4.1 C
Czech
Čtvrtek 12. února 2026
ZprávyPo chaosu způsobeném výpadkem proudu obnovilo letiště Heathrow provoz

Po chaosu způsobeném výpadkem proudu obnovilo letiště Heathrow provoz

Londýnské letiště Heathrow v sobotu obnovilo plný provoz. O den dříve požár vyřadil z provozu dodávky elektřiny a uzavřel nejrušnější evropské letiště, což způsobilo celosvětový cestovní chaos. Informovala o tom agentura Reuters či server The Guardian.

Po rozsáhlém požáru v elektrické rozvodně obsluhující letiště panovala na Heathrow horečná snaha o přesměrování cestujících a úpravu letových řádů.

Některé lety byly obnoveny v pátek večer, přesto však po většinu dne desetitisíce lidí hledaly volné hotelové pokoje, kterých byl nedostatek. Heathrow je podle Reuters páté nejvytíženější letiště na světě.

Mluvčí letiště Heathrow v e-mailovém prohlášení uvedl, že na letišti pracují týmy, které se snaží pomoci cestujícím postiženým výpadkem.

„V našich terminálech máme k dispozici stovky dalších kolegů a do dnešního letového řádu jsme přidali další lety, abychom usnadnili cestu dalším 10 000 cestujícím,“ uvedl mluvčí.

Selhání se strany letiště letiště

Letecké společnosti řeší finanční zásah v hodnotě desítek milionů liber a připravují se na pravděpodobný boj o to, kdo škody zaplatí. Ptají se, jak je možné, že tak důležitá infrastruktura neměla zálohu a selhala.

„Je to jasné selhání letiště při plánování,“ řekl Willie Walsh, šéf celosvětové organizace leteckých dopravců IATA. Je bývalým šéfem British Airways a po léta ostrým kritikem přetíženého letiště.

Heathrow mělo v pátek odbavit 1 351 letů, při nichž mělo odletět až 291 000 cestujících. Letadla byla odkloněna na jiná letiště v Británii a v Evropě, zatímco mnoho dálkových letů se vrátilo do místa odletu.

Výkonný ředitel letiště Heathrow Thomas Woldbye uvedl, že očekává, že v sobotu bude letiště opět „v plném provozu“.

Vyšetřování „bezprecedentního“ incidentu vedla podle The Guardian protiteroristická jednotka policie. Nic však podle jejích závěrů nenasvědčuje tomu, že by šlo o cizí zavinění.

Ceny hotelů na pětinásobku

Odborníci na letectví uvedli, že naposledy evropská letiště zažila narušení provozu v tak velkém měřítku v roce 2010, kdy mrak sopečného popela na Islandu uzemnil přibližně 100 000 letů.

Varovali, že někteří cestující, kteří byli nuceni přistát v Evropě, budou možná muset zůstat v tranzitních salóncích, pokud nemají doklady potřebné k opuštění letiště. Incident bude mít dopad na statisíce cestujících ještě po několik následujících dnů.

Ceny v hotelech v okolí letiště Heathrow vyskočily a rezervační stránky nabízely pokoje za 500 liber na noc, což je zhruba pětinásobek obvyklé cenové úrovně.

Reklama

Doporučujeme

Stárnoucí stínové tankery hrozí obří ekologickou katastrofou

Stárnoucí ropné tankery, které převážejí surovinu mimo oficiální dohled, představují podle analytiků vážnou hrozbu pro moře i pobřeží. Lodě často plují bez pojištění, s utajenými vlastníky a vypnutými sledovacími systémy.

Polsko se nepřipojí k Trumpově Radě míru, řekl premiér Tusk

Polsko se za nynějších okolností nepřipojí k Radě míru vytvářené americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale bude dále analyzovat možnosti, uvedl dnes podle médií polský premiér Donald Tusk. Polsko podle něj obdrželo pozvánku na setkání zahajující práci Rady míru, které se uskuteční 19. února v USA.

Muž z Texasu zastřelil svou dceru poté, co se pohádali kvůli Trumpovi

Úřad koronera v anglickém Cheshiru prověřuje smrt třiadvacetileté Britky Lucy Harrison, kterou 10. ledna 2025 zastřelil její otec v domě v texaském Prosperu nedaleko Dallasu. Tragédii podle vyšetřování předcházela hádka o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Britney Spears prodala práva na celou svou hudební tvorbu

Britney Spears uzavřela jeden z největších obchodů své kariéry. Popová hvězda prodala práva na celý svůj hudební katalog společnosti Primary Wave. Hodnota dohody se podle dostupných informací pohybuje kolem 200 milionů dolarů a přichází jen krátce poté, co zpěvačka oznámila, že už nechce vystupovat ve Spojených státech.

Italská vláda se chystá podle médií schválit námořní blokádu pro migranty

Italská vláda dnes projedná nová opatření týkající se migrace. Vyplývá to z programu dnešního zasedání, který byl zveřejněn po 12:00 SEČ. Podle médií se chystá schválit i takzvanou námořní blokádu pro migranty. Balík má navíc upravit italské právo s ohledem na nový unijní migrační pakt, který začne platit v červnu. Námořní blokádu proti migrantům slibovali vládní politici během kampaně před parlamentními volbami v roce 2022.

Tropický cyklon Gezani si na Madagaskaru vyžádal nejméně devět mrtvých

Nejméně devět osob zahynulo na Madagaskaru, který dnes zasáhl tropický cyklon Gezani. Dvě desítky dalších lidí utrpěly zranění a téměř 1500 obyvatel z přístavního města Toamasina nechaly úřady preventivně evakuovat, informovala agentura Reuters.

KOMENTÁŘ: Jaký je váš investiční horizont? Google vydává kontroverzní dluhopisy na sto let

Americká společnost Google, která spadá pod mateřskou loď Alphabet, se odhodlala k husarskému kousku – emitovala nové dluhopisy se splatností 100 let. Firmy, které v minulosti zkoušely něco podobného, skončily v propadlišti dějin. Dopadne to s Googlem stejně?

Lavrov: Rusko neporuší limity smlouvy Nový START, pokud tak neučiní USA

Rusko neporuší limity smlouvy o kontrole jaderných zbraní Nový START, která vypršela, pokud tak neučiní Spojené státy. Podle ruské státní tiskové agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Platnost poslední smlouvy, která omezovala jaderné arzenály obou velmocí, disponující dohromady přibližně 85 procenty jaderných hlavic na světě, skončila 5. února.

Muskova xAI přišla během dvou dnů o dva spoluzakladatele

Společnost Elona Muska xAI opustil během dvou dnů druhý spoluzakladatel, výzkumník Jimmy Ba. Celkem v poslední době opustilo firmu několik spoluzakladatelů, a to před jejím vstupem na burzu a během vyšetřování v Evropě a Asii.

Při úderu ruského dronu na dům v Charkovské oblasti zahynuli muž a tři batolata

Úder ruského dronu na rodinný dům ve východoukrajinské Charkovské oblasti si v noci na dnešek vyžádal životy jednoho muže a tří batolat. Uvedl to šéf oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov, který už předtím informoval o požáru soukromého domu po dronovém útoku. Naopak ukrajinské bezpilotní stroje zasáhly podle médií rafinerii ve Volgogradu.

Buddhističtí mniši pochodovali za mír 3700 kilometrů

Skupina buddhistických mnichů v úterý po zhruba 3700 kilometrové cestě nazvané Pochod za mír dorazila pěšky do Washingtonu. Pouť, jež upoutala pozornost tisíců lidí napříč vyznáními a politickými ideologiemi, trvala patnáct týdnů. Samotné mnichy zájem překvapil.

Policie zadržela muže kvůli zmizení Nancy Guthrie

Policie v Arizoně zadržela muže k výslechu v souvislosti se zmizením Nancy Guthrie, matky moderátorky pořadu Today Savannah Guthrie. Muže zastavili při silniční kontrole jižně od Tucsonu, úřady zatím nezveřejnily, kdo je a jakou roli mohl v případu hrát.

Ruský úřad omezí komunikační aplikaci Telegram, porušuje podle něj zákony

Ruský úřad pro kontrolu médií a internetu Roskomnadzor omezí internetovou aplikaci Telegram. Podle něj tato komunikační platforma porušuje ruské zákony, informují média. Pavel Durov, v Rusku narozený zakladatel Telegramu, uvedl, že aplikace bude bez ohledu na nátlak ctít svobodu projevu a ochranu soukromí uživatelů.

Po masové střelbě v Kanadě je deset mrtvých včetně útočnice

V kanadském Tumbler Ridge v Britské Kolumbii zemřelo při hromadné střelbě deset lidí včetně podezřelé. Policie zasahovala u místní střední školy a také v jednom domě, část obětí našla uvnitř školy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama