Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Vědci sledovali, co se geneticky skrývá za siestou

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pokud vás někdy udivuje, na čem všem se dá dělat výzkum, nyní možná budete ještě více překvapeni. Vědci zkoumali geny, které jsou spojené se siestou během dne. Studii vedli výzkumníci z Massachusetts General Hospital (MGH) a objevil se v časopise Nature Communications.

  Vyčítali jste si někdy, že jste si přes den párkrát zdřímli? Není to tak úplně vaše vina. Vědcům se podařilo identifikovat desítky genových oblastí, které řídí tendenci během dne usnout.

  Některé země, například jižanské státy jako je Španělsko, mají denní spánek jako součást kultury už dlouhou dobu. Spojené státy se pak rozhodli zdřímnutí podporovat jako způsob, jak zvýšit produktivitu.

  Vědci se nyní pokusili rozmotat biologické dráhy, které stojí za touhou a potřebou zdřímnout si přes den. Do práce se pustil tým, který již dříve sledoval genetické informace a informace o životním stylu a identifikoval geny spojené s délkou spánku, nespavostí, či s tím, zdali je člověk ranní ptáče nebo noční sova. Nyní se zaměřili na denní siestu.

  Ke studiu využili metodu celogenomové asociační studie (GWAS), tedy studii celého genomu (veškerá genetická informace uložená v DNA organismu). Jejím cílem je objevit genetické variace, keré jsou spojeny s konkrétním onemocněním či v tomto případě zvykem.

  K tomu využili vědci data z britské Biobank a měli k dispozici informace od 452 633 lidí. Ti odpovídali na otázku, jak často během dne si zdřímnou. Část účastníků studie pak nosila přístroj, který zaznamenával údaje o sedavém chování, které by mohlo indikovat zdřímnutí. Tato data naznačila, že odpovědi účastníků nelhaly.

  Pomocí GWAS se výzkumníkům podařilo identifikovat 123 oblastí v lidském genomu, které jsou se spaním ve dne spojené. Ukázalo se také, že o části genů, které jsou v blízkosti identifikovaných oblastí či přímo v nich, je již známo, že hraje roli při spánku.

  Několik genových variant spojených s podřimováním bylo navíc již spojováno se signalizací pomocí neuropeptidu orexin, který hraje roli v bdělosti. „Je známo, že tato dráha se podílí na vzácných poruchách spánku, jako je narkolepsie, ale naše zjištění ukazují, že menší poruchy v dráze mohou vysvětlit, proč si někteří lidé zdřímnou více než ostatní,“ říká pro ScienceDaily spoluautor a student medicíny Iyas Daghlas.

  Tým vědců identifikoval minimálně tři potenciální mechanismy, které spánek podporují. Mezi ně patří sklon ke spánku, přerušovaný spánek a brzké ranní vstávání. Vědci také odhalili předběžné důkazy, že návyky zdřímnout si, jsou spojeny s kardiometabolickým zdravím (zvýšený krevní tlak,..). Ohledně těchto spojitostí je však potřeba další výzkum. „Budoucí práce mohou pomoci vypracovat osobní doporučení pro siestu,“ dodává jedna z autorek Marta Garaulet.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Měsíc

  NASA: Loď bez posádky se vypraví na cestu kolem Měsíce až v únoru 2022

  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc.
  Gekon pojmenovaný po Jackie Chanovi

  Herpetologové pojmenovali nový druh gekona po Jackie Chanovi

  Jackie Chan dle všeho nemá fanoušky jen mezi milovníky bojových umění a akčních filmů. Skupina herpetologů po tomto herci a režisérovi pojmenovala nově objevený druh gekona.
  Venuše

  Existovaly na Venuši oceány? Simulace ukazují, že nikoli

  Nad tím, zdali na planetě Venuši někdy existovaly oceány, si vědci lámou hlavu už dlouho. Některé modely naznačují, že ano. Nový výzkum týmu astrofyziků to však vyvrací.
  Sonda NASA Lucy

  NASA: Sonda Lucy vyrazila na 12letou výpravu, zkoumat bude asteroidy

  Sonda NASA pojmenovaná Lucy se vydala do vesmíru na dvanáctiletou výpravu k prozkoumání osmi asteroidů. Sedm z nich sdílí oběžnou dráhu Jupitera a je považováno za nedotčené zbytky při formování planet.
  Zrající sýr

  Starověké výkaly ukazují, že lidé si před 2700 lety pochutnávali na pivu a plísňovém sýru

  Analýza výkalů z doby bronzové a železné poskytla nejstarší důkaz o výrobě zrajících sýrů v Evropě, ale také o tom, že si tehdejší dělníci v rakouském solném dole pochutnávali na pivu.
  Rostlina tabáku

  Lidé používali tabák již před více než 12 tisíci lety

  Není jasné, jakým způsobem tabák používali, archeologové ale nyní poukazují na to, že severoameričtí lovci a sběrači tak činili již před přibližně 12 300 lety. Semena rostliny tabáku nalezly vědci v Utahu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama