menu

19.7 C
Czech
Neděle 6. července 2025

Trumpův „krásný“ zákon rozděluje americkou společnost i ekonomy

4. července na americký Den nezávislosti chce prezident Donald Trump slavnostně podepsat svůj „velký, krásný zákon“ (big beatiful bill). Návrh legislativy, který popudil i miliardáře Elona Muska a část republikánů, v květnu těsně prošel Sněmovnou reprezentantů a nyní se projednává v Senátu.

Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, chce ale i jednat, řekl Putin Trumpovi

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi sdělil, že Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, mezi něž počítá odstranění takzvaných "základních příčin" konfliktu. Po skončení zhruba hodinového rozhovoru obou státníků to podle agentury Reuters řekl poradce Kremlu pro mezinárodní otázky Jurij Ušakov. Putin současně řekl, že Rusko má stále zájem pokračovat v jednání a dohodnout se na urovnání konfliktu. Trump podle Ušakova v telefonátu nastolil otázku rychlého ukončení války. Ukrajina se čtvrtým rokem brání ozbrojené ruské agresi.

Jak strava ovlivňuje zdraví střev

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.

Zdravé střevní bakterie ovlivňují celkovou pohodu vašeho těla. Jaké jsou nejlepší potraviny pro zdravé trávení a jak mohou antibiotika, cukr a stres ovlivnit mikrobiom?

Náš trávicí systém je velice komplexní. Skládá se tkání a orgánů, které všechny hrají jedinečnou roli při trávení a vstřebávání potravy. Patří mezi ně ústa, jícen, žaludek, slinivka, žlučník, játra a tenké a tlusté střevo.

Ve střevě se také nachází mikrobiom: „společenství“ nebo ekosystém mikrobů (mikroskopických organismů). Tyto mikroby, kterých je asi 500 známých druhů, jsou z velké části tvořeny bakteriemi. Každý člověk nosí v těle kolem 100 bilionů mikrobů, většinou v trávicím traktu, i když mikrobiom lze nalézt v různých částech těla, včetně nosu a úst. A ten ovlivňuje vaše zdraví.

Jak mikrobiom ovlivňuje zdraví

Jednou z hlavních rolí našich střevních bakterií je kromě trávení potravy regulace našeho imunitního systému. Nedávný výzkum spojil zdraví našich střev s onemocněními, jako je akné, alergie a dokonce deprese.

Stále je třeba provést mnoho výzkumů, ale vědci již našli spojení mezi naším mikrobiomem (bakteriemi střev) a neurodegenerativními onemocněními, jako je Parkinsonova choroba, a také dlouhodobým chronickým únavovým syndromem.

Existuje také stále více důkazů o úloze našeho mikrobiomu v obezitě a řízení hmotnosti, stejně jako autoimunitních stavech, jako je diabetes 1. typu a revmatoidní artritida.

Proč je střevo považováno za „druhý mozek“

Váš trávicí systém je také známý jako „druhý mozek“ díky milionům neuronů, které lemují střevo a uvolňují důležité chemické posly známé jako neurochemikálie nebo neurotransmitery. Ty umožňují střevům udržovat úzký kontakt s mozkem a ovlivňovat naše nálady a emoce.

Naše střevní bakterie hrají klíčovou roli při produkci určitých neurotransmiterů, jako je serotonin, který se vyrábí ve střevech a je známý jako náš „hormon štěstí“.

Co může ovlivnit střevní bakterie

Stejně jako otisky prstů má každý z nás jiný mikrobiom, což může být ovlivněno celou řadou faktorů. Včetně způsobu porodu při narození, způsobu výživy kojenců, užívání léků (zejména antibiotik) a stravy. Mezi nejčastější viníky, kteří mohou ovlivnit střevní bakterie, patří antibiotika a strava s nízkým obsahem vlákniny, ovoce a zeleniny. Antibiotika se používají k léčbě nebo prevenci některých typů bakteriálních infekcí zabíjením bakterií v těle. I když jsou důležitým lékem, nedokážou rozlišovat mezi dobrými a špatnými bakteriemi, takže vyhubí obě.

Stres může změnit počet a rozmanitost našich střevních bakterií, což zase naruší regulaci imunitního systému. To může vysvětlit, proč některé stavy, jako je ekzém nebo akné, vzplanou, když jsme více ve stresu.

Jak mohu zlepšit svůj střevní mikrobiom

Dobrou zprávou je, že existuje spousta věcí, které můžete udělat, abyste se postarali o svůj trávicí systém a podpořili zdravý mikrobiom. Začněte tím, že se podíváte na svůj jídelníček. Zvyšte množství vlákniny, ovoce a zeleniny, které jíte, protože to jsou opravdu dobré zdroje rozpustné vlákniny, která je velmi důležitá pro „krmení“ dobrých bakterií.

Mezi další potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří fazole a luštěniny, jako je cizrna a čočka, celozrnné pečivo, hnědá nebo celozrnná rýže, ořechy a semena, oves a brambory ve slupce. Fermentované potraviny, jako je kysané zelí, kimchi a kefír, jsou také stále oblíbenější díky svým výhodám pro střeva.

Činnosti, jako je všímavost nebo meditace, vám mohou pomoci uvolnit se a snížit hladinu stresu, aby neměly takový dopad na váš trávicí systém.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Plasty v běžných výrobcích mohou ročně zabít stovky tisíc lidí

Chemikálie běžně používané v plastech, kosmetice a obalech mohou každý rok způsobit statisíce úmrtí na srdeční choroby. Podle studie v časopise eBioMedicine byly ftaláty už v roce 2018 spojovány s více než 350 tisíci úmrtími na světě.

Pravidelné darování krve může prospět zdraví i snížit riziko leukémie

Darování krve je často vnímáno jako čistě altruistický čin, který pomáhá zachraňovat životy druhých. Nové vědecké studie však naznačují, že může mít pozitivní účinky i na samotné dárce. Podle nejnovějšího výzkumu by pravidelné darování krve mohlo pomáhat nejen s obnovou krevních buněk, ale dokonce i snižovat riziko vzniku leukémie.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.
Reklama

DOPORUČUJEME

Plasty v běžných výrobcích mohou ročně zabít stovky tisíc lidí

Chemikálie běžně používané v plastech, kosmetice a obalech mohou každý rok způsobit statisíce úmrtí na srdeční choroby. Podle studie v časopise eBioMedicine byly ftaláty už v roce 2018 spojovány s více než 350 tisíci úmrtími na světě.

Pravidelné darování krve může prospět zdraví i snížit riziko leukémie

Darování krve je často vnímáno jako čistě altruistický čin, který pomáhá zachraňovat životy druhých. Nové vědecké studie však naznačují, že může mít pozitivní účinky i na samotné dárce. Podle nejnovějšího výzkumu by pravidelné darování krve mohlo pomáhat nejen s obnovou krevních buněk, ale dokonce i snižovat riziko vzniku leukémie.

Důležitá a přesto tak opomíjená. Máte dostatek vlákniny?

Vláknina. Většina z nás o ní slyšela, ale ruku na srdce – kolik z nás doopravdy ví, proč je tak důležitá? Navíc se o ní mluví jako o něčem nudném a málo atraktivním, což může být důvod, proč ji většina lidí přehlíží. Přitom právě tento "zapomenutý" nutrient může doslova změnit naše zdraví.

Kdy je nejvhodnější doba k pití kávy? Výsledky vás možná překvapí

Spousta z nás si neumí představit ráno bez šálku kávy, ale zásadní roli může hrát i čas její konzumace. Některé studie ukazují, že vhodně zvolený čas na pití kávy může dodat energii a dokonce snížit riziko předčasného úmrtí.

Používáte správně zvlhčovač vzduchu? Pomocník, který prospívá vašemu zdraví i pokožce

Zima je náročným obdobím nejen pro naši pleť, ale i dýchací cesty. Vinnou mrazu máme problém se suchou a popraskanou kůží a díky vytápění se zase doma potýkáme se suchým vzduchem. V takové chvíli nám může zvlhčovač vzduchu výrazně zpříjemnit život. Umíte s ním ale správně zacházet? Pojďme se podívat jak na to.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Bitcoin se drží pod tlakem. Klíčový odpor zůstává nepokořen

Cena bitcoinu se 5. července pohybovala v těsném rozmezí mezi 107 386 a 109 117 dolary. Po sérii poklesů přišlo mírné zotavení, ale objemy klesly a býci zatím nepřesvědčili. Bitcoin tak zůstává v zóně nejistoty pod rezistencí kolem 109 000 dolarů.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás