Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Čína pokračuje ve vojenském cvičení kolem Tchaj-wanu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čínská armáda v pondělí oznámila, že vojenská cvičení ve vodách a vzdušném prostoru kolem Tchaj-wanu budou pokračovat. Stalo se tak den po plánovaném ukončení cvičení bezprecedentního rozsahu, které Čína zahájila poté, co do Tchaj-peje minulý týden zavítala předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. Informovaly o tom agentury Reuters, AP a sever Deutsche Welle.

  „Čínská lidová osvobozenecká armáda pokračuje v praktických společných cvičeních a výcviku na moři a ve vzdušném prostoru kolem ostrova Tchaj-wan se zaměřením na organizaci společných protiponorkových a námořních útočných operací,“ uvedlo dle Deutsche Welle velení čínské armády v prohlášení.

  Podle agentury Reuters se tak potvrdily obavy některých bezpečnostních analytiků a diplomatů, že Peking bude i nadále udržovat tchajwanskou obranu pod tlakem.

  Návštěva Pelosi na Tchaj-wanu, kam americká politička dorazila minulé úterý, vyvolala reakci Číny, která ostrovní stát považuje za svou součást. „Historický úkol úplného znovusjednocení vlasti musí být dokonán a určitě dokonán bude,“ prohlásil loni v říjnu čínský prezident Si Ťin-pching.

  Čína odpověděla zkušebním odpálením balistických raket nad Tchaj-pej. Peking zároveň informoval, že s Washingtonem přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti nebo klimatu.

  Tchajwanské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že odhalilo celkem 66 letadel a 14 válečných lodí, které provádějí námořní a letecká cvičení. Ostrov reagoval uvedením své armády do pohotovosti. K monitorování čínských letadel, lodí a dronů, které „simulují útoky na ostrov Tchaj-wan a naše lodě na moři“, nasadil letouny, lodě a další prostředky, napsala agentura AP.

  Doba trvání a přesné místo posledních cvičení zatím nejsou známy, napsala agentura Reuters. Tchaj-wan však již zmírnil omezení letů v blízkosti šesti dřívějších oblastí cvičení čínské armády obklopujících ostrov.

  Čína zatím na výzvy k uklidnění situace nereagovala

  Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen dle AP vyzvala mezinárodní společenství, aby „podporovalo demokratický Tchaj-wan“ a „zastavilo jakoukoli eskalaci regionální bezpečnostní situace“.

  USA kroky Pekingu v Tchajwanském průlivu zkritizovaly a tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre je označila za „zásadně nezodpovědné“. „Pro tuto eskalaci není žádný důvod,“ prohlásila Jean-Pierre.

  „Současná napjatá situace v Tchajwanském průlivu je zcela vyprovokována a vytvořena americkou stranou z vlastní iniciativy. Americká strana za to musí nést plnou odpovědnost a vážné důsledky,“ prohlásil podle Reuters mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien.

  Čínské ministerstvo zahraničí manévry označilo jako „běžná vojenská cvičení“. Rovněž uvedlo, že země jedná „otevřeně a transparentně“ ve svých „vlastních vodách“, napsal server DW.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS