11.3 C
Czech
Čtvrtek 5. října 2023

Rusko podniklo další vzdušný úder na Ukrajinu, ta hlásí zničení 34 ze 44 dronů

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, informovala s odvoláním na ukrajinské úřady agentura Reuters. Letectvo hlásí, že sestřelilo 34 útočných bezpilotních letounů z celkem 44 dronů, které podle nich Rusové na ukrajinské území vyslali. Ukrajinská energetická společnost Ukrenerho informuje o poškození tepelné elektrárny na jihu země kvůli masivnímu ruskému ostřelování během středečního večera. Kde přesně se zařízení nachází, firma neuvedla.

Rakovina trápila i středověké lidi. Mnohem více, než jsme si mysleli

Patřila zřejmě mezi nejběžnější onemocnění středověké populace. Rakovina není nemoc postihující výhradně moderního člověka. Trpí jí zvířata, trpěli jí pralidé a umírali na ni dokonce i dinosauři. Nový výzkum zjistil, že se nejenže vyskytovala v minulosti, ale dokonce byla překvapivě častá.

Britští archeologové na základě výzkumu lidských zbytků ze středověkých hřbitovů dospěli k závěru, že v době smrti postihovala devět až čtrnáct procent tehdejší dospělé populace. To znamená, že se vyskytovala asi desetkrát častěji, než se předpokládalo.

Náhled dovnitř kostí dávných lidí

Až dosud se historický výskyt rakoviny odhadoval na základě vnějších projevů, především lézí na povrchu kostí, indikujících zhoubné bujení.

Tento typ důkazů naznačoval, že rakovina byla poměrně vzácná a postihovala méně než jedno procento dávné populace.

Tým archeologů a antropologů z Univerzity v Cambridgi si zvolil náročnější, ale spolehlivější přístup. Výzkumníci se rozhodli pomocí rentgenových snímků a počítačové tomografie nahlédnout dovnitř kostí dávných lidí.

Celkově analyzovali 143 koster ze šesti středověkých pohřebišť v okolí Cambridge. Lidské pozůstatky pocházely z 6. až 16. století.

Projevy většiny typů rakoviny v měkkých tkáních orgánů se od středověku dávno rozpadly,“ říká hlavní autor studie Piers Mitchell. „Rakovina se jen někdy rozšíří do kostí, a jen některé její typy lze odhalit zkoumáním povrchu kosti. Proto jsme indicie zhoubného onemocnění hledali přímo uvnitř kosti,“ vysvětluje Mitchell.

Rakovinu mělo až 14 % populace

Vzhledem k neúplnosti zbytků většiny pohřbených výzkumníci zkoumali jen jedince se zachovanou páteří, pánví a stehenními kostmi. Právě do těchto částí kostry zasahují metastázy nejčastěji.

Indicie zhoubného onemocnění zjistili u pěti jedinců. „Díky počítačové tomografii jsme dokázali odhalit známky rakoviny uvnitř kosti, která navenek vypadala úplně zdravě,“ konstatuje spoluautorka práce Jenna Dittmarová.

Většinou šlo o stopy rakoviny v pánvi, ale jeden muž, který zahynul ve středním věku, měl metastázy rozšířené napříč celou kostrou, dokonce i v lebce. To podle autorů studie naznačuje, že trpěl nějakým typem rakoviny krve.

Výzkumníci zohlednili omezení použitých metod. Ty odhalí metastázy v kostech přibližně ve třech čtvrtinách případů, přičemž jen třetina až polovina úmrtí na rakovinu doprovází rozšíření metastáz do kostí.

Na základě těchto skutečností dospěli k závěru, že v době smrti trpělo rakovinou devět až čtrnáct procent populace středověké Velké Británie.

Patřila mezi časté onemocnění

Až dosud se myslelo, že nejčastější zdravotní problémy středověkých lidí byly infekční choroby, jako úplavice a mor,“ říká Jenna Dittmarová. Podle vědkyně se mezi nejčastější zdravotní příčiny počítala i podvýživa a zranění gladiátorů například ve válkách.

Ukazuje se, že do seznamu nejčastějších onemocnění, které trápily středověkou populaci, musíme zařadit i rakovinu,“ dodává Dittmarová.

Britští výzkumníci dodávají, že v dnešní Velké Británii se rakovina v nějakém stadiu vyskytuje v době smrti v těle přibližně 40 až 50 procent populace. Čili je třikrát až čtyřikrát běžnější, jako ve středověku.

Příčin dnešního častějšího výskytu je podle autorů studie několik. Výzkumníci vyzdvihují především dostupnost tabáku, který se na Britské ostrovy dostal až v 16. století po kolonizaci Ameriky.

Dalšími faktory jsou podle nich karcinogenní chemikálie používané v průmyslu a výrazně delší průměrná délka života, která poskytuje rakovině dostatečný čas, aby propukla.

Sledujte nás na sítích

Nelegální migrace v EU roste raketovým tempem. Slovensko zavádí kontrolu na hranicích s Maďarskem

Slovensko ve středu oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavede dočasné kontroly na hranicích s Maďarskem, přičemž rozhodnutí navazuje na kroky Polska, České republiky a Rakouska. Země v posledních dnech zpřísnily kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem.

Soud vyměřil novinářce Ovsjannikovové v její nepřítomnosti 8,5 roku vězení

Moskevský soud vyměřil trest ve výši 8,5 roku vězení bývalé novinářce ruské státní televize Marině Ovsjannikovové, kterou shledal vinnou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Učinil tak v její nepřítomnosti, neboť žurnalistka z Ruska uprchla a žije v zahraničí. Informovala o tom dnes ruská média. Ovsjannikovová se loni stala známou svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

DOPORUČUJEME

Opilý pár se pohádal v letadle, agresivní dvojici pomohli zpacifikovat cestující

K bizarní situaci došlo na vídeňském letišti. Opilý pár po sobě na ranveji házel bankovky poté, co musel být vyveden z letadla za nevhodné a agresivní chování. Muže museli dokonce cestující během letu svázat.

McCarthy si ústupky znepřátelil radikální republikány, demokraty i Bílý dům

Společensky založený šéf americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy rozdal mnoho slibů na všechny strany a doplatil na to, že je nedokázal splnit. Jeho pád také ukazuje, jakou výzvou je snaha o řízení republikánské většiny, která si však nechce nechat vládnout. Ve své analýze k odvolání předsedy dolní komory Kongresu, které v historii Spojených států nemá obdoby, to napsal list The New York Times (NYT).

Jak si chytrá žena obtočí muže kolem prstu? Udělá jednoduchou věc! Nebude ji to stát vůbec nic

Pohodový partnerský vztah naplněný mírem a láskou je asi sen každého. Ne vždy tomu tak v reálu je. Jasně, že hádky kvůli prudérní tchyni, či handrkování, kdo půjde s košem, za vás nevyřešíme. Jedno menší know-how na vylepšení domácí atmosféry by tu však jednoznačně bylo. Je to na vás, dámy! Použijte jednu malou, nevinnou lest, která spolehlivě zabere i na toho největšího morouse. Možná, že pak roztají ledy i na téma tchyně a odpadkáč!

Žena sekala trávu, když ji křídlem zasáhlo do hlavy přistávající letadlo. Na místě zemřela

Mladá žena v Oklahomě sekala trávník na letišti poblíž ranveje, když se na ni vyřítilo letadlo. Pilot si všiml matky tří dětí příliš pozdě. Pokusil se jí vyhnout, ale zasáhl ji křídlem do hlavy. Žena na místě zemřela a celá věc se aktuálně vyšetřuje.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rozžhavená Amazonka vyplavuje mrtvá těla ohrožených „růžových delfínů“

Amazonka v Brazílii vyplavuje na břeh mrtvá těla ohrožených delfínovců amazonských, vzácných a vysoce ohrožených sladkovodních delfínů. Tato úmrtí podle odborníků nejspíše souvisejí s extrémními teplotami vody, zatím se však snaží vyloučit i jiné příčiny, jako je bakteriální infekce.

Nelegální migrace v EU roste raketovým tempem. Slovensko zavádí kontrolu na hranicích s Maďarskem

Slovensko ve středu oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavede dočasné kontroly na hranicích s Maďarskem, přičemž rozhodnutí navazuje na kroky Polska, České republiky a Rakouska. Země v posledních dnech zpřísnily kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem.

Soud vyměřil novinářce Ovsjannikovové v její nepřítomnosti 8,5 roku vězení

Moskevský soud vyměřil trest ve výši 8,5 roku vězení bývalé novinářce ruské státní televize Marině Ovsjannikovové, kterou shledal vinnou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Učinil tak v její nepřítomnosti, neboť žurnalistka z Ruska uprchla a žije v zahraničí. Informovala o tom dnes ruská média. Ovsjannikovová se loni stala známou svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

Hunter Biden odmítl vinu v případu nákupu zbraně, požádá o zamítnutí obžaloby

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, dnes u soudu odmítl vinu poté, co byl obžalován ze tří zločinů spojených s nákupem a držením střelné zbraně v roce 2018. Jeho právník zároveň avizoval žádost o smetení případu ze stolu na základě americké ústavy. Informovala o tom agentura AP, podle níž věc směřuje k hlavnímu líčení na pozadí předvolební kampaně, v níž bude Biden starší usilovat o znovuzvolení prezidentem.

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, krok kritizovala Moskva

Arménský parlament dnes ratifikoval přistoupení země k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Informovaly o tom světové agentury. Plán Jerevanu připojit se k ICC, jenž před časem vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, už dopředu kritizovala Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil krok Jeveranu za nekorektní z hlediska bilaterálních vztahů.