DomácíPraha zasáhla proti nelegálním předzahrádkám na Staroměstském náměstí

Praha zasáhla proti nelegálním předzahrádkám na Staroměstském náměstí

Praha začala likvidovat nelegální restaurační předzahrádky v centru města. Tyto zahrádky provozovala firma K.V.P. Gastro, a to i přes neplatnou smlouvu a rozhodnutí soudu. Prostor zabíraly bez povolení déle než dva roky, přičemž město kvůli jejich existenci přicházelo o nemalé částky.

Předzahrádky u orloje na Staroměstském náměstí se měly odstranit už v roce 2022, kdy firma dostala od magistrátu výpověď. Přestože se K.V.P. Gastro proti rozhodnutí bránila soudně, nakonec neuspěla. „Smluvní pokuta je stanovena při porušení této povinnosti na částku 10 tisíc korun denně,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Po více než 800 dnech od výpovědi dosáhla částka pokuty přes osm milionů korun.

Rozebírání předzahrádek začalo letos v září. Technická správa komunikací, městská firma, která zajišťuje technické služby pro Prahu, odstranila konstrukce a odpojila plynové a elektrické přípojky. Na místě asistovala městská policie, která situaci monitorovala. Předzahrádky patřící restauracím, jako je El Toro Negro, musely zmizet.

Podle Manuálu pro kultivovanou Prahu, který určuje, jak mají restaurační zahrádky v historickém centru vypadat, předzahrádky firmy K.V.P. Gastro narušovaly vzhled památkově chráněného území. Zakrývaly například oblouky podloubí. „Robustní mobilní markýzy v tomto případě znehodnocují architektonické působení domů,“ uvádí dokument.

Pražští politici slibují, že situaci už budou řešit efektivněji. „Město má obecně často problém, když chce odstranit něco z veřejného prostoru, co tam být nemá. Všechno musí jít přes soudy,“ vysvětlil radní Adam Zábranský. V tomto případě se Praha 1 a magistrát snažily rychleji využít možností dopravního odboru, který má rychlejší postupy pro odstraňování nelegálních záborů.

Firma K.V.P. Gastro, která dosud na webu nekomunikuje, se pokoušela své postavení udržet soudními cestami, ale neuspěla. Město si slibuje, že díky razantnějšímu přístupu podobné problémy zmizí, a historické centrum bude přístupnější jak pro turisty, tak místní obyvatele.

Doporučujeme

Spojené státy stáhly po operaci proti IS z Nigérie většinu svých vojenských sil

Spojené státy stáhly z Nigérie většinu vojenských sil, které nasadily při nedávné společné operaci proti bojovníkům teroristické organizace Islámský stát (IS). Nyní na žádost Abuji poskytují zpravodajskou podporu, uvedl podle agentury Reuters velitel velitelství amerických sil pro Afriku (AFRICOM) Dagvin Anderson.

Interpol pátrá po 39leté Ukrajince, je podezřelá z bombovému útoku v Monaku

Mezinárodní policejní organizace Interpol pátrá po devětatřicetileté Ukrajince Anastasiji Berezovské. Organizace to dnes oznámila na svém webu. Žena je podezřelá z bombového útoku, při kterém byl v pondělí zraněn ukrajinský oligarcha Vadym Jermolajev a další dva lidé. Vyšetřovatelé podle médií nevylučují, že za útokem stála cizí mocnost.

Havaj testuje silnice z plastového odpadu a rybářských sítí

Havaj hledá nové využití pro plastový odpad, který by jinak končil na skládkách nebo v oceánu. Výzkumníci zkoušejí přimíchávat recyklované plasty a vyřazené rybářské sítě do asfaltových směsí. První výsledky naznačují, že takové silnice neuvolňují více mikroplastů než běžné vozovky a mohou pomoci řešit dva problémy najednou, plastový odpad i mořské znečištění.

Sběratele vinylů děsí vlna veder. Mohou vysoké teploty zničit jejich desky?

V červnu velkou část Evropy sežehla tepelná kupole. Teploty místy dosahovaly až 40 stupňů Celsia. Takové extrémy vyvolávají obavy o zdraví. Nervózní jsou ale i vášniví sběratelé desek. Obávají se, že extrémní teploty mohou jejich vinyly poškodit či zničit.

USA se obávaly, že Izrael spáchá atentát na íránské vyjednavače

Američtí činitelé se obávali, že se Izrael chystá spáchat atentát na íránské vyjednavače, zatímco s nimi Spojené státy na jaře vedly citlivá jednání, při nichž dojednaly dočasnou mírovou dohodu. S odkazem na stávající a bývalé zástupce USA o tom napsal zpravodajský web deníku The New York Times (NYT).

Američané vzdávají hledání práce. Participace na trhu klesla nejníže za 50 let

Nezaměstnanost v USA klesla, ale není to dobrá zpráva. Část americké populace totiž přestala hledat zaměstnání, což znamená, že vypadla z trhu práce. Klesající nezaměstnanost tedy maskuje slabost trhu práce. Roli v tom hraje stárnoucí populace, zmenšující se populace migrantů a nepříznivá ekonomická situace.

Ukrajinské a ruské úřady informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Nejméně čtyři lidé, včetně dítěte a jeho matky, přišli o život při ruském útoku v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, další oběť je hlášena z Dněpropetrovské oblasti, uvedly místní úřady. Gubernátoři regionů na západě Ruska informují o dvou obětech ukrajinských útoků. V Kyjevě je dnes smutek za oběti čtvrtečního útoku, jejichž počet po vyproštění tří těl z trosek stoupl na tři desítky. Ale další lidé, včetně patnáctileté dívky, se dosud pohřešují.

Krvavější než Stalingrad: Válka na Ukrajině dosáhla temné bilance

Válka na Ukrajině je krvavější než bitva o Stalingrad. S takto temnou bilancí přišlo Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Podle něj dosáhl počet obětí konfliktu 2 milionů, přičemž válka je mnohem nákladnější pro Rusko než Ukrajinu. Ani přes obrovské ztráty boje nepolevují.

Moldavský premiér překvapivě oznámil rezignaci, důvod neupřesnil

Moldavský premiér Alexandru Munteanu dnes překvapivě oznámil rezignaci, v čele vlády byl od loňského listopadu. Jeho odstoupení znamená pád celé vlády. Premiér neupřesnil, proč se takto rozhodl, uvedla agentura Reuters.

Výbuch v kavárně v Damašku zabil nejméně devět lidí

Nejméně devět obětí a dvacet zraněných si vyžádal čtvrteční výbuch v kavárně v centru Damašku. Podle prvních zjištění explodovala podomácku vyrobená nálož, k odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, pátrání pokračuje

Počet potvrzených obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, uvedla podle světových agentur ve čtvrtek večer (dnes nad ránem SELČ) prozatímní prezidentka Delcy Rodríguez. Pátrání po přeživších po otřesech z 24. června stále pokračuje, dodala politička, podle níž živel zcela zničil 189 domů. Pohřešováno je několik desítek tisíc lidí.

Hasiči na jihu Francie bojují s požáry, ty podle úřadů spálily přes 1200 hektarů

Stovky hasičů dnes na různých místech ve Francii bojovaly proti lesním požárům. Ty zasáhly především jižní část země. Přes 3000 lidí bylo evakuováno u obce Canet-en-Roussillon na jihozápadě. Pod kontrolu se podařilo dostat požáry u Marseille, kde premiér Sébastien Lecornu řídil zasedání krizového štábu. Podle něj lesní požáry zničily ve Francii 8700 hektarů půdy, z toho 1200 hektarů jen za středu.

Jedenáctiletý hoch v Thajsku narazil v pickupu do skupiny buddhistických mnichů, devět jich zabil

Tragická dopravní nehoda v severovýchodním Thajsku si vyžádala životy devíti buddhistických mnichů. Další účastníci náboženského procesí utrpěli vážná zranění poté, co do skupiny narazil pickup, který podle policie řídil jedenáctiletý chlapec.

Madonna vydává pokračování slavného alba Confessions

Madonna vydává album Confessions II a znovu se vrací k energii klubů, tanečních beatů a nočního New Yorku. Novinka navazuje na její desku Confessions on a Dance Floor z roku 2005 a první ohlasy ji řadí mezi její nejsilnější alba za poslední dvě dekády.

Strany německé vlády se dohodly na velkém reformním balíku

Strany německé vlády se dohodly na velkém reformním balíku. Obsahuje změny v sociálním a zdravotním systému, důchodovou reformu či změny v dani z příjmu. Na tiskové konferenci to dnes oznámili předsedové vládních stran včetně kancléře Friedricha Merze. Cílem reforem je oživit německé hospodářství, které se v posledních letech potýká s problémy, a zvýšit tak i podporu současné vlády. Podle průzkumů by nyní volby vyhrála strana Alternativa pro Německo (AfD), kterou tajná služba loni označila za prokazatelně pravicově extremistickou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama