Více
  3.2 C
  Czech
  Čtvrtek 8. prosince 2022

  Sněhové pusinky a ovoce na věži katedrály? To je Sagrada Família

  Když byl v roce 1882 položen základní kámen baziliky a chrámu Sagrada Família, nikdo ze zúčastněných asi neočekával, že její dokončení bude trvat více než jedno století. Seznamte se s touto kontroverzní barcelonskou stavbou.

  O rok později projektu ujal katalánský architekt Antoni Gaudí, který se proslavil svým jedinečným pohledem na hnutí Modernista. Zrušil původní novogotické designové plány a vyměnil je za honosnější vizi, jakou před tím svět nikdy neviděl.

  Obtíže při stavbě

  Gaudí vytrvale pracoval na svém mistrovském díle, dokud nezemřel po srážce tramvají v roce 1926. V té době bylo dokončeno odhadem 15 až 25 procent stavby, včetně krypty, stěn apsidy, portálu a věže. Od té doby se řada architektů pokusila pokračovat v jeho odkazu. Není divu, že pokrok v konstrukci Sagrada Família za posledních více než 130 let čelil několika neúspěchům. Vandalismus v roce 1936 po vypuknutí španělské občanské války měl za následek zničení mnoha částí, jejichž autorem byl Gaudí. Sakristie byla zničena při požáru v roce 2011.

  Po dokončení bude kostel sestávat ze tří hlavních fasád, z nichž dvě – fasáda Passion a fasáda Narození Páně – jsou již dokončeny, zatímco výstavba fasády Glory stále pokračuje. Hodně ze zdobené fasády Narození Páně dokončil sám Gaudí.

  Sagrada Família čelí kritice

  Vyzáblé, zmučené postavy, vyřezávané Josepem Maria Subirachsem, se setkaly s pravděpodobně nejtvrdší kritikou. Webové stránky kostela brání design a tvrdí, že jeho grafická podstata zůstává věrná původní Gaudího vizi fasády, která měla evokovat strach. Fasáda Glory, která má být největší a nejpůsobivější ze všech tří, byla zahájena v roce 2002. Vnitřek kostela je definován sloupy, které se táhnou jako větve stromů směrem ke stropu. Gaudího lásku k přírodě a její vztah k náboženství lze vidět v celé řadě řezbářských prací.

  Gaudího plány také požadovaly 18 věží, z nichž osm je úplných, stejně jako četné věže, kaple, portály a další interiérové ​​prvky. Až bude postavena nejvyšší věž, která symbolizuje Ježíše Krista, stane se Sagrada Família nejvyšší církevní budovou na světě.

  Říká se, že Sagrada Família je Gaudího velkolepým opusem. On sám o jejím nedokončení prohlásil: „Není důvod litovat, že kostel nemohu dokončit. Zestárnu, ale ostatní přijdou za mnou. Vždy musí být zachován duch díla, ale jeho život musí záviset na generacích, se kterými žije a do kterých je vtělen.“

  Přestože je stavba nedokončená, každoročně ji navštíví přibližně 2,8 milionu návštěvníků.

  Co byste měli vědět

  Nejlepší je navštívit katedrálu brzy ráno nebo pozdě večer, když slunce prosvítá skrz vitrážová okna na stěnách, které naplňují kostel paletou barev. Pravděpodobně také strávíte méně času čekáním a nebudete si interiér prohlížet v davu návštěvníků. Časové vstupenky jsou k dispozici předem, tak jich využijte.

  Stavba ikonického (ale kontroverzního) barcelonského kostela by měla být dokončena v roce 2026 – sto let po smrti jeho architekta. Přesto některé odhady říkají, že výstavba bude pokračovat až do 40. let 21. století.

  Sledujte nás na sítích

  McGregor o sobě dal znovu vědět. Pustil se do soupeře, který leží v nemocnici

  Do klece vlezl naposledy v červenci roku 2021, od té doby o sobě ale dává vědět snad čím dál víc. A to zejména příspěvky a komentáři na sociálních sítích. Conor McGregor si nebere servítky, ať jde téměř o kohokoliv. A když má možnost urazit svého přemožitele, neváhá. Je mu v tu chvíli úplně jedno, že Dustin Poirier zrovna leží v nemocnici.

  Už žádná karanténní centra. Čína se učí s covidem žít

  Čína ve středu oznámila, že lidé pozitivní na infekci covid-19 smějí zůstat v domácí karanténě místo státních karanténních center. Upravila také blokace rizikových oblastí a fungování škol.

  NEJNOVĚJŠÍ

  McGregor o sobě dal znovu vědět. Pustil se do soupeře, který leží v nemocnici

  Do klece vlezl naposledy v červenci roku 2021, od té doby o sobě ale dává vědět snad čím dál víc. A to zejména příspěvky a komentáři na sociálních sítích. Conor McGregor si nebere servítky, ať jde téměř o kohokoliv. A když má možnost urazit svého přemožitele, neváhá. Je mu v tu chvíli úplně jedno, že Dustin Poirier zrovna leží v nemocnici.