Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Podle tchajwanského ministra zahraničí se Čína připravuje na invazi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tchajwanský ministr zahraničí dnes řekl, že Čína používá stále trvající cvičení, které zahájila v reakci na návštěvu Tchaj-wanu předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, jako záminku k přípravě na invazi. Představitelé USA však útok na ostrov v nadcházejících dvou letech neočekávají, píše Reuters. Čína se může pokusit o sjednocení i nevojensky, uvádí BBC.

  Ministr zahraničí Tchaj-wanu Joseph Wu dnes na tiskové konferenci v hlavním městě Tchaj-pej oznámil, že ostrovní stát se Číny i přes pokračující vojenská cvičení, při nichž síly komunistického státu nerespektují střední linii v Tchajwanské úžině, nezalekne.

  Wu také obviňuje Čínu, že využila cvičení k přípravám na agresi. „Čína využila cvičení… k přípravě na invazi na Tchaj-wan,“ cituje agentura Reuters tchajwanského ministra zahraničí.

  „Čína provádí rozsáhlá vojenská cvičení, odpaluje rakety, provádí kybernetické útoky, dezinformační kampaně a ekonomický nátlak ve snaze oslabit veřejnou morálku na Tchaj-wanu,“ pokračoval Wu.

  Americký prezident Joe Biden v pondělí řekl, že se o Tchaj-wan neobává, ale kroky Číny v regionu jej znepokojují.

  Nejmenovaný vysoký představitel Pentagonu řekl, že Washington v nadcházejících dvou letech invazi čínských sil na Tchaj-wan neočekává.

  Podle stanice BBC News se navíc Čína může pokusit o sjednocení nevojenskou cestou, například posílením ekonomických vazeb. V případě vojenské konfrontace je ovšem Tchaj-wan odkázán na USA. Čínské síly totiž ty tchajwanské výrazně převyšují.

  Vojenská cvičení pokračují

  Čína investuje do své armády více prostředků než kterákoli jiná země kromě USA. V případě útoku na ostrovní stát by mohla čerpat z námořních a leteckých sil, raketových technologií a kybernetických dovedností.

  Západní experti předvídají, že Tchaj-wan by se mohl pokusit zabránit ve vylodění čínských obojživelných sil na pobřeží s pomocí raketových sil, dělostřelectva, případně dalšími prostředky. Postup invazních vojsk by mohl zpomalit při čekání na pomoc zvenčí také partizánským bojem.

  Spojené státy udržují formální vztahy spíše s Čínou než s Tchaj-wanem, přičemž diplomaticky se drží politiky „jediné Číny“. V květnu ale Biden oznámil, že v případě napadení Tchaj-wanu Spojené státy vojensky zasáhnou.

  Vojenská cvičení Lidové osvobozenecké armády začaly ve čtvrtek v reakci na návštěvu Tchaj-wanu americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. Manévry měly skončit v neděli, Peking ovšem oznámil další cvičení zaměřená na protiponorkové a námořní útočné operace.

  To potvrdilo obavy některých bezpečnostních analytiků a diplomatů, že bude Čína na tchajwanskou obranu i nadále vyvíjet tlak.

  Cvičení zahrnovala simulovanou blokádu a útok na ostrov, plus útoky na pozemní i námořní cíle. Některé z balistických střel údajně čínská armáda odpálila nad Tchaj-wanem.

  Tchaj-wan dnes zahájil vlastní vojenské cvičení, které zahrnuje střelbu z houfnic do moře.

  Peking rovněž uvalil na Tchaj-wan, jehož si nárokuje, obchodní sankce. Na ostrov přerušil dodávky písku. Z ostrova přestane dovážet citrusové ovoce a některé mořské ryby. Také přestane s USA spolupracovat v klíčových oblastech, včetně námořní bezpečnosti a klimatu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS