SportPřed rokem tragicky zemřel basketbalista Kobe Bryant! Pořád tomu nemůžu uvěřit, smutní...

Před rokem tragicky zemřel basketbalista Kobe Bryant! Pořád tomu nemůžu uvěřit, smutní bývalý týmový kolega

Přesně před jedním rokem se sportovní scéna zahalila do černé barvy. Po pádu helikoptéry navždy opustil svět ve věku 41 let legendární basketbalista Kobe Bryant. Odkaz jednoho z nejlepších hráčů všech dob stále setrvává v živé paměti jeho bývalých kolegů. „Říká se, že čas léčí. Ale stále je příliš brzy,“ smutní LeBron James.

Jméno Kobe Bryant není v kruzích sportu žádnou neznámou. Spíš právě naopak. Legenda basketbalu, pětinásobný vítěz NBA, k tomu navíc dva triumfy na olympijských hrách. 198 cm vysokého rodáka z Philadelphie znali všichni pod přezdívkou „Mamba“ a i rok po jeho smrti na něj v dobrém vzpomínají.

Co se vlastně 26. ledna 2020 přihodilo? Bryant letěl s dcerou a dalšími sedmi lidmi na palubě helikoptérou v kalifornské oblasti Calabas. Hustá mlha ale zapříčinila, že pilot narazil v rychlosti 300 kilometrů v hodině do strmého srázu. Basketbalista tragédii nepřežil a štěstí neměla ani jeho dcera spolu se zbývajícími pasažéry.

Bryant působil 20 let na palubovce LA Lakers a ti mu v předešlé sezoně poslali do nebe ten nejkrásnější dárek. „Když se tragédie stala, řekli jsme si: Dokažme to pro něj! A podle toho jsme se celou sezonu řídili. Měli jsme důvod bojovat ještě víc a nakonec jsme dokázali zvítězit,“ vzpomíná Anthony Davis, který s Lakers vloni předčil ve finále nejslavnější basketbalové ligy světa Miami.

„Už je to rok, ale pořád mám problém uvěřit, že tu není,“

dodal Davis.

Sportovní ztráta to byla obrovská a rok 2020 byl náročný i z tohoto hlediska. Naposledy vydechli kromě basketbalisty Bryanta třeba fotbalisté Maradona nebo Rossi. Ze smutku nad ztrátou legendy se po roce stále dostává i LeBron James. „Každý jednou zemře, ale legendy neumírají. A Kobe je přesně takový případ. Stále ho reprezentujeme,“ prohlásil o víkendu.

„Tohle téma je pro mě hrozně nepříjemné, ještě nikdy jsem o jeho smrti nehovořil a pořád nejsem připravený,“ nechal se slyšet další hráč Lakers Marc Gasol.

Los Angeles mluví o smrti legendárního Bryanta jen těžko. Stále však žije v jeho vzpomínkách. Když se totiž hráči Lakers před zápasy scházejí v hloučku a předávají si poslední pokyny, končí vždy jejich setkání jedním prostým heslem: „Mamba“!

Doporučujeme

Syfilis a kapavka jsou v Evropě na rekordním vzestupu

Evropa čelí výraznému nárůstu pohlavně přenosných infekcí, prim hrají zejména syfilis a kapavka. Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dosáhly případy kapavky a syfilisu v roce 2024 nejvyšších hodnot za více než deset let.

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard Kč). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Uvedla to v dokumentu, který předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli plánovanému vstupu na burzu. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.

Lotyšsko opět hlásí průnik dronu do svého vzdušného prostoru

Vzdušný prostor Lotyšska narušil nejméně jeden dron, uvedla dnes dopoledne lotyšská armáda. Jde o další z řady bezpilotních letounů, které v posledních dnech a týdnech vzbudily obavy v pobaltských státech, jež v některých případech přisuzují vinu za jejich přelety Ukrajině. Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyzval Ukrajinu, aby byla přesnější při využívání dronů, jimiž v reakci na ruskou agresi útočí na ruské cíle.

Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie

Německý kancléř Friedrich Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie. Učinil to v dopise zaslaném do Bruselu, o kterém dnes informovala agentura DPA. Reagoval přitom na žádost Ukrajiny o rychlé přijetí do evropského bloku. Plné členství a hlasovací práva v unii by Kyjev zatím podle Merzova návrhu dostat neměl.

Dva mrtvé si vyžádal dronový útok na ruskou Syzraň

Dva mrtvé a několik raněných si v noci na dnešek vyžádal dronový útok na město Syzraň v ruské Samarské oblasti. Oznámil to na platformě Telegram gubernátor oblasti Vjačeslav Fedoriščev. Ve městě je podle agentury Reuters velká rafinerie na zpracování ropy. Naopak na Ukrajině byli v noci na dnešek zabiti dva lidé při ruských útocích.

Samsung se na poslední chvíli vyhnul stávce. Ve hře byl globální trh s čipy

Odbory pozastavily stávku naplánovanou na čtvrtek po dosažení předběžné dohody se společností Samsung. Koncem května proběhne hlasování o jejím přijetí. Jihokorejští představitelé měli obavy z dopadů stávky na polovodičový trh. Jednání mezi odbory a Samsungem vedl ministr práce a zaměstnanosti Kim Young-hoon.

Napětí mezi Netanjahuem a Trumpem roste. Přou se o další postup proti Íránu

Americký prezident Donald Trump měl v úterý napjatý telefonát s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o budoucnosti války s Íránem. Zatímco Trump chce zjistit, zda lze dohody dosáhnout diplomacií, Netanjahu prosazuje agresivnější přístup. Íránský prezident Masúd Pezeškijan upozornil, že urovnání je možné dosáhnout pouze diplomatickou cestou.

Angelina Jolie se vrací s nejosobnějším filmem své kariéry

Angelina Jolie představila trailer k novému filmu Couture, který ji vrací do hlavní role po delší pauze. Drama z prostředí pařížského týdne módy ale nesází jen na luxusní kulisy a romantiku. Herečka v něm otevírá i téma, které se jí bolestivě dotklo v osobním životě.

Vrah pákistánské influencerky Sany Yousaf dostal trest smrti

Pákistánský soud odsoudil k trestu smrti třiadvacetiletého Umara Hayata za vraždu sedmnáctileté influencerky Sany Yousaf. Případ, který loni otřásl zemí, vyvolal rozsáhlou veřejnou debatu o bezpečnosti žen a nenávisti vůči tvůrkyním obsahu na sociálních sítích.

Billy Joel kritizuje připravovaný životopisný film o svých začátcích

O Billym Joelovi vzniká nový film, jenže slavný hudebník se od něj veřejně distancuje. Projekt Billy & Me má nabídnout pohled na jeho začátky, ale vzniká bez souhlasu samotného zpěváka. Joel teď tvůrce veřejně kritizoval a upozornil, že film nemá práva na jeho hudbu ani životní příběh.

Včely drží krajinu pohromadě, ne jen výrobu medu

Na Den Země a Světový den včel se znovu objevují hesla o tom, že bez včel lidstvo nepřežije. Realita je složitější, ale o to zajímavější. Včely totiž nehrají klíčovou roli jen v zemědělství. Udržují také pestrost krajiny, fungování ekosystémů a velkou část rostlin, na kterých závisí další druhy. Největší problém přitom nemají včely medonosné, ale divocí opylovači.

Arsenal po 22 letech ovládl Premier League

Arsenal je po dvaadvaceti letech znovu mistrem Anglie. O titulu rozhodla remíza Manchesteru City 1:1 na hřišti Bournemouthu, která přišla jen den po výhře londýnského klubu 1:0 nad Burnley. Tým Mikela Artety tak získal titul už kolo před koncem sezony.

KOMENTÁŘ: Výnos na dluhopisech USA je nejvyšší od roku 2007. Co to znamená pro ekonomiku?

Když rostou výnosy na investicích, je to přece dobrá zpráva, že? U dluhopisů to úplně neplatí. Výnosy na amerických státních dluhopisech s 30letou splatností jsou teď nejvyšší od roku 2007, kdy svět zažíval úsvit globální krize. Proč to může být problém?

Ukrajina uvedla, že zasáhla rafinerii v ruské Nižegorodské oblasti

Ukrajinská armáda uvedla, že zasáhla rafinerii v Kstovu v ruské Nižegorodské oblasti. Ruské úřady hlásí požár v průmyslových objektech, který podle nich způsobil pád trosek dronů. Podle ruského ministerstva obrany zasáhly poslední ukrajinské útoky opět většinu západního a středního Ruska.

Rusko zveřejnilo záběry z nácviku odpalu jaderné hlavice

Rusko dnes zveřejnilo záběry, které podle něj zachycují vojáky při přepravě jaderné hlavice k taktickým raketovým systémům Iskander-M, jejich nakládání a přesun na odpalovací pozice. Jde o součást rozsáhlého cvičení ruských jaderných sil, informovala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama