Reklama
4.2 C
Czech
Úterý 10. března 2026
ZprávyPrinc Philip má "infekci", zůstane několik dní v nemocnici

Princ Philip má „infekci“, zůstane několik dní v nemocnici

Buckinghamský palác oznámil, že 99letý manžel britské královny princ Philip má blíže nespecifikovanou infekci. V londýnské nemocnici, kam ho přijali před týdnem, zůstane ještě několik dní, píše CNN, BBC a další servery.

Vévoda z Edinburghu zůstává v nemocnici Krále Edwarda VII., kde podstupuje léčbu infekce. Je v pořádku a na léčbu reaguje dobře. Neočekává se však, že by nemocnici opustil v příštích několika dnech,“ uvedl Buckinghamský palác. Vévoda byl hospitalizován v úterý, protože se necítil dobře. Podle BBC jeho obtíže nesouvisí s koronavirem: princ Philip i královna Alžběta II. byli očkováni už před měsícem.

Jeho vnuk princ William řekl médiím v pondělí, že se princ Philip cítí dobře. „V nemocnici se o něj starají,“ prohlásil na cestě do očkovacího centra v Norfolku. Televize Sky News dnes citovala vévodova nejstaršího syna prince Edwarda, který řekl, že s tátou mluvil. „Cítí se velmi dobře a těší se domů,“ řekl s tím, že rodina drží vévodovi palce. „Různí lidé nám posílají vskutku hezké zprávy. Přeposíláme mu je, velmi si toho cení. Stejně jako my,“ řekl Edward.

Na návštěvě byl i princ Charles

Vévodu byl podle BBC navštívit i princ Charles, který v sobotu strávil v nemocnici půl hodiny. Jeho mluvčí poté uvedl, že se princ Charles po návštěvě nemocnice vrátil do své rezidence v Highgrove v Gloucestershiru.

Princ Philip se v červnu dožije stovky. Z veřejného života se stáhl v roce 2017, kdy odešel oficiálně do důchodu. Od té doby byl v nemocnici několikrát, naposledy před vánoci 2019. Zdroj z Buckinghamského paláce médiím řekl, že vévodův stav nebyl před hospitalizací vážný a že do nemocnice došel bez cizí pomoci. Princ je známý pro svůj střídmý styl života a železné zdraví.

Královský pár tráví poslední dobou většinu času ve svém sídle ve Winsdoru. Královna i princ se z Buckinghamského paláce odstěhovali na venkov už loni na jaře, kdy začala první vlna koronaviru. Zde tráví lockdown pouze s malým počtem personálu. Královna nedávno pasovala na rytíře bývalého letce Tony Johnstona-Burta při privátním ceremoniálu, kde se musely dodržovat rozestupy. Bylo to poprvé v tomto roce, kdy se tváří v tvář setkala s někým cizím.

Reklama

Doporučujeme

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.

Čínské ceny rostly nejrychleji za víc než tři roky

Čínské spotřebitelské ceny v únoru zrychlily růst na 1,3 procenta meziročně a dostaly se nejvýš od ledna 2023. Pomohly jim oslavy lunárního nového roku, dražší ropa i silnější poptávka po elektronice spojené s umělou inteligencí. Zároveň se mírně zmírnil i tlak na průmyslovou deflaci, která čínskou ekonomiku svírá už déle než tři roky.

Poprvé od ruské invaze. Ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel

Ceny ropy v neděli pokračovaly v rekordním růstu kvůli více než týden trvající izraelsko-americké válce proti Íránu. Poprvé od útoku Ruska na Ukrajinu v roce 2022 překročily hranici sta dolarů za barel. Pokud boje neskončí v průběhu března, uvidíme rekordní zdražování této komodity, varují analytici.

Rostlinná mléka mají menší ekologickou stopu než kravské

Stále více lidí sahá po rostlinných náhradách mléka. Důvody jsou různé. Někdo řeší klima, jiný zdraví nebo chuť. Nabídka je dnes široká. Na trhu najdeme sójové, ovesné, mandlové, rýžové i kokosové nápoje. Otázka ale zůstává stejná. Jsou opravdu šetrnější k planetě než klasické kravské mléko?

Americký úder na loď v Pacifiku zabil šest lidí

Americká armáda v neděli zaútočila na loď ve východní části Tichého oceánu a zabila šest lidí. Šlo o další zásah v kampani namířené proti plavidlům, která Washington spojuje s pašováním drog po moři. Počet obětí těchto útoků tím vzrostl na více než 150.

Quentin Tarantino připravuje svou první divadelní hru

Quentin Tarantino se pouští do nového projektu, který tentokrát nebude patřit filmovému plátnu. Slavný režisér připravuje vlastní divadelní hru, jež má podle dostupných informací čerpat z tradice britské komedie. Pokud vše půjde podle plánu, jeho první divadelní počin by mohl zamířit na londýnské jeviště.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama