Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Proč je průsmyk Valbona v Albánii jednou z nejlepších túr na Balkáně

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Albánské Alpy jsou pro mnoho cestovatelů stále poměrně neznámé. A právě proto je túra z Valbony do údolí Theth tak jedinečná. Sbalte si batoh a objevte tuto stezku s úžasnými výhledy na netknutou přírodu.

  Jak se dostat na stezku

  Trek začíná ve vesnici Valbona. Ideální je strávit noc ve Skadaru, v 6 hodin rán vyrazit autobusem do přístaviště trajektu na jezeře Koman. Pak jeďte trajektem do Fierzy a dalším autobusem do Valbony. Túra sama o sobě trvá zhruba šest hodin, takže strávit noc ve Valboně je také dobré rozhodnutí. Najdete tu mnoho možností ubytování od kempů po hotely.

  Na treku

  Stezka skrze průsmyk Valbona ve skutečnosti začíná na konci vesnice Rrogam. Tam se dostanete buď pěšky z Valbony, nebo můžete požádat někoho ve vašem hotelu, aby vás tam odvezl (většinou zaplatíte asi pět eur). Stezka z Valbony do Thethu je jasně značena, existuje k ní mapa i informační brožura. Celá túra je dlouhá 9,5 km (asi šest hodin), s maximálním převýšením 1815 metrů a minimálním převýšením 800 metrů.

  Celá cesta je značena bílo-červeno-bílými čarami, které vás vedou správným směrem. Kromě docela strmého a namáhavého výstupu na vrchol to není náročná túra. Ujistěte se, že máte dobré turistické boty, dostatek vody a něco k jídlu pro tolik potřebnou přestávku na oběd.

  Od listopadu do května je stezka uzavřena. Pokud patříte k těm turistům, kteří mají rádi samotu, zkuste si výlet naplánovat na říjen, kdy je mírné počasí a listy jsou úžasně zbarvené do žluta a červena. A hlavně zde nepotkáte moc dalších turistů.

  Od skal až po zelené pastviny

  Jak se dá očekávat, průsmyk Valbona je naprosto ohromující túra, kde vás budou doprovázet krásné výhledy na hory všude kolem. Nebuďte překvapeni, když narazíte na pastýře, kteří přivedli své stádo do hor na pastvu, protože Albánie má stále velmi silnou venkovskou kulturu.

  Od začátku do konce se scenérie mnohokrát mění od skalnatých horských cest přes zelené pastviny, husté bukové lesy až po vesnické cesty s kravami pasoucími se na svěží zelené trávě okolo. Jedním z nejzajímavějších míst na trase je samozřejmě samotný průsmyk, kde je výhled na údolí Valbona na jedné straně a údolí Theth na straně druhé.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS