Reklama

Proč se tradičně cvičí 108 Pozdravů slunce

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Pozdrav slunce je sledem jógových pozic cvičených v konzistentním pohybu. Nejčastěji se s ním setkáte při Vinyasa józe. V sanskrtu jsou Pozdravy slunce označovány jako „Surya Namaskar“ a byly tradičně praktikovány tak, aby vítaly nový den. Proč cvičíme 108 Pozdravů slunce?

V sanskrtu lze výraz vinyasa přeložit jako „spojování dechu s pohybem v nepřetržitém proudu“. Pozdravy slunce jsou tedy fyzicky náročné a jsou vynikajícím kardiovaskulárním tréninkem. Kromě fyzického cvičení je toho ale mnohem více, co nám Pozdravy slunce přinášejí.

Přečtěte si o původu Pozdravu slunce a jak ho cvičit.

Jaký je význam čísla 108

Číslo 108 je nejen významné, ale i posvátné. Objevuje se v mnoha oborech od astronomie po jógu. Najdeme ho často ve starověkých posvátných textech: například existuje 108 upanišád a 108 tanter. V numerologii se 108 rovná 9, což symbolizuje univerzální lásku, věčnost a probuzení. V ajurvédě je na těle 108 posvátných bodů. V astronomii je vzdálenost mezi Sluncem a Zemí zhruba 108krát větší než průměr Slunce. Řetězec korálků mala obsahuje 108 korálků, které se používají k počítání během meditace.

Kdy lidé cvičí 108 Pozdravů slunce

Pozdravy slunce lze praktikovat kdykoli a s jakoukoli frekvencí. 108 opakování této sekvence je určeno pro změnu ročních období – tj. zimní a letní slunovrat, jarní a podzimní rovnodennost.

Hlubší význam těchto každoročních milníků

Během rovnodennosti jsou den a noc stejně dlouhé. Jarní rovnodennost představuje čas znovuzrození a nových začátků, což je skvělý čas na detoxikaci těla. Podzimní rovnodennost je zase časem k uzemnění před zimou. Letní slunovrat se označuje jako čas oslav. Mnoho kultur má svátky oslavující slunce a jeho životodárnou energii. Léto znamená čas, kdy je všechno v plném květu. Zimní slunovrat symbolizuje smrt a znovuzrození – nové začátky.

Někteří jogíni rádi praktikují 108 Pozdravů slunce pro nový rok a pro další velké životní události, jako je manželství nebo narození v rodině.

Proč cvičit 108 Pozdravů slunce

Předpokládá se, že oheň (vnitřní teplo), který během této praxe vytvoříte, očistí, detoxikuje a dostane vás více do kontaktu se sebou samým. 108 opakování této sekvence má mnoho výhod. Zahřívají tělo a aktivují pránu, životní energii.

108 Pozdravů slunce
Pozdravy slunce aktivují pránu, životní energii.

Tady je 6 věcí, které se naučíte, když si zacvičíte 108 Pozdravů slunce:

1. Jste silnější, než si myslíte

108 opakování sekvence je hodně. Pravděpodobně se vám to nepodaří na poprvé. Bez ohledu na celkový počet budete překvapeni svou silou a počtem opakování, který jste zvládli.

2. Negativní energie vás nedefinuje

Negativní energie může zůstat uvězněna v těle. Pozdravy Slunce aktivují zaseknutou energii, pomáhají vám pohybovat se v ní, a nakonec pustí věci, které vám již neslouží. Uvolňování negativní energie je důležitým krokem na cestě ke štěstí a tato praxe vám ukáže, že máte sílu uvolnit cokoli, co vás drží zpátky.

3. Máte sílu posunout svou perspektivu

Pokud cvičíte s pozitivní mantrou, můžete vidět výrazné změny ve vaší náladě a perspektivě. Zaměření na pozitivitu při cvičení má sílu změnit celý váš pohled na svět.

4. Můžete najít uzemnění uprostřed jakékoli výzvy

Opakování a rituál 108 Pozdravů slunce poskytne pocit uzemnění vaší osoby. Pamatujte, že Pozdravy slunce jsou pojmenovány na počest životních cyklů.

5. Objevíte svůj vnitřní pohon

Objevíte emoce a pocity, o kterých jste nevěděli, že existují (nebo o kterých jste si mysleli, že jsou dávno pryč). Možná zjistíte, co vás inspiruje.

6. Budete mít více energie

Jakmile dokončíte Pozdravy slunce, pocítíte nárůst energie. Tyto sekvence totiž generují pránu. Budete se cítit celkově energičtější, bdělejší a silnější.

108 Pozdravů slunce
Opakování Pozdravů slunce přináší mnoho benefitů.

Cílem je odcvičit 108 opakování. Nicméně poslouchejte své tělo a pokud se na to nebudete cítit, klidně jich odcvičte méně. Najděte si klidné místo, daleko od vašeho mobilního telefonu a dalších zařízení, abyste se mohli soustředit a cvičit bez přerušení. Poslouchejte své tělo a podle potřeby upravte pózy. Nezapomeňte na vědomé dýchání a udělejte si pauzu kdykoliv potřebujete.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama