Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Pásmová nemoc a její příznaky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti je pro mnohé nepohodlné. Vzhledem k logistice odbavení, stresu z bezpečnostních kontrol a hodinám stráveným v omezeném prostoru mnoho lidí považuje dlouhé cesty letadlem za náročné.

  Jet lag často přispívá k fyzické zátěži dlouhých letů. Jet lag označuje nesprávné synchronizování vnitřních hodin vašeho těla s místním časem v cílové destinaci. K tomuto jevu často dochází při letu přes tři a více časových pásem. Proto se mu také říká pásmová nemoc.

  Zničí váš spánek a způsobí další nepříjemné příznaky, které přetrvávají dny, nebo dokonce týdny po letu. Ať už cestujete služebně či pro zábavu, jet lag může negativně ovlivnit vaši cestu.

  Co je pásmová nemoc?

  Pásmová nemoc (jet lag) je porucha cirkadiánního rytmu spánek-bdění, ke které dochází, když vaše  vnitřní hodiny neodpovídají místnímu cyklu den-noc.

  Za normálních okolností se cirkadiánní rytmus člověka sladí s denním světlem, což podporuje bdělost během dne a spánek v noci. Tyto vnitřní hodiny se synchronizují s 24hodinovým dnem, aby podpořily kvalitní spánek a také fyzické a duševní zdraví. Zeměpisná poloha člověka ovlivňuje jeho cirkadiánní rytmus, protože východ a západ slunce jsou na různých místech v jinou dobu.

  Jet leg obecně nastává, když člověk cestuje na východ nebo na západ přes tři či více časových pásem. Pokud například letíte z Los Angeles do New Yorku a přiletíte ve 20:00, vaše tělo může stále fungovat, jako by bylo v 17:00. Což snadno způsobí, že zůstanete vzhůru déle, než byste chtěli, ráno se vám bude špatně vstávat a budete se cítit unavení.

  Jaké jsou příznaky jet lagu

  Problémy se spánkem: Je pro vás těžké usnout, probudíte se dříve, než jste plánovali. Jet lag může také způsobit fragmentaci spánku.

  Denní ospalost: Jet lag často způsobuje, že se během dne cítíte ospalí a unavení.

  Zhoršené myšlení: Můžete mít problémy s pozorností a pamětí nebo jednoduše cítit, že je vaše myšlení zpomalené.

  Omezené fyzické funkce: Vaše tělo se může cítit unavené. Jet leg ovlivní špičkovou fyzickou výkonnost, což je zvláště pozorovatelné u cestujících sportovců.

  Emocionální potíže: Někteří lidé s jet lagem se cítí podráždění a důkazy naznačují, že pásmová nemoc může zhoršit problémy duševního zdraví, jako jsou poruchy nálady.

  Obecná nevolnost: Jet lag může způsobit, že se budete cítit malátně.

  Žaludeční problémy: Jet lag někdy vyvolává gastrointestinální problémy, jako je snížená chuť k jídlu, nevolnost, nebo dokonce zácpa a syndrom dráždivého tračníku.

  Spánková paralýza a záchvaty: Ve vzácných případech může pásmová nemoc ovlivnit architekturu spánku, což může zvýšit riziko spánkové paralýzy a nočních záchvatů.

  Tyto příznaky se objevují po dlouhých letech do různých časových pásem, protože narušení vašeho cirkadiánního rytmu má vliv na to, jak a kdy vaše tělo produkuje hormony, jež ovlivňují spánek a další tělesné procesy.

  Příznaky mohou začít okamžitě, ale také se projevit během několika dní po cestě. Mnoho lidí spí dobře první noc po letu, aby se v následujících dnech potýkali s problémy. Jet lag trvá od několika dnů do několika týdnů. Obecně symptomy přetrvávají po dobu 1-1,5 dne na každé překročené časové pásmo, ale trvání symptomů se liší v závislosti na osobě a podrobnostech její cesty.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS