Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Společnost SpaceX vyslala na oběžnou dráhu čtyři lidi. Jedná se o první zcela turistický vesmírný let

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na oběžnou dráhu se ve zcela automatické kapsuli společnosti SpaceX vydali na třídenní cestu čtyři lidé. Jedná se o první čistě turistický let bez přítomnosti profesionálních astronautů. Zážitek zaplatil miliardář Jared Isaacman a za své spolucestující si vybral učitelku z komunitní vysoké školy, datového inženýra a lékařskou asistentku. Let značí další milník v lidské snaze dosáhnout vesmírného turismu. Uvedl to server CNN.

  Čtyři cestující se vydali na první zcela turistický let do vesmíru. V raketě od společnosti SpaceX vyrazili na oběžnou dráhu ve středu večer. Následující tři dny budou v plně automatické kapsuli oblétat planetu Zemi, dokud v sobotu nepřistanou ve vodách u pobřeží Floridy. Podle počasí se však jejich návrat může posunout o den nebo dva dopředu i dozadu. S sebou by vesmírní amatéři měli mít výbavu a jídlo na týden.

  První turistický vesmírný výlet bez přítomnosti profesionálního astronauta v historii lidstva zaplatil miliardář a majitel firmy zprostředkující platby Jared Isaacman. Za své spolucestující si vybral lékařskou asistentku, která v mládí vyhrála nad rakovinou. Doprovodí ho také učitelka z komunitní vysoké školy a datový inženýr. Raketa SpaceX odstartovala z Kennedy Space Center společnosti NASA ze státu Florida. Uvedl to server CNN.

  „Jsem z toho naprosto unešený. Mám husí kůži, jen když o tom spolu mluvíme,“ okomentoval podle serveru Al Jazeera cestu ředitel SpaceX Benji Reed. Oproti ostatním turistickým letům do vesmíru za poslední měsíce je ta současná podstatně delší.

  Například lety miliardářů Richarda Bransona nebo Jeffa Bezose trvaly několik minut. Kolem planety pak poletí čtyři turisté rychlostí 17 500 mílí za hodinu. Miliardář Isaacman zatím odmítá zveřejnit, kolik za cestu zaplatil. Server CNN Business však cenu odhaduje na více než 200 milionů dolarů.

  Původní kapsli pro astronauty NASA upravila společnost SpaceX pro vesmírný turismus

  Vesmírnou kapsuli SpaceX téměř před rokem využili vládní astronauti NASA při cestě na Mezinárodní vesmírnou stanici. Pro turistickou cestu však byly dokovací dveře stanice vyměněny za obrovskou prosklenou kupoli. Ta má amatérským astronautům poskytnout výhled na planetu Zemi.

  Podobu letu SpaceX si vesmírní turisté mohli upravit podle sebe, vybírali si například jídlo na cestu. Některá pravidla však změnit nemohli, a tak je na třídenním výletu nečeká žádná sprcha. Jeden z cestujících si však naplánoval vesmírnou hru na ukulele.

  Let na oběžné dráze, který znamená další milník na cestě lidstva za vesmírným turismem, nese symbolický název Inspiration4. Miliardář Jared Isaacman ho zároveň využívá k získání peněz pro dětskou nemocnici St. Jude. Pomocí vesmírné cesty chce od lidí vybrat 100 milionů dolarů, stejnou částku pak neziskové organizaci sám věnuje.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Facebook

  Za třetí čtvrtletí vydělal Facebook 9 miliard dolarů. Tlak na něj ale i nadále sílí

  Společnost Facebook oznámila příjmy za poslední čtvrtletí. Výdělek 9 miliard dolarů je vyšší, než analytici odhadovali. A to přes to, že firma čelí striktnějšímu iOS systému na zařízeních značky Apple. Vyrovnává se také s celosvětovým tlakem usilujícím o její větší zodpovědnost. Podnítila ho především bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugen.
  Snímek Duna překonal očekávání

  Snímek Duna překonal očekávání. Pro Warner Bros. se jedná o největší úspěch roku

  Premiéra snímku Duna byla úspěšná. V amerických kinech vydělal film přes víkend 40,1 milionů dolarů, což je o 10 milionů více než odhadovali jeho tvůrci. Globální výdělek pak prozatím činí okolo 220 milionů dolarů. Pro společnost Warner Bros. se tak Duna stala nejúspěšnějším dílem roku.
  Panenka Barbie

  Růst cen kvůli zvýšení nákladů nezasáhl poptávku, říká výrobce Barbie Mattel

  Ikonické panenky Barbie i například autíčka Hot Wheels stále patří mezi oblíbené hračky dětí. Navzdory vyšším cenám se dle výrobce Mattel poptávka nesnížila. Tržby za třetí čtvrtletí vzrostly o 8 %.
  Velká Británie schválila obchodní dohodu s Novým Zélandem

  Velká Británie schválila obchodní dohodu s Novým Zélandem

  Po 16 měsících ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardern dospěli k obchodní dohodě. Podle Johnsona má farmářům zlevnit dovoz a otevřít odborníkům nový pracovní trh. Ti však jeho rozhodnutí kritizují s tím, že nová dohoda růst Británie nijak nepodpoří. Naopak by podle nich mohla snížit tamní standard zboží.
  Facebook plánuje změnit své jméno

  Facebook plánuje změnit své jméno. Mělo by více odrážet budoucí plány

  Společnost Facebook se odklání od sociálních sítí a míří za vývojem virtuální reality. Změnu by proto chtěla zdůraznit také úpravou svého jména. Nové pojmenování by mělo vedení odhalit příští týden, zatím odmítá na spekulace reagovat. Firma se chce změnou nejspíše odříznout od vlny kritiky a tlaku amerických úřadů.
  Pinterest

  PayPal chce koupit Pinterest, za sociální síť nabízí 45 miliard dolarů

  Zdroje agentury Reuters i agentury Bloomberg obeznámené s touto záležitostí uvedly, že společnost PayPal Holdings nabídla koupi sociální sítě Pinterest, a to za cenu 45 miliard dolarů. V budoucnu by mohlo dojít v elektronickém obchodování k více vazbám mezi finančními technologiemi a sociálními médii.
  Reklama
  Reklama
  Reklama