Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Musk prodal akcie společnosti Tesla za 4 miliardy dolarů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podnikatel Elon Musk prodal podle amerického regulačního podání v úterý a ve středu akcie své automobilky Tesla v hodnotě 4 miliardy dolarů. Na Twitteru však oznámil, že další prodej už neplánuje. Pro svůj krok se rozhodl nejspíše kvůli snaze zafinancovat svou nabídku, že odkoupí Twitter za 44 miliard dolarů. V pátek o tom informoval server BBC a CNN.

  Prodej dalších akcií společnosti Tesla její šéf Elon Musk už neplánuje. Oznámil to na Twitteru poté, co v úterý a ve středu prodal okolo 4,4 milionů akcií své automobilky v hodnotě téměř 4 miliard dolarů. Novináři to zjistili z pravidelných amerických regulačních podání u Komise pro cenné papíry a burzy. Informoval o tom server BBC.

  Regulátor ani Musk však neuvedli důvod prodeje takového množství akcií. Je ale pravděpodobné, že se tím podnikatel snaží zafinancovat svou nabídku odkoupit Twitter za 44 miliard dolarů. Představenstvo známé sociální sítě ji přijalo v pondělí. Musk ale před nákupem musí počkat ještě na souhlas akcionářů a regulátorů.

  Akcie Tesly pak prodal nejbohatší muž světa za průměrnou cenu 905,3 dolarů. Množství prodaných akcií představuje asi 3,1 procent všech akcií, které podle dostupných informací k úterý držel. Z jeho příspěvku na Twitteru však není jasné, zda může v následujících dnech oznámit ještě další uskutečněný prodej. Pokud by ho totiž provedl ve středu nebo čtvrtek, měl by ještě pár dní na to doložit ho u amerického regulátora.

  Akcie Tesly mohou Muskovi posloužit také jako záloha na půjčky

  Po přijetí Muskovi nabídky ze strany představenstva Twitteru klesla v úterý hodnota akcií o 12,2 procent. Jednalo se o největší denní propad od září roku 2020. Někteří investoři totiž začali akcie prodávat z obav, že Musk nehodlá kvůli odkoupení sociální sítě do budoucna věnovat automobilce tolik pozornosti.

  Pro odkoupení společnosti Twitter pak potřebuje Musk 44 miliard dolarů. Přislíbil ale, že 21 miliard poskytne z vlastního jmění. Zbytek si půjčí od investiční banky a dalších věřitelů. Neznamená to ale, že musí pro zisk peněz nutně rozprodat své akcie. Posloužit mu totiž mohou podle serveru CNN Business také jako záloha pro získání zmíněných půjček.

  Elon Musk je v současnosti nejbohatším člověkem na světě. Jeho odhadované čisté jmění činí přibližně 250 miliard dolarů. Kromě akcií Tesly vlastní také 40 procent raketové společnosti SpaceX. Její hodnota je pak odhadovaná na asi 100 miliard dolarů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS