6.3 C
Czech
Čtvrtek 12. února 2026
EkonomikaPodle Muska ztrácí nové továrny společnosti Tesla v Berlíně a Austinu miliardy...

Podle Muska ztrácí nové továrny společnosti Tesla v Berlíně a Austinu miliardy dolarů

Kvůli nedostatku baterií a narušení dodavatelských řetězců v Číně ztrácí nové továrny společnosti Tesla v Berlíně a Austinu miliardy dolarů. Šéf firmy Elon Musk to oznámil v nedávném rozhovoru pro texaský klub sdružující majitele elektrických aut Tesla. Uzávěry zaváděné v čínských městech proti šíření koronaviru totiž výrobu aut značně zpomalují. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.

Nové továrny společnosti Tesla v Berlíně a Austinu ztrácí miliardy dolarů. Podle šéfa firmy Elona Muska za to může především nedostatek baterií a narušené dodavatelské řetězce v Číně. V posledních měsících totiž čínská města bojují s šířením koronaviru pomocí dlouhodobých uzávěr. Ty však následně brzdí manufaktury po celém světě. Ve čtvrtek o tom informoval server BBC.

Podnikatel Elon Musk sdílel podrobnosti ohledně chodu své společnosti v květnovém rozhovoru s texaským klubem sdružujícím majitele aut značky Tesla. Vedení klubu však interview rozdělilo na tři části a tu poslední, zmiňující právě problémy s továrnami, pak sdílelo tento týden ve středu. Podle Muska tak rovněž továrny v Německu a Texasu bojují s produkcí od chvíle, kdy je firma začátkem letošního roku otevřela.

„Jak továrny v Berlíně, tak Austinu jsou v současnosti obrovské pece na peníze. V hlavě neustále slyším obrovský ohlušující zvuk, zvuk peněz, které hoří,“ popsal Musk své pocity ohledně neprosperujících výroben elektrických aut. Hlavním důvodem stagnující produkce jsou podle něj trvající uzávěry v Číně, především pak obchodním centru Šanghaji. Některé z chybějících součástek do autobaterií totiž uvízly v čínských přístavech, jelikož je neměl kdo do čekajících továren doručit.

Ještě nejsme ani zdaleka u konce, varoval před problémy dodavatelských řetězců Musk

„Všechny zmíněné problémy se dají opravdu rychle vyřešit. Musíme jim ale věnovat zvýšenou pozornost,“ dodal při rozhovoru podnikatel Elon Musk. Upozornil však zároveň, že společnost Tesla bude muset nejspíše zrušit některá pracovní místa po celém světě.

Začátkem tohoto týdne totiž nejbohatší muž světa uvedl, že má ohledně ekonomiky „velice špatný pocit“. Propustit tak chce globálně okolo 3,5 procenta svých zaměstnanců. Podle serveru Al Jazeera by se však mohlo jednat i o 10 procent.

„Poslední dva roky byly pro dodavatelské řetězce naprostou noční můrou. Museli jsme bojovat s jedním problémem za druhým. A to ještě zdaleka nejsme u konce,“ ohodnotil dále situaci nejbohatší muž světa. Podle něj pak kvůli problémům s dodávkami utrpěla také produkce továrny v Kalifornii.

Reklama

Doporučujeme

Trump prosazuje uhlí i navzdory kritice

Americký prezident Donald Trump nařídil ministerstvu obrany uzavírat dlouhodobé smlouvy na nákup elektřiny z uhelných elektráren. Jde o další krok, kterým se Bílý dům snaží posílit poptávku po uhlí v době, kdy je v USA čím dál méně konkurenceschopné a naráží i na klimatické dopady.

Trump dává přednost jednání, použití síly vůči Íránu ale nevylučuje

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se ve středu setkal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na schůzce se projednávalo obnovení diplomacie s Teheránem a íránský jaderný program. Trump trval na pokračování rozhovorů, odmítl však vyloučit vojenský zásah.

Helma padlých sportovců stála Ukrajince závod

Ukrajinský skeletonista Vladyslav Heraskevych přišel na zimních olympijských hrách v Itálii o čtvrteční závod poté, co odmítl nastoupit bez helmy s fotografiemi ukrajinských sportovců, kteří zemřeli během války s Ruskem.

Sněmovna reprezentantů USA odhlasovala zrušení cel vůči Kanadě, na řadě je Senát

Americká Sněmovna reprezentantů v noci na dnešek těsnou většinou odsouhlasila rezoluci, která chce zrušit dovozní cla prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě. Napsala to agentura AP, podle níž jde o vzácný, i když převážně symbolický projev nesouhlasu s agendou Bílého domu. Usnesení nyní zamíří do Senátu a po případném schválení k Trumpovi, který jej s největší pravděpodobností vetuje. Trump už v reakci republikánským zákonodárcům v obou komorách pohrozil neurčitými následky, pokud se pro návrh vysloví.

Další jednání o ukončení války je naplánováno na příští týden

Další kolo jednání o možném ukončení rusko-ukrajinské války, které zprostředkovávají Spojené státy, je plánováno na úterý nebo středu. Agentuře Bloomberg to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na programu je podle něj americký návrh na zřízení svobodné ekonomické zóny, coby nárazníkového území na Donbase. Podle ukrajinské hlavy státu ale tuto možnost obě válčící strany vnímají skepticky.

J. D. Vance vyzval americké olympioniky, aby se na hrách drželi dál od politiky

Americký viceprezident J. D. Vance během zimních olympijských her v Itálii vzkázal sportovcům z Team USA, že na olympiádě nemají útočit na vlastní vládu. Podle něj mají reprezentovat celou zemi a soustředit se na výkon, ne na politické vzkazy.

Republikáni se k Trumpovi otáčejí zády, ve Sněmovně hlasovali proti clům

V americké Sněmovně reprezentantů došlo k nečekanému zvratu. Šest republikánů se připojilo v hlasování proti clům uvalených na Kanadu k demokratům. Odráží to zděšení některých zákonodárců z Trumpovy vlastní strany nad jeho celní politikou. Hlasování pravděpodobně nebude mít žádný dopad. I kdyby podobně skončilo i v Senátu, prezident má právo ho vetovat.

Podezřelou z masové střelby na západě Kanady je místní osmnáctiletá obyvatelka

Podezřelou z masové střelby v obci Tumbler Ridge na západě Kanady je místní osmnáctiletá obyvatelka, uvedla dnes na tiskové konferenci policie. Podle ní dívka zastřelila osm lidí, včetně své matky, nevlastního bratra, učitelky, pěti studentů střední školy a pak i sebe. Původně policie mluvila o celkem deseti mrtvých. Jaký byl motiv činu, zatím není zřejmé.

Ukrajina uspořádá volby, až budou bezpečnostní záruky a příměří, řekl Zelenskyj

Ukrajina uspořádá volby, až budou odpovídající bezpečnostní záruky a zavládne příměří v bojích s Ruskem, řekl dnes podle světových a ukrajinských agentur prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům. Reagoval na článek deníku Financial Times, který s odvoláním na ukrajinské a evropské představitele napsal, že se hlava státu chystá 24. února oznámit plán vypsání prezidentských voleb a referenda o mírové dohodě. Podle listu to Zelenskyj měl udělat po tlaku americké administrativy.

Ve věku 48 let zemřel herec James Van Der Beek, hvězda seriálu Dawsonův svět

Herec James Van Der Beek, kterého si diváci po celém světě pamatují jako Dawsona Leeryho ze seriálu Dawsonův svět, zemřel ve věku 48 let. V posledních letech bojoval s rakovinou tlustého střeva, o níž otevřeně promluvil. Jeho rodina nyní žádá o soukromí.

Stárnoucí stínové tankery hrozí obří ekologickou katastrofou

Stárnoucí ropné tankery, které převážejí surovinu mimo oficiální dohled, představují podle analytiků vážnou hrozbu pro moře i pobřeží. Lodě často plují bez pojištění, s utajenými vlastníky a vypnutými sledovacími systémy.

Polsko se nepřipojí k Trumpově Radě míru, řekl premiér Tusk

Polsko se za nynějších okolností nepřipojí k Radě míru vytvářené americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale bude dále analyzovat možnosti, uvedl dnes podle médií polský premiér Donald Tusk. Polsko podle něj obdrželo pozvánku na setkání zahajující práci Rady míru, které se uskuteční 19. února v USA.

Muž z Texasu zastřelil svou dceru poté, co se pohádali kvůli Trumpovi

Úřad koronera v anglickém Cheshiru prověřuje smrt třiadvacetileté Britky Lucy Harrison, kterou 10. ledna 2025 zastřelil její otec v domě v texaském Prosperu nedaleko Dallasu. Tragédii podle vyšetřování předcházela hádka o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Britney Spears prodala práva na celou svou hudební tvorbu

Britney Spears uzavřela jeden z největších obchodů své kariéry. Popová hvězda prodala práva na celý svůj hudební katalog společnosti Primary Wave. Hodnota dohody se podle dostupných informací pohybuje kolem 200 milionů dolarů a přichází jen krátce poté, co zpěvačka oznámila, že už nechce vystupovat ve Spojených státech.

Italská vláda se chystá podle médií schválit námořní blokádu pro migranty

Italská vláda dnes projedná nová opatření týkající se migrace. Vyplývá to z programu dnešního zasedání, který byl zveřejněn po 12:00 SEČ. Podle médií se chystá schválit i takzvanou námořní blokádu pro migranty. Balík má navíc upravit italské právo s ohledem na nový unijní migrační pakt, který začne platit v červnu. Námořní blokádu proti migrantům slibovali vládní politici během kampaně před parlamentními volbami v roce 2022.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama