Více
  16.6 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Čína zahájila vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu. Komplikuje námořní i leteckou dopravu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čínská armáda zahájila dnes brzy ráno rozsáhlá vojenská cvičení na moři i ve vzduchu kolem Tchaj-wanu. Manévry, při nichž je používána ostrá munice, komplikují námořní a leteckou dopravu. Odehrávají se totiž v nejrušnějších mezinárodních vodách a leteckých trasách. Šestice uzavřených zón, ve kterých cvičení probíhá, přitom vypadá jako obklíčení ostrova. Informují o tom Reuters a CNBC.

  Lidová osvobozenecká armáda dnes podle Čínské ústřední televize (CCTV) ve 4:00 GTM zahájila rozsáhlé vojenské cvičení moře-vzduch v blízkosti Tchaj-wanu. Potrvá do neděle 4:00 GTM. Manévry se odehrávají v šesti uzavřených zónách kolem ostrova a zahrnují ostrou střelbu. Komplikují lodní a leteckou dopravu.

  Tchajwanští představitelé uvedli, že manévry porušují směrnice Organizace spojených národů (OSN), napadají tchajwanský územní prostor a jsou přímou výzvou pro svobodnou leteckou a námořní dopravu.

  Čínské cvičení se totiž odehrává v nejrušnějších mezinárodních vodách a leteckých trasách, píše agentura Reuters. Demokratická pokroková strana (DPP) se nechala slyšet, že se jedná o „nezodpovědné a nelegitimní“ chování.

  Cvičení Peking oznámil neobvyklým způsobem formou lokátorové mapy rozeslané oficiální tiskovou agenturou Xinhua.

  Mluvčí Tchajwanského kabinetu, který cvičení rázně odsoudil, také informoval o hackerských útocích na webové stránky ministerstva obrany, ministerstva zahraničí a prezidentské kanceláře, uvedla stanice CNBC.

  Čínská armáda se připravuje na vojenský střet

  Cvičení zahrnuje kromě námořnictva a letectva také raketové síly, strategické podpůrné síly a síly logistické podpory. Čína podle agentura Reuters již nacvičovala i údery na souši.

  Na sociálních sítích se stala virálními videa, na nichž je na čínském území vidět přesun vojenské techniky.

  Vojenský komentátor Song Zhongping sídlící v Hongkongu Reuters sdělil, že čínská lidová osvobozenecká armáda chtěla nacvičit blokádu ostrova, pokud by to bylo v pozdější válce nutné.

  „Cílem těchto cvičení, řečeno na rovinu, je připravit se na vojenský střet s Tchaj-wanem,“ domnívá se Zhongping.

  Pro válku je zdá se i čínská veřejnost. Čínská sociální síť Weibo se začala hemžit příspěvky podporujícími cvičení kolem Tchaj-wanu. „Pojďme znovu sjednotit vlast,“ psali uživatelé na síti.

  „Myslím, že tato návštěva byla dobrá věc,“ okomentoval přílet Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosi na Tchaj-wan muž jménem Zhao. „Dává nám to příležitost obklíčit Tchaj-wan a pak využít této příležitosti a ovládnout jej silou.“

  Palesi navštívila Tchaj-Wan i přes varování Číny včera. Setkala se s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a vyjádřila ostrovnímu státu solidaritu.

  Zónu protivzdušné obrany těsně před příletem Pelosi narušilo přes 20 čínských stíhaček. Ve středu v noci po odletu americké političky do Jižní Koreje zase narušily vzdušný prostor tchajwanského souostroví Ťin-men ležícího těsně před pobřežím Číny drony. Vojáci je zahnali světlicemi, řekl generál Chang Zone-sung z armádního velitelství na Ťin-men.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS