-18 pak došlo k destabilizaci ISS na 30 minut, řekl dle BBC mluvčí NASA ruské agentuře TASS.

  Další prvenství Ruska

  Tato mise nicméně rozšíří dlouhý seznam prvenství Ruska v rámci vesmírného průmyslu. Sovětský svaz vypustil první satelit a vyslal na oběžnou dráhu první zvíře, prvního muže i první ženu. Současné Rusko však bojuje s financováním.

  Dle BBC se navíc jednalo o vlastní vesmírný závod. Tom Cruise je totiž zjevně součástí hollywoodského projektu, který se má natáčet ve vesmíru společně se SpaceX Elona Muska a NASA.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS